POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [04.02.2019, 21:14:14] • Kamień Pomorski

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Prace z wykorzystaniem granitu prawdopodobnie rozpoczęto zaraz po improwizowanym zamknięciu prezbiterium, w dodatku na niepełnej wysokości. W ten sposób uzyskano gotowe do użytku prezbiterium, przy jednoczesnym kontynuowaniu prac nad katedrą.

Możliwe, że z braku obecności odpowiedniego warsztatu, lub po prostu ze względów finansowych zdecydowano się na wykorzystanie lokalnego, polodowcowego materiału. Tutaj po raz pierwszy spotkamy się ze wznoszeniem katedry z tańszego surowca. W porównaniu z prezbiterium, granitowe ramię transeptu prezentuje się licho. Ociosane kamienie, jak to ujął pan Szczęsny: ''ułożone w miarę możliwości w warstwy'' tworzyły zewnętrzne i wewnętrzne lico muru. Przestrzeń między tymi dwoma warstwami została wypełniona mniejszymi kamiennymi odłupkami i zaprawą. Taki mur, dużo słabszy konstrukcyjnie i wizerunkowo być może skłonił kapitułę do zaniechania prac. W końcu, przy chórze (prezbiterium) wyglądał, tanio.

Wydaje się, że wprowadzenie granitu jako materiału nie wpłynęło na zmianę koncepcji bryły katedry. Możliwe, że spokojnie czekano, aż na Pomorzu zjawią się odpowiedni specjaliści. Budowanie w kamieniu nie było tyle trudniejsze, co bardziej pracochłonne. W średniowieczu, głównie ze względów ekonomicznych cegła i kamień często występowały razem. Zresztą niejednokrotnie nie były to świeże bloki, lecz zwyczajne materiały ze wcześniejszych budowli. Miało się to odwoływać się to do komentarza św. Hieronima do proroctwa Izajasza: „na fundamencie historii kościół duchowy się wznosi”. Sam kamień, jako materiał miał być uznawany za symbol trwałości i wieczności, znaczenie to nie straciło na aktualności.

Dzięki fragmentarycznym badaniom katedry wiemy, że transept był wznoszony z kamienia równomiernie po stronie północnej i południowej. Po obu stronach znajdowały się granitowe portale, do dzisiaj zachował się tylko jeden – północny. Zapewne strona południowa musiała ustąpić przebudowom, w końcu to tamtej stronie miała znajdować się siedziba biskupa (odnaleziono kamienne fundamenty tej części podczas prac konserwacyjnych pod nadzorem księdza Romana Kostynowicza).

Rozpoczęcie budowy z prestiżowego materiału (cegły) i kontynuowaniu jej z użyciem tańszego materiału (granitu) może również symbolizować nawiązanie do innych kościołów pomorskich. W ten sposób katedra miała stać się matką dla wielu innych świątyń w naszym regionie, wznoszonych z mniej prestiżowego materiału.

Północna część transeptu, tak na dobrą sprawę sięga bardziej ku romanizmowi. Ciężkie toporne ściany, z prostym równie topornym portalem w opozycji do strzelistego gotyku. Mimo swej prostoty, portal nadal reprezentuje przyjemną dla oka formę.

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Kamieński portal wielokrotnie trafiał do przewodników turystycznych, znajdziemy go również na okładce książki „Kamień Wczesnodziejowy” pana Władysława Filipowiaka, tutaj brano granitową część katedry jako najstarszą, streszczenie książki pana Władysława jest dostępne na blogu. Teorię zaczerpniętą z literatury niemieckiej znajdziemy w książce „Barokowe organy w Kamieniu Pomorskim” pana Mariusza Stankiewicza, gdzie katedra miała być wznoszona od południa. Należy jednak pamiętać, że bez wykopalisk archeologicznych nie możemy mówić, że jesteśmy pewni, iż jest to najstarsza część katedry. Nie możemy, bo prostu nie wiemy, póki co teoria, że prezbiterium wzniesiono jako pierwsze wydaje się najbardziej prawdopodobna.

Teoria, jednak jest jedynie teorią.

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Katedrę możemy zwiedzić online, klikając w ten link:

katedra-kamienpomorski.pl/spacer-po-katedrze/

Pełna wersja wpisu znajduje się pod tym linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2019/02/02/powstanie-kamiennej-czesci-kamienskiej-katedry/

lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■