POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [11.10.2018, 21:22:03] • Golczewo

Ponad 130 zrealizowanych projektów

Ponad 130 zrealizowanych projektów

fot. kam

Poprawa bezpieczeństwa, zmniejszenie bezrobocia, polepszenie sytuacji mieszkaniowej oraz zrównoważony rozwój (czytaj: więcej inwestycji poza Golczewem) w Gminie, to główne postulaty mieszkańców zgłaszanych podczas różnego rodzaju konsultacji. Realizacja tych tematów była treścią obecnej kadencji. Stąd też ponad 130 różnego rodzaju projektów zrealizowanych, bądź aktualnie realizowanych. Od tych największych, jak chociażby przebudowa ul. Os. Robotnicze, budowa mieszkań socjalnych, czy zakup średniego samochodu strażackiego dla OSP Wysoka Kam. po te najmniejsze jak doposażenie placu zabaw w Baczysławiu, czy w Kretlewie lub budowa pojedynczych lamp w poszczególnych miejscowościach – mówi Andrzej Danieluk burmistrz Golczewa.

Po powstaniu ubojni Madama sp. z o. o. bezrobocie znacznie spadło i ustabilizowało się na poziomie 7-8%. Jednak właśnie w tym roku już dwukrotnie osiągnęliśmy rekordowo niski wskaźnik bezrobocia 6,9% i jest jednym z najniższych w powiecie. Nie poprzestajemy na tym. Nadzieję na jeszcze więcej miejsc pracy daje inwestycja w nową halą produkcyjną w spółce Polish Springs Factory sp. z o. o., a przede wszystkim potężna inwestycja w Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Praca nad dokumentacją tej inwestycji trwa już dwa lata, a budowa rozpoczyna się właśnie w tym roku. Na początek ma być zatrudnionych co najmniej 100 osób. W późniejszym okresie, nad czym pracuje Rada Miejska (studium i plan zagospodarowania przestrzennego), ma powstać kolejnych kilka zakładów. Część pracowników dla wszystkich tych inwestycji ma zapewnić – powstała w tej kadencji – Szkoła Branżowa.

Na ile poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Golczewo i dlaczego?
- Bardzo dużo działo się w zakresie poprawy bezpieczeństwa i to w różnych jego aspektach. W rozumieniu dosłownym przygotowaliśmy pełną dokumentację oraz zabezpieczyliśmy środki pod modernizację posterunku policji. Z uwagi na brak inwestora modernizację przenieśliśmy na przyszły rok. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wprowadziliśmy monitoring w Golczewie, a także w schronisku dla zwierząt w Sosnowicach. Dzięki niemu udało się ustalić kilku sprawców kradzieży, czy też aktów wandalizmu.

A bezpieczeństwo przeciwpożarowe?
- O wiele lepiej dzieje się w dziedzinie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dzięki pracy strażaków, środkom zewnętrznym, ale także wkładom gminnym zmodernizowane zostały i w dalszym ciągu są modernizowane wszystkie placówki OSP oraz zakupiony został dodatkowy sprzęt. W mijającej kadencji zakupiony został samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Golczewo. Spektakularnymi zakupami będzie kupno łodzi ratowniczej dla OSP Golczewo oraz średniego samochodu dla OSP w Wysokiej Kam. jeszcze w tym roku. Również w tym roku podpiszemy umowę na zakup ciężkiego samochodu dla OSP Golczewo oraz pracujemy nad dokumentacją pod zakup średniego samochodu dla OSP Mechowo.

