POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [14.01.2019, 14:04:55] • Gmina Kamień Pomorski

Dotacja do zwrotu, sprawa do prokuratury

Dotacja do zwrotu, sprawa do prokuratury

fot. ikamien.pl

Sprawa wiaty-widmo w Jarszewie ma swój ciąg dalszy. Urząd Marszałkowski zażądał od Gminy Kamień Pomorski zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami oraz powiadomił o sprawie prokuraturę. Zwrot dotacji wraz z odsetkami oznacza, że za wiatę zapłacimy najprawdopodobniej z budżetu gminy czyli zapłacimy my podatnicy. Chociaż to nie z naszej winy następuje zwrot.

Przypominamy. Sprawa wypłynęła w grudniu 2018. W sprawozdaniu rozliczającym dotację w wysokości 10.000 zł podpisanym przez Burmistrza Gminy Kamień Pomorski, Skarbnik Gminy i Sołtys Sołectwa Jarszewo rozliczono otrzymane dofinansowanie na budowę wiaty w Jarszewie. Mimo obowiązku dołączenia do sprawozdania zdjęć dokumentujących wiatę gmina Kamień Pomorski takich zdjęć nie dołączyła. W sprawozdaniu znalazł się za to zapis, że mieszkańcy „pomagali przy pracach montażowych wiaty jak i uporządkowaniu terenu wokół niego”. Sprawozanie składano na dzień 31 października 2018. Zachowanie tego terminu było warunkiem niezbędnym do rozliczenia dotacji. W przeciwnym wypadku groziła konieczność zwrotu pieniędzy.

Jednak w rzeczywistości jeszcze w połowie grudnia zamiast wiaty w centrum Jarszewa był pusty plac. Należy zaznaczyć, że zarówno Sołtys Jarszewa jak i Burmistrz są mieszkańcami miejscowości Jarszewo i musieli posiadać wiedzę, że wiata nie została postawiona.
Sprawa trafiła do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy przez Stanisława Kuryłło i podejrzenia wyłudzenia dotacji.

Temat poruszało Radio Szczecin (
radioszczecin.pl/1,381975,miala-byc-wiata-a-wiaty-nie-ma-sprawie-przyglada) oraz ogólnopolski Polsat News (www.youtube.com/watch?v=BNRwzOZDrkg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1a3oqfGcDnYq1CjdG5eVLJ8O_VZGzkLHS_9Ch2vd7ow4dnw8i-sr9uvgc).

Po medialnych doniesieniach Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę w Jarszewie. Kontrola potwierdziła rozbieżności i uchybienia. Stanisław Kuryłło i Sołtys Jarszewa wyjaśniali, że „opóźnienie w realizacji inwestycji wynika z długotrwałej choroby głównego wykonawcy”.

W trakcie kontroli Stanisław Kuryłło oświadczył, że „Gmina Kamień Pomorski deklaruje wsparcie w wykonaniu pozostałych prac wraz z pomocą rzeczową do 31.12.2018”. Nie wiemy czy ta pomoc rzeczowa nastąpiła i na czym polegało wsparcie. Prawdą jest że ani 31 października ani 31 grudnia 2018 mimo zapewnień Burmistrza wiata nie była skończona.

Jak nas informuje Agnieszka Cieślicka z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w wyniku przeprowadzonej kontroli Urząd Marszałkowski wystąpił do Gminy Kamień Pomorski „o zwrot dotacji celowej wraz z odsetkami liczonymi od dnia przekazania grantu na konto Urzędu Gminy Kamień Pomorski.”
Niezależnie od powyższego UMWZ skierował zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 297 k.k.

Zwrot dotacji z odsetkami oznacza, że za wiatę trzeba będzie zapłacić nie z środków zewnętrznych lecz z budżetu gminy. Do tego gmina musi jeszcze dołożyć odsetki. Skutki niewykonania wiaty w terminie poniesiemy wszyscy jako mieszkańcy Gminy Kamień Pomorski. Osobną sprawą jest indywidualna odpowiedzialność karna osób, związanych z tematem budowy.


