POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [04.02.2019, 21:14:14] • Kamień Pomorski

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Prace z wykorzystaniem granitu prawdopodobnie rozpoczęto zaraz po improwizowanym zamknięciu prezbiterium, w dodatku na niepełnej wysokości. W ten sposób uzyskano gotowe do użytku prezbiterium, przy jednoczesnym kontynuowaniu prac nad katedrą.

Możliwe, że z braku obecności odpowiedniego warsztatu, lub po prostu ze względów finansowych zdecydowano się na wykorzystanie lokalnego, polodowcowego materiału. Tutaj po raz pierwszy spotkamy się ze wznoszeniem katedry z tańszego surowca. W porównaniu z prezbiterium, granitowe ramię transeptu prezentuje się licho. Ociosane kamienie, jak to ujął pan Szczęsny: ''ułożone w miarę możliwości w warstwy'' tworzyły zewnętrzne i wewnętrzne lico muru. Przestrzeń między tymi dwoma warstwami została wypełniona mniejszymi kamiennymi odłupkami i zaprawą. Taki mur, dużo słabszy konstrukcyjnie i wizerunkowo być może skłonił kapitułę do zaniechania prac. W końcu, przy chórze (prezbiterium) wyglądał, tanio.

Wydaje się, że wprowadzenie granitu jako materiału nie wpłynęło na zmianę koncepcji bryły katedry. Możliwe, że spokojnie czekano, aż na Pomorzu zjawią się odpowiedni specjaliści. Budowanie w kamieniu nie było tyle trudniejsze, co bardziej pracochłonne. W średniowieczu, głównie ze względów ekonomicznych cegła i kamień często występowały razem. Zresztą niejednokrotnie nie były to świeże bloki, lecz zwyczajne materiały ze wcześniejszych budowli. Miało się to odwoływać się to do komentarza św. Hieronima do proroctwa Izajasza: „na fundamencie historii kościół duchowy się wznosi”. Sam kamień, jako materiał miał być uznawany za symbol trwałości i wieczności, znaczenie to nie straciło na aktualności.

Dzięki fragmentarycznym badaniom katedry wiemy, że transept był wznoszony z kamienia równomiernie po stronie północnej i południowej. Po obu stronach znajdowały się granitowe portale, do dzisiaj zachował się tylko jeden – północny. Zapewne strona południowa musiała ustąpić przebudowom, w końcu to tamtej stronie miała znajdować się siedziba biskupa (odnaleziono kamienne fundamenty tej części podczas prac konserwacyjnych pod nadzorem księdza Romana Kostynowicza).

Rozpoczęcie budowy z prestiżowego materiału (cegły) i kontynuowaniu jej z użyciem tańszego materiału (granitu) może również symbolizować nawiązanie do innych kościołów pomorskich. W ten sposób katedra miała stać się matką dla wielu innych świątyń w naszym regionie, wznoszonych z mniej prestiżowego materiału.

Północna część transeptu, tak na dobrą sprawę sięga bardziej ku romanizmowi. Ciężkie toporne ściany, z prostym równie topornym portalem w opozycji do strzelistego gotyku. Mimo swej prostoty, portal nadal reprezentuje przyjemną dla oka formę.

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Kamieński portal wielokrotnie trafiał do przewodników turystycznych, znajdziemy go również na okładce książki „Kamień Wczesnodziejowy” pana Władysława Filipowiaka, tutaj brano granitową część katedry jako najstarszą, streszczenie książki pana Władysława jest dostępne na blogu. Teorię zaczerpniętą z literatury niemieckiej znajdziemy w książce „Barokowe organy w Kamieniu Pomorskim” pana Mariusza Stankiewicza, gdzie katedra miała być wznoszona od południa. Należy jednak pamiętać, że bez wykopalisk archeologicznych nie możemy mówić, że jesteśmy pewni, iż jest to najstarsza część katedry. Nie możemy, bo prostu nie wiemy, póki co teoria, że prezbiterium wzniesiono jako pierwsze wydaje się najbardziej prawdopodobna.

Teoria, jednak jest jedynie teorią.

Powstanie granitowego portalu kamieńskiej katedry

fot. Organizator

Katedrę możemy zwiedzić online, klikając w ten link:

katedra-kamienpomorski.pl/spacer-po-katedrze/

Pełna wersja wpisu znajduje się pod tym linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2019/02/02/powstanie-kamiennej-czesci-kamienskiej-katedry/

lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■