Inne działania o charakterze bezpicześtwa?
- Bardzo ważną dziedziną jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tu mamy nie tylko – wspomnianą wcześniej – przebudowę ul. Os. Robotnicze w Golczewie, ale także modernizację ul. Spacerowej w Golczewie, modernizację części drogi Baczysław-Dargoszewo i przebudowę części drogi w Mechowie. W tym roku remontujemy kilka dróg, przygotowaliśmy pełną dokumentację pod modernizację ul. Papieża Jana Pawła II oraz modernizujemy 9 dróg w różnych miejscowościach (w tym także na cmentarzu komunalnym w Golczewie). Trwają prace przy rozpoczęciu modernizacji drogi powiatowej na odcinku Wodzisław-Kłęby. Nie zapominamy o chodnikach. Zrobiony został chodnik w Wołowcu, a także w Wysokiej Kam. przy ul. Wiejskiej i Szkolnej, a także część ul. Kozielickiej. W Mechowie chodnik został rozbudowany i w dalszym ciągu jest rozbudowywany. Aktualnie budowana jest druga część chodnika na ul. Wiejskiej w Wysokiej Kam , a także chodniki w Uniborzu i Kłodzinie. Powstały również parkingi w Golczewie przy Urzędzie Miejskim oraz przy dworcu kolejowym w Wysokiej Kam., budujemy także miejsca postojowe w Kozielicach przy cmentarzu i w Samlinie przy kościele. Oczywiście przy drogach i chodnikach nie może zabraknąć oświetlenia. Mimo niezłego jego stanu w naszej gminie, przeznaczyliśmy bardzo dużo środków na doposażenie oświetlenia. Największe inwestycje, to nowe oświetlenie ul. Os. Robotnicze, ul. Słonecznej, 9-go Maja i Niepodległości w Golczewie, oświetlenie drogi w Samlinie i kilku ulic w Wysokiej Kam. Do tego dużo pojedynczych lamp w pozostałych miejscowościach jak chociażby kolonia Kłęby, Barnisławice, Baczysław i wiele innych. W tym roku przygotowaliśmy i wprowadzamy koncepcję kompleksowej modernizacji oświetlenia (wymiana wszystkich lamp na ledowe, wymiana części sieci i słupów i dobudowę brakujących elementów) w Golczewie i rozpoczynamy budowę oświetlenia Sosnowicach.

Co z wodociągami i kanalizacją?
- Jednym z podstawowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców jest prawidłowo działająca sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Przygotowaliśmy kompleksową dokumentację na budowę sieci kanalizacyjnej na trasie Niemica-Gadom-Golczewo. Budowę tej kanalizacji planujemy w ramach rewitalizacji gminy. Program ten przygotowywaliśmy od dwóch lat i przyjęliśmy w tym roku. Dwie inwestycje: połączenie wodociągu w Kłębach z Golczewem oraz Dargoszewa z Koplinem pozwoliły na spięcie sieci wodociągowej w całej gminie. Do tego zmodernizowane zostały m.in. hydrofornie w Golczewie, Mechowie i Kretlewie.

Zdrowie?
- Pewność bezpieczeństwa daje także poczucie, iż burmistrz dba o zdrowie mieszkańców gminy. Od dłuższego czasu fundujemy bezpłatne szczepionki przeciwko grypie. Dla wygody mieszkańców Wysokiej Kam. i okolic wykupiliśmy od PKP budynek dla potrzeb SPZOZ.

Ważnym zagadnieniem są niewątpliwie sprawy mieszkalnictwa.
- W sprawie mieszkań uporządkowaliśmy gospodarkę ich zasobami. Pod adaptację na mieszkania przeznaczyliśmy budynek po szkole podstawowej w Mechowie i budynek po dworcu kolejowym w Golczewie. Lokale tam albo już zostały zaadaptowane lub są remontowane. Na chętnych czeka również budynek po dworcu kolejowym w Wysokiej Kam. Dla osób najbardziej potrzebujących udostępniliśmy osiem mieszkań socjalnych. Mamy zamiar wybudować kolejne osiem. Przy ul. Witosa budowanych jest kilkanaście mieszkań. Część z nich przeznaczonych będzie pod mieszkania komunalne. Przy ul. Papieża Jana Pawła II gmina sprzedała kilka działek z zastrzeżeniem, że mają tam być mieszkania. Dokumentacja jest gotowa, budowa dwóch budynków z około czterdziestoma mieszkaniami oraz pomieszczeniami pod pogotowie ratunkowe rusza jeszcze we wrześniu.

