POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [11.10.2018, 21:22:03] • Golczewo

Ponad 130 zrealizowanych projektów

Ponad 130 zrealizowanych projektów

fot. kam

Poprawa bezpieczeństwa, zmniejszenie bezrobocia, polepszenie sytuacji mieszkaniowej oraz zrównoważony rozwój (czytaj: więcej inwestycji poza Golczewem) w Gminie, to główne postulaty mieszkańców zgłaszanych podczas różnego rodzaju konsultacji. Realizacja tych tematów była treścią obecnej kadencji. Stąd też ponad 130 różnego rodzaju projektów zrealizowanych, bądź aktualnie realizowanych. Od tych największych, jak chociażby przebudowa ul. Os. Robotnicze, budowa mieszkań socjalnych, czy zakup średniego samochodu strażackiego dla OSP Wysoka Kam. po te najmniejsze jak doposażenie placu zabaw w Baczysławiu, czy w Kretlewie lub budowa pojedynczych lamp w poszczególnych miejscowościach – mówi Andrzej Danieluk burmistrz Golczewa.

Po powstaniu ubojni Madama sp. z o. o. bezrobocie znacznie spadło i ustabilizowało się na poziomie 7-8%. Jednak właśnie w tym roku już dwukrotnie osiągnęliśmy rekordowo niski wskaźnik bezrobocia 6,9% i jest jednym z najniższych w powiecie. Nie poprzestajemy na tym. Nadzieję na jeszcze więcej miejsc pracy daje inwestycja w nową halą produkcyjną w spółce Polish Springs Factory sp. z o. o., a przede wszystkim potężna inwestycja w Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Praca nad dokumentacją tej inwestycji trwa już dwa lata, a budowa rozpoczyna się właśnie w tym roku. Na początek ma być zatrudnionych co najmniej 100 osób. W późniejszym okresie, nad czym pracuje Rada Miejska (studium i plan zagospodarowania przestrzennego), ma powstać kolejnych kilka zakładów. Część pracowników dla wszystkich tych inwestycji ma zapewnić – powstała w tej kadencji – Szkoła Branżowa.

Na ile poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Golczewo i dlaczego?
- Bardzo dużo działo się w zakresie poprawy bezpieczeństwa i to w różnych jego aspektach. W rozumieniu dosłownym przygotowaliśmy pełną dokumentację oraz zabezpieczyliśmy środki pod modernizację posterunku policji. Z uwagi na brak inwestora modernizację przenieśliśmy na przyszły rok. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców wprowadziliśmy monitoring w Golczewie, a także w schronisku dla zwierząt w Sosnowicach. Dzięki niemu udało się ustalić kilku sprawców kradzieży, czy też aktów wandalizmu.

A bezpieczeństwo przeciwpożarowe?
- O wiele lepiej dzieje się w dziedzinie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Dzięki pracy strażaków, środkom zewnętrznym, ale także wkładom gminnym zmodernizowane zostały i w dalszym ciągu są modernizowane wszystkie placówki OSP oraz zakupiony został dodatkowy sprzęt. W mijającej kadencji zakupiony został samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Golczewo. Spektakularnymi zakupami będzie kupno łodzi ratowniczej dla OSP Golczewo oraz średniego samochodu dla OSP w Wysokiej Kam. jeszcze w tym roku. Również w tym roku podpiszemy umowę na zakup ciężkiego samochodu dla OSP Golczewo oraz pracujemy nad dokumentacją pod zakup średniego samochodu dla OSP Mechowo.

Inne działania o charakterze bezpicześtwa?
- Bardzo ważną dziedziną jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tu mamy nie tylko – wspomnianą wcześniej – przebudowę ul. Os. Robotnicze w Golczewie, ale także modernizację ul. Spacerowej w Golczewie, modernizację części drogi Baczysław-Dargoszewo i przebudowę części drogi w Mechowie. W tym roku remontujemy kilka dróg, przygotowaliśmy pełną dokumentację pod modernizację ul. Papieża Jana Pawła II oraz modernizujemy 9 dróg w różnych miejscowościach (w tym także na cmentarzu komunalnym w Golczewie). Trwają prace przy rozpoczęciu modernizacji drogi powiatowej na odcinku Wodzisław-Kłęby. Nie zapominamy o chodnikach. Zrobiony został chodnik w Wołowcu, a także w Wysokiej Kam. przy ul. Wiejskiej i Szkolnej, a także część ul. Kozielickiej. W Mechowie chodnik został rozbudowany i w dalszym ciągu jest rozbudowywany. Aktualnie budowana jest druga część chodnika na ul. Wiejskiej w Wysokiej Kam , a także chodniki w Uniborzu i Kłodzinie. Powstały również parkingi w Golczewie przy Urzędzie Miejskim oraz przy dworcu kolejowym w Wysokiej Kam., budujemy także miejsca postojowe w Kozielicach przy cmentarzu i w Samlinie przy kościele. Oczywiście przy drogach i chodnikach nie może zabraknąć oświetlenia. Mimo niezłego jego stanu w naszej gminie, przeznaczyliśmy bardzo dużo środków na doposażenie oświetlenia. Największe inwestycje, to nowe oświetlenie ul. Os. Robotnicze, ul. Słonecznej, 9-go Maja i Niepodległości w Golczewie, oświetlenie drogi w Samlinie i kilku ulic w Wysokiej Kam. Do tego dużo pojedynczych lamp w pozostałych miejscowościach jak chociażby kolonia Kłęby, Barnisławice, Baczysław i wiele innych. W tym roku przygotowaliśmy i wprowadzamy koncepcję kompleksowej modernizacji oświetlenia (wymiana wszystkich lamp na ledowe, wymiana części sieci i słupów i dobudowę brakujących elementów) w Golczewie i rozpoczynamy budowę oświetlenia Sosnowicach.

Co z wodociągami i kanalizacją?
- Jednym z podstawowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców jest prawidłowo działająca sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Przygotowaliśmy kompleksową dokumentację na budowę sieci kanalizacyjnej na trasie Niemica-Gadom-Golczewo. Budowę tej kanalizacji planujemy w ramach rewitalizacji gminy. Program ten przygotowywaliśmy od dwóch lat i przyjęliśmy w tym roku. Dwie inwestycje: połączenie wodociągu w Kłębach z Golczewem oraz Dargoszewa z Koplinem pozwoliły na spięcie sieci wodociągowej w całej gminie. Do tego zmodernizowane zostały m.in. hydrofornie w Golczewie, Mechowie i Kretlewie.

Zdrowie?
- Pewność bezpieczeństwa daje także poczucie, iż burmistrz dba o zdrowie mieszkańców gminy. Od dłuższego czasu fundujemy bezpłatne szczepionki przeciwko grypie. Dla wygody mieszkańców Wysokiej Kam. i okolic wykupiliśmy od PKP budynek dla potrzeb SPZOZ.

Ważnym zagadnieniem są niewątpliwie sprawy mieszkalnictwa.
- W sprawie mieszkań uporządkowaliśmy gospodarkę ich zasobami. Pod adaptację na mieszkania przeznaczyliśmy budynek po szkole podstawowej w Mechowie i budynek po dworcu kolejowym w Golczewie. Lokale tam albo już zostały zaadaptowane lub są remontowane. Na chętnych czeka również budynek po dworcu kolejowym w Wysokiej Kam. Dla osób najbardziej potrzebujących udostępniliśmy osiem mieszkań socjalnych. Mamy zamiar wybudować kolejne osiem. Przy ul. Witosa budowanych jest kilkanaście mieszkań. Część z nich przeznaczonych będzie pod mieszkania komunalne. Przy ul. Papieża Jana Pawła II gmina sprzedała kilka działek z zastrzeżeniem, że mają tam być mieszkania. Dokumentacja jest gotowa, budowa dwóch budynków z około czterdziestoma mieszkaniami oraz pomieszczeniami pod pogotowie ratunkowe rusza jeszcze we wrześniu.

Jak wygląda pomoc dla sołectw?
- W trakcie wielu konsultacji, spotkań czy rozmów z mieszkańcami padały propozycje, aby więcej środków przeznaczać na inwestycje w sołectwach. Służyć temu miały fundusze sołeckie większe z roku na rok oraz budżety obywatelskie, które w większej części przeznaczane były na inwestycje w różnych sołectwach. Powyżej wykazaliśmy, że w różnych dziedzinach od modernizacji wszystkich placówek OSP, poprzez inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, czy też te związane z oświetleniem, wszędzie tam inwestycje lokowane są w większości w sołectwach.

Szeroko rozumiana kultura i kultura fizyczna.
- Podobnie sytuacja ma się z placami zabaw, świetlicami czy miejscami spotkań. We wszystkich sołectwach powstały i systematycznie są doposażane – place zabaw. Świetlice działają w Wysokiej Kam., Niemicy i w Wołowcu. W tym roku składamy wnioski o budowę świetlicy w Mechowie i Kłodzinie. Planujemy również zakup budynku pod świetlicę w Kłębach. Wiaty – jako miejsca spotkań – powstały w Sosnowicach, Baczysławiu, Kretlewie, Gadomiu, Upadłych i w Mechowie. Powstaje coraz więcej – to bardzo cieszy – siłowni zewnętrznych oraz urządzeń sportowych, łącznie z powstającą siłownią w Golczewie.

Turystyka w gminie i samym Golczewie to jedno ze źródeł dochodu zarówno osób prowadzących taką działalność jaki Gminy.
- Nie sposób nie wspomnieć tutaj o tym co robimy dla rozwoju turystyki, której rozwój powinien być podstawowym priorytetem. Mamy szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Zmodernizowaliśmy częściowo kąpielisko i doposażyliśmy je. Wokół jeziora powstała ścieżka im. Janusza Domańskiego. Mamy koncepcję rozwoju ścieżek rowerowych m.in. po byłych terenach kolei wąskotorowej. Przystąpiliśmy do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego pod przyszły park w centrum Golczewa.

- Co jeszcze zasługuje na podkreślenie?
- Oczywiście, nie sposób podsumować całej kadencji w kilku słowach, tym bardziej, że skupiliśmy się nad inwestycjami. Warto jednak dodać, że przygotowane zostały dokumenty pod wiele naborów. Mówiliśmy już o kanalizacji i świetlicach, wozach strażackich i posterunku policji, oświetleniu i mieszkaniach. Warto jednak dodać, że mamy również dokumentację pod termomodernizację urzędu, Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie i Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kam. W obu placówkach naprawione zostały części dachów, w Golczewie zmodernizowano tzw. łącznik i zakupiono autobus, w obu szkołach powstały nowe pracownie komputerowe… Wszystko to sprawia, że z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć – żadna złotówka nie została zmarnowana. Jeszcze w żadnej kadencji nie było aż tak wielu projektów realizowanych w całej Gminie. Oby służyły one jak najdłużej.

mzk


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Sobota [13.10.2018, 11:29:56] • [IP: 188.147.37.***]

Pan burmistrz bardzo łatwo podpisuje się pod nie swoimi zasługami. A tak a propos monitoringu, to czy on działa? Bo to co dzieje się na przystanku autobusowym woła o pomstę do nieba. A tam kamera jest i nikt tego chyba nie kontroluje.

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:49:38] • [IP: 77.253.144.**]

Dlaczego Pan Burmistrz przypisuje sobie czyjeś zasługi dlaczego??!! w miejscowości Mechowo mieszkańcy mogą wszystko zawdzięczac Pani sołtys Wandy Balbus !! A Burmistrz zabrał kasę a jak on to nazwal przelozyl kase jeszcze że świetlicy na inny rok śmiechu warte co wybory obiecanki czas na zmiany 🤗

Gość • Piątek [12.10.2018, 21:21:12] • [IP: 83.8.35.***]

Kłamstwo na pracownie komputerową w szkole w Wysokiej środki pozyskało Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Wysokiej Kamieńskiej.

Gość • Piątek [12.10.2018, 17:03:01] • [IP: 79.187.250.***]

Kto się nabierze na kłamstwa MISTER EDA? Tego nie da się czytać. Pinikio ma krótszy nos.

Gość • Piątek [12.10.2018, 15:55:25] • [IP: 188.147.3.**]

Szkoła branżowa została powołana w tym roku ale nie ma do nie chętnych. W najbliższych latach też dzieci nie wyrażają chęci uczęszczają do tej szkoły. Także lekki niewypzał ta szkoła

Gość • Piątek [12.10.2018, 13:51:19] • [IP: 83.8.37.***]

W madamie to wiecej ukrainy pracuje niż polaków a problem z pracą jak jest tak i będzie.

Gość • Piątek [12.10.2018, 13:27:17] • [IP: 79.187.250.***]

Co mozna powiedziec o czlowieku ktory tak mija sie z prawda i rzeczywistoscia.

Gość • Piątek [12.10.2018, 12:38:17] • [IP: 5.172.239.**]

to co z tą szkołą branżową jest czy nie? może ktoś wie?

Gość • Piątek [12.10.2018, 08:17:13] • [IP: 178.62.64.**]

Bardzo dobre przedsięwzięcia dla miasta i całej gminy

F. • Piątek [12.10.2018, 07:26:14] • [IP: 83.11.132.**]

Bezpieczeństwo poprawiło się dzięki naszemu wspaniałemu Burmistrzowi. Policja bywa w Urzędzie Miejskim dosyć często. Chyba częściej niż Burmistrz. Wypromował On Golczewo na całą Polskę. Bolek ! Kończ - wstydu oszczędź!

Gość • Piątek [12.10.2018, 07:24:51] • [IP: 5.173.249.**]

Bajki Pana Bałagana 🤣

Gość • Czwartek [11.10.2018, 22:01:13] • [IP: 31.0.121.***]

"ma powstać kolejnych kilka zakładów. Część pracowników dla wszystkich tych inwestycji ma zapewnić – powstała w tej kadencji – Szkoła Branżowa." COŚ OMINĘŁO MNIE? TO JEST SZKOŁA BO JA NIC O TYM NIE WIEM? PRAWDA - FAŁSZ!! ZOSTAWIAM POZOSTAŁE WYPOCINY BO JAKBY TEKST POWSTAŁ PRZY OKAZJI!!

Gość • Czwartek [11.10.2018, 21:50:35] • [IP: 37.47.146.***]

Większe bajki tylko Jan Christian Andersen napisał

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uprzejmie zapraszamy na spotkanie z panem Joachimem Brudzińskim Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18. października 2018 roku o godz. 14.15 w „Wolińskim Dworku” w Wolinie ■ Domek kempingowy spłonął w Dziwnówku. Pożar wybuchł w niedzielę po godzinie 3. W akcji gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów strażaków. Jedna osoba potrzebowała pomocy ratowników pogotowia ■ Uwaga, mieszkańcy Świńca- nie będzie prądu ENEA informuje o planowanym wyłączeniu prądu 2018-10-15, w godzinach: 08:30 -14:00 w miejscowości Świniec ■ W powiecie kamieńskim kradną niemieckie samochody! Od początku roku skradziono 11 aut! ■ Korzystając z zaproszenia 50 słuchaczy kamieńskiego UTW pojechało w sobotę do Szczecina na Targi Seniora. Dwudniowa impreza zorganizowana przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oraz Urząd Marszałkowski związana była z obchodami Dnia Seniora i Targami 60 +, na których wszyscy mogli skorzystać z wielu interesujących wykładów, spotkań, wykonać różne medyczne badania, zapoznać się z wieloma ciekawymi propozycjami dla Seniorów, obejrzeć wystawy związane z artystyczną działalnością członków naszych zachodniopomorskich Uniwersytetów III wieku. ■ Na prośbę mieszkańców, którzy usnęli azbest, a teraz zalega im na posesjach postanowiłem zapytać się wójta co dalej. Gmina posiada miejsca, w których mogłaby przechować ten niebezpieczny materiał, do chwili wywozu na utylizację - mówi w rozmowie z ikamien.pl radny Świerzna Waldemar Kaproń ■ W kamieńskim parku rozpoczęto wycinkę drzew, uzasadnianą przez władze względami bezpieczeństwa mieszkańców. Tymczasem jeden z Czytelników z Mamienia Pomorskiego uważa, że uwaga burmistrza powinna skierować się również na inne ulice, gdzie rosną drzewa zagrażające przechodniom ■ Na południowym - zachodzie i zachodzie kraju prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 30°C. Ponadto, w rejonach zachodnich i częściowo północnych w drugiej części dnia rozwinie się konwekcja burzowa z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru do 70-95 km/h. ■ W wypadku na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo śmierć poniosła pasażerka Mercedesa. Zderzenie skutera z samochodem około godz. 10.30 miało miejsce na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu ■ Uwaga, mieszkańcy Dobropola, Piasków Wielkich i Sierosławia. Komunikat Dyrektora ZGK i M w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dostarczanej przez wodociąg publiczny Dobropole, Piaski Wielkie i Sierosław ■ Wyczyścili konto bankowe nieświadomej starszej kobiety? Bez skrupułów wyczyścili konto bankowe nieświadomej kobiety z Domu Pomocy Społecznej w Śniatowie- pisze Dziennik Powiatu Kamieńskiego. -Policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwości bezczelnego przywłaszczenia ponad 80 tysięcy złotych. Poszkodowaną ma być jedna ze starszych pensjonariuszek DPS w Śniatowie, która posiadała ponad 80 tysięcy złotych ze sprzedaży mieszkania w jednej ze wspólnot. Jak donosi dziennik, przestępstwa mogli dopuścić się członkowie najbliższej rodziny z gminy Międzyzdroje, którzy za pomocą znajomego notariusza mieli podstępnie uzyskać pełnomocnictwo od nieświadomej niczego starszej kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi kamieńska Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie ■ Do bardzo poważnego wypadku doszło na ulicy Słowiańskiej w Wolinie, gdzie rozpędzony motocyklista nie zdążył wyhamować i uderzył w samochód. Jak się okazuje, siła uderzenia była tak duża, że uderzone przez motocyklistę auto zatrzymało się na drzewie. Kierujący motocyklem cudem przeżył wypadek i został przetransportowany helikopterem do szpitala w Szczecinie ■ W barze "Rejs" wybuchł pożar w skutek którego spłonął pawilon usługowo - gastronomiczny. Zniszczeniu uległ także zaparkowany przy pawilonie samochód. Pechowa zaczął się poniedziałek w Międzyzdrojach. Pracownik ochrony przy Alei Gwiazd o godzinie 5 nad ranem zauważył pożar ciągu pawilonów usługowych. Natychmiast zadzwonił po straż ■ 19 strażaków wyciągało z dołu mężczyznę, który 6 września, około godziny 18.00 spadł ze stromej skarpy. Na szczęście, kilka minut wcześniej na szlaku prowadzącym wokół jeziora nieszczęśnik spotkał kobietę. To właśnie ona, gdy usłyszała przeraźliwy krzyk spadającego ze zbocza mężczyzny natychmiast powiadomiła służby ratownicze ■ Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje spółkę Międzyzdrojski Rynek. Jak informuje Polska Agencja Prasowa agenci sprawdzają czy majątek gminy, który został wniesiony do w większości prywatnej spółki został odpowiednio zabezpieczony ■ Śmiertelny wypadek - 71-latka najpierw opalała się na plaży, potem szła wzdłuż torów i została potrącona przez lokomotywę ■ We wsi dożynki a w centrum Świerzna pożar domu! W dożynkową noc, około północy w płomieniach stanął opuszczony dom w centrum Świerzna (niedaleko Urzędu Gminy). Pierwsza do akcji przybyła Policja a następnie OSP Świerzno. Budynek został prawdopodobnie podpalony. Nie wiadomo czy w środku przebywali ludzie ■