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 40

Gość • Wtorek [15.01.2019, 22:02:51] • [IP: 37.47.160.***]

Gość z 01.27.00 czy gdyby ciebie okradziono z cennych rzecz a ktoś by potwierdził nieprawdę że nic takiego Ci nie zginęło? Czy też byś uważał że po co uruchamiać papierologie? Przecież nic się nie stało? Tylko ktoś popełnił oszustwo? Ale masz myślenie?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 19:24:47] • [IP: 37.47.160.***]

Pewnie w dronie paliwa zabrakło...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 17:41:09] • [IP: 37.248.210.***]

A dlaczego wspaniale Kaminskieinfo nic nie pisze na ten temat? Zawsze wszystko wiedzące i slyszace!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 17:17:43] • [IP: 31.0.34.**]

Jak pan spojrzy w oczy sołtysom, którzy składali wnioski na granty i ich nie dostali, bo dostało Marszewo i Wrzosowo z wiadomym skutkiem.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 15:27:28] • [IP: 185.189.112.***]

W Rewalu się nie udało zostać komisarzem to może w kamieniu? Zanim odwołania i apelację to kadencja pyknie. Ach ten blond pend do władzuni, to choroba wymagająca terapii!!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:35:43] • [IP: 37.248.210.***]

To już nie chodzi o wiatę tu chodzi o podpisanie nieprawdy...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:21:23] • [IP: 83.14.209.**]

[IP: 80.53.77.**]-zgadzam się z Tobą w 100 % !!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 11:25:12] • [IP: 37.47.146.**]

Czytając te wypociny to widać ze mało kto inteligenty tutaj pisze. Burmistrz skłamał Urząd Marszałkowski stwierdzając w pismie ze wiata jest a jej nie było..prosta sprawa. Teraz dotacje trzea oddać i powinni to zrobić mieszkańcy Jarszewa a nie Gmina Kamień, bo to dla mieszkańców Jarszewa budowana jest ta wiata i to oni nie przypilnowali...jedyny co sie interesował to A.J i to on pilnuje wielu spraw i dzieki Niemu i jego kamienew.pl mamy takie informacje. A dlaczego lokalna inna gazetka nie opisuje tego a ma za to płącone to skierujcie to pytanie do Burmistrza.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:58:52] • [IP: 37.47.179.***]

A może dymisja?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:53:57] • [IP: 77.115.45.***]

Warunkowe umorzenie postępowania jest tożsame z prawomocnym skazaniem w zakresie utraty prawa wybieralności i wygaśnięcia mandatu.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:40:51] • [IP: 178.37.89.***]

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:48:13] • [IP: 5.173.160.***] stan wyższej konieczności to wojna albo powódź. A nie leżenie kijem do góry pół roku a potem klejenie głupa że coś jest jak tego nie ma. Przecież to zwykła drewniana wiata. Do postawienia w 2 tygodnie a nie 9 miesięcy. To nie lot w kosmos. Wystarczyło ją postawić w terminie i nie ma problemu. Dziś oskarżani jest A.J a przecież to nie on najpierw dał d...y przy budowie drewnianej szopki a potem dal d...y podpisując dokumenty. Panowie weźcie to na swoje klaty i nie ośmieszajcie się zrzucaniem winy na innych. Miejcie jaja chociaż w tym momencie jak wam ich zabrakło przy budowie i podpisywaniu dokumentów.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:48:13] • [IP: 5.173.160.***]

stan wyzszej koniecznosci, war umrz. czy ktos mial zle intencje?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 08:49:38] • [IP: 37.248.158.***]

Zdjęcie jest nieaktualne. Wiata stoi prawie skończona. Ale przecież nie chodzi tu o wiatę tylko żeby dokopać burmistrzowi i wypromować siebie w przypadku A J.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 08:24:59] • [IP: 83.13.50.***]

No to teraz machina wyborcza może ruszy, oby jednak nie startował pan Szefliński bo to byłaby porażka i dla tego pana i dalej niestety dla Gminy! Naprawdę czas na zmiany!