Jak wygląda pomoc dla sołectw?
- W trakcie wielu konsultacji, spotkań czy rozmów z mieszkańcami padały propozycje, aby więcej środków przeznaczać na inwestycje w sołectwach. Służyć temu miały fundusze sołeckie większe z roku na rok oraz budżety obywatelskie, które w większej części przeznaczane były na inwestycje w różnych sołectwach. Powyżej wykazaliśmy, że w różnych dziedzinach od modernizacji wszystkich placówek OSP, poprzez inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, czy też te związane z oświetleniem, wszędzie tam inwestycje lokowane są w większości w sołectwach.

Szeroko rozumiana kultura i kultura fizyczna.
- Podobnie sytuacja ma się z placami zabaw, świetlicami czy miejscami spotkań. We wszystkich sołectwach powstały i systematycznie są doposażane – place zabaw. Świetlice działają w Wysokiej Kam., Niemicy i w Wołowcu. W tym roku składamy wnioski o budowę świetlicy w Mechowie i Kłodzinie. Planujemy również zakup budynku pod świetlicę w Kłębach. Wiaty – jako miejsca spotkań – powstały w Sosnowicach, Baczysławiu, Kretlewie, Gadomiu, Upadłych i w Mechowie. Powstaje coraz więcej – to bardzo cieszy – siłowni zewnętrznych oraz urządzeń sportowych, łącznie z powstającą siłownią w Golczewie.

Turystyka w gminie i samym Golczewie to jedno ze źródeł dochodu zarówno osób prowadzących taką działalność jaki Gminy.
- Nie sposób nie wspomnieć tutaj o tym co robimy dla rozwoju turystyki, której rozwój powinien być podstawowym priorytetem. Mamy szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Zmodernizowaliśmy częściowo kąpielisko i doposażyliśmy je. Wokół jeziora powstała ścieżka im. Janusza Domańskiego. Mamy koncepcję rozwoju ścieżek rowerowych m.in. po byłych terenach kolei wąskotorowej. Przystąpiliśmy do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego pod przyszły park w centrum Golczewa.

- Co jeszcze zasługuje na podkreślenie?
- Oczywiście, nie sposób podsumować całej kadencji w kilku słowach, tym bardziej, że skupiliśmy się nad inwestycjami. Warto jednak dodać, że przygotowane zostały dokumenty pod wiele naborów. Mówiliśmy już o kanalizacji i świetlicach, wozach strażackich i posterunku policji, oświetleniu i mieszkaniach. Warto jednak dodać, że mamy również dokumentację pod termomodernizację urzędu, Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie i Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kam. W obu placówkach naprawione zostały części dachów, w Golczewie zmodernizowano tzw. łącznik i zakupiono autobus, w obu szkołach powstały nowe pracownie komputerowe… Wszystko to sprawia, że z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć – żadna złotówka nie została zmarnowana. Jeszcze w żadnej kadencji nie było aż tak wielu projektów realizowanych w całej Gminie. Oby służyły one jak najdłużej.

mzk


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:29:56] • [IP: 188.147.37.***]

Pan burmistrz bardzo łatwo podpisuje się pod nie swoimi zasługami. A tak a propos monitoringu, to czy on działa? Bo to co dzieje się na przystanku autobusowym woła o pomstę do nieba. A tam kamera jest i nikt tego chyba nie kontroluje.

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:49:38] • [IP: 77.253.144.**]

Dlaczego Pan Burmistrz przypisuje sobie czyjeś zasługi dlaczego??!! w miejscowości Mechowo mieszkańcy mogą wszystko zawdzięczac Pani sołtys Wandy Balbus !! A Burmistrz zabrał kasę a jak on to nazwal przelozyl kase jeszcze że świetlicy na inny rok śmiechu warte co wybory obiecanki czas na zmiany 🤗

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:21:12] • [IP: 83.8.35.***]

Kłamstwo na pracownie komputerową w szkole w Wysokiej środki pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Wysokiej Kamieńskiej.

Gość • Piątek [12.10.2018, 17:03:01] • [IP: 79.187.250.***]

Kto się nabierze na kłamstwa MISTER EDA? Tego nie da się czytać. Pinikio ma krótszy nos.

Gość • Piątek [12.10.2018, 15:55:25] • [IP: 188.147.3.**]

Szkoła branżowa została powołana w tym roku ale nie ma do nie chętnych. W najbliższych latach też dzieci nie wyrażają chęci uczęszczają do tej szkoły. Także lekki niewypzał ta szkoła

Gość • Piątek [12.10.2018, 13:51:19] • [IP: 83.8.37.***]

W madamie to wiecej ukrainy pracuje niż polaków a problem z pracą jak jest tak i będzie.

Gość • Piątek [12.10.2018, 13:27:17] • [IP: 79.187.250.***]

Co mozna powiedziec o czlowieku ktory tak mija sie z prawda i rzeczywistoscia.

Gość • Piątek [12.10.2018, 12:38:17] • [IP: 5.172.239.**]

to co z tą szkołą branżową jest czy nie? może ktoś wie?

Gość • Piątek [12.10.2018, 08:17:13] • [IP: 178.62.64.**]

Bardzo dobre przedsięwzięcia dla miasta i całej gminy

F. • Piątek [12.10.2018, 07:26:14] • [IP: 83.11.132.**]

Bezpieczeństwo poprawiło się dzięki naszemu wspaniałemu Burmistrzowi. Policja bywa w Urzędzie Miejskim dosyć często. Chyba częściej niż Burmistrz. Wypromował On Golczewo na całą Polskę. Bolek ! Kończ - wstydu oszczędź!

Gość • Piątek [12.10.2018, 07:24:51] • [IP: 5.173.249.**]

Bajki Pana Bałagana 🤣

Gość • Czwartek [11.10.2018, 22:01:13] • [IP: 31.0.121.***]

"ma powstać kolejnych kilka zakładów. Część pracowników dla wszystkich tych inwestycji ma zapewnić – powstała w tej kadencji – Szkoła Branżowa." COŚ OMINĘŁO MNIE? TO JEST SZKOŁA BO JA NIC O TYM NIE WIEM? PRAWDA - FAŁSZ!! ZOSTAWIAM POZOSTAŁE WYPOCINY BO JAKBY TEKST POWSTAŁ PRZY OKAZJI!!

Gość • Czwartek [11.10.2018, 21:50:35] • [IP: 37.47.146.***]

Większe bajki tylko Jan Christian Andersen napisał

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dziś rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Mężczyzna jadący w kierunku Świnoujścia, przysnął za kierownicą. Miało to miejsce koło Płocina, na wzniesieniu DK3. Samochód zjechał do rowu. W czwartek o godzinie 9.00, kierowca ze Świnoujścia, wracając do domu, zasnął za kierownicą. Miało to miejsce na wzniesieniu drogi krajowej nr.3, koło Płocina ■ Na parkurze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach odbyły się kolejne zawody jeździeckie. Rozgrywano je w siedmiu kategoriach. Pogoda dopisała, a organizatorzy zadbali o liczne dodatkowe atrakcje ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? Znaleziony na mieliźnie jacht z pewnością miał załogę. Nikogo na nim jednak nie ma. W akcję poszukiwawczą zaangażowały się służby SAR, WOPR i jednostka pływająca Straży Granicznej z Pomorskiego dywizjonu. Oprócz pontonu SAR do akcji zaangażowano policyjną łódź i drona. Na Zalewie Szczecińskim, niedaleko jeziora Wicko trwają poszukiwania osoby lub osób, które wczoraj wypłynęły jachtem na ten akwen ■ CBA składa zawiadomienie do prokuratury ws. nieprawidłowości w gminie Międzyzdroje ■ ENEA informuje: Ostromice bez prądu - sprawdź, kiedy 2019-06-07, w godzinach: 08:00-10:00, 15:00-17:00 w miejscowości Ostromice 58, 59, 60, maszt GSM ■ Pociąg relacji Świnoujście - Warszawa przejechał mężczyznę. Po godzinie 21.00 na wysokości Wysokiej Kamieńskiej doszło do tragicznego wypadku. Mężczyzna wpadł pod pociąg pośpieszny, który jechał w kierunku Szczecina. Ofiara wypadku straciła życie na miejscu ■ PIS w Kamieniu Pomorskim domaga się rzeczywistych działań w sprawie szpitala ■