POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.10.2018, 16:17:22] • Kamień Pomorski

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

fot. Organizator

Niniejszy wpis został oparty na artykule pana Henryka Kustosza i pana Artura Sobuckiego pt. ''Odkrycie średniowiecznego kościoła klasztornego dominikanów pw. św. Idziego w Kamieniu Pomorskim. Wstępne wyniki badań archeologiczno-architektonicznych'' opublikowanego w Materiałach Zachodniopomorskich w roku 2016. Artykuł jest dostępny online:

mzp.muzeum.szczecin.pl/images/pdf/ns/arch/2016/17_MZP_XII_Kustosz_Sobucki_relikty_sw_Idziego.pdf

Pierwsze badania nad dominikańskim kościołem sięgają drugiej połowy XIX stulecia, kiedy to w roku 1873 natrafiono tutaj na ceglane rumowisko wraz z kamiennymi fundamentami. Wówczas zostały one zinterpretowane przez pana Kückena i dr Carlberga jako pozostałości klasztoru dominikanów, został nawet wykonany szkic ukazujący zarys kościoła. Miał on być wzniesiony na planie prostokąta jako jednonawowa świątynia, materiały te są dostępne w kamieńskim muzeum, polecam o nie zapytać. Plan stał się podstawą do dalszych badań w roku 2013. W źródłach przewijały się również informacje o rozebraniu części klasztornych zabudowań.

Po tym następuje przerwa w badaniach na tym terenie. Dopiero w 1958 roku pierwsze próby podjął pan Władysław Filipowiak (autor ''Kamienia Wczesnodziejowego'' ważnej książki dla kamieńskiej archeologii), który wykonał tutaj wykop sondażowy i odwierty – niestety, bez oszałamiających wyników. Należy zaznaczyć, iż cały ten obszar był niegdyś wzgórzem, obecnie po wielu niwelacjach spadek widoczny jest jedynie od strony północnej. Miało one nosić nazwę Aschenberg, czyli Wzgórze Popielne/Prochowe.

Kolejne badania ratownicze, odbyły się w roku 2004 w okolicach ulicy Obrońców Warszawy i Okrzei związane z budową instalacji wodno-kanalizacyjnej dla targowiska. Badania te prowadził pan Roman Kamiński we współpracy z panią Tatianą Balcerzak i panem Grzegorzem Kurką. W opinii badaczy odnaleziono wówczas fragment ogrodzenia klasztornego, w postaci muru kamiennego łączonego zaprawą wapienną oraz relikty pomieszczenia gospodarczego. Mocno ograniczone badania jedynie do granic inwestycji zamknęły możliwości poznawcze. W roku 2006 w trakcie badań pana Romana Kamińskiego i pana Grzegorza Kurki na terenie na północ i na zachód od domniemanego obszaru klasztoru odkryto groby szkieletowe. Znajdowały się one pod powierzchnią od 1 do 2,2 metra poniżej dawnego poziomu użytkowego (obecny jest znacznie wyższy niż dekady temu, dlatego w starszych domach okna znajdują się tak nisko). Były to groby kobiet, dzieci i mężczyzn, w nich (grobach) znaleziono fragmenty naczyń datowane na XII-XIV wiek (tutaj link: www.jacek.iq.pl/miejsca-kultu-sw-jacka/390.html?task=view ).

Następnymi badaniami będą wykopaliska w roku 2012 pod kierownictwem pana Artura Sobuckiego. związane były z zaplanowaną budową zespołu mieszkalno-usługowego, znanego dzisiaj jako ''Kwartał Dominikański''.

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

fot. Organizator

Cały teren znajduje się blisko Osiedla Katedralnego oraz częściowo na obszarze Starego Miasta (wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-66 w roku 1955) oraz jako stanowisko nr 3 (wpisane do rejestru zabytków pod numerem 671 w roku 1970). Wszystko to wymusiło przeprowadzenie badań na zlecenie Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Badania przeprowadził Ośrodek Badań Archeologicznych z Poznania (tutaj link: mapa.targeo.pl/osrodek-badan-archeologicznych-61-608-poznan~14129242/przedsiebiorstwo-firma/adres ) w 2012 i 2013 roku (tutaj link mediewalia.pl/archeologia/wik-i-kosciol-dominikanow-z-kamienia-pomorskiego/) . Wykopaliska objęły obszar 10 arów, na terenie których odnaleziono