Gosc • Wtorek [15.01.2019, 08:22:43] • [IP: 217.182.175.***]

nasz burmistrz jest wsztrzasniety smiercia Adamowicza. Wszyscy dzis mowia o mowie nienawisci. A ja sie zapytam kto stworzyl portal po to zeby niszczyc poprzedniego burmistrza? kto placil i zlecal artykuly pelne nienawisci, oskarzen? Kto pisal donosy do prokuratury, urzedow i instytucji? kto pieniedzmi gminnych spolek placil za szkalowanie konkurentow do wladzy? przedstawial wykrzywiony pod siebie obraz rzeczywistosci? nawet w tej sprawie wiaty. mowi o tym radio szczecin, polsat ale pewien lokalny portal milczy. ten sam, ktory tak tropil nieprawidlowosci u poprzedniego burmistrza. Mowe nienawisci mamy nie tylko w Gdansku ale i u nas w malym miasteczku. i to jeszcze za nasze pieniadze

Gość • Wtorek [15.01.2019, 07:44:47] • [IP: 80.53.77.**]

Nie interesuje mnie kto zwróci dotację. Bardziej martwi festiwal NIENAWIŚCI jaki od paru lat trwa w Kamieniu. Władze centralne mają swoją TVP, władza w Kamieniu wiadomo jakim portalem się posługuje. Teraz ten portal wyjątkowo milczy. Nie pierwszy raz kiedy niewygodny temat jest na tamtych łamach przemilczany tylko po to aby za chwilę odwrócić uwagę jakąś" aferą" poprzedników (to już nudne), kolejnym donosem. W przypadku wiaty Burmistrz i Skarbnik potwierdzili nieprawdę. To jest fakt. O faktach powinny informować media a nie tworzyć rzeczywistość równoległą przy okazji rozpędzając mowę nienawiści. To się źle kończy

Gość • Wtorek [15.01.2019, 06:45:52] • [IP: 83.23.185.**]

Takie postepowanie to działanie na szkodę gminy czyli nas wszystkich podatników. Burmistrz swym obnarzyl swoją niekompetencje już nie pierwszy raz. Uważam że taka sprawa poświadczenia nieprawdy powinna być ścigana z urzędu. Czekam na wyrok i myślę że skazujący za świadome wprowadzenie organu panstwowego w błąd.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 01:27:00] • [IP: 5.173.160.***]

Chwalicie ludzi dzieku ktorym za wiate zaplacicie z wlasnej kieszeni zamiast dotacji? Gdyby nie aj wiata by byla na spokojnie. Papierologia. Jaki to ma cel?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 00:22:49] • [IP: 37.248.208.***]

Ciekawe czy te podpisy i poswiadczenia nieprawdy to były tylko w tym przypadku.A moźe takich" kwiatkòw" jest więcej?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 22:40:57] • [IP: 5.172.234.***]

Słuszna decyzja Marszałka, ukarać za wyłudzenie publicznej kasy.

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:57:18] • [IP: 5.173.128.***]

To się w palę nie mieści. Kuryłło dostanie wyrok. Nie ma innej opcji. Pytanie mam, czy burmistrz z wyrokiem może dalej rządzić?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:56:22] • [IP: 188.147.97.**]

Czy glowny wykonawca to nie czasami ktorys z radnych burmistrza Kurylly? Czy owa choroba trwala w trakcie kampanii wyborczej??

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:39:00] • [IP: 5.173.208.**]

Prokuratura w Kamieniu czy w Szczecinie?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 19:16:34] • [IP: 37.47.142.***]

A gdzie jest te 10 tys? Też uważam że ta trójka powinna zapłacić z własnej kieszeni! Na co poszły te pieniądze? Dobrze że są tak odważne osoby jak Pan. Ariel. Gdyby ich było więcej to na stolkach nie zasiadaliby przypadkowi ludzie! W tym konkretnym przypadku jacy wyborcy taki burmistrz!!

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 18:16:05] • [IP: 79.186.205.**]

Gdyby nie Juszczak Jarszewo w życiu by tej wiaty na oczy nie zobaczył!! Mieszkańcy ogarnijcie się koniec rządów Materkow Moskiewiczow i Pionokia Kurylly!!

Oglądasz 1-25 z 40
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W pierwszej części dnia prognozuje się występowanie silnego północno-zachodniego wiatru wiejącego o średniej predkości od 30 do 40 km, w porywach osiagającego prędkość w przedziale od 70 do 120 km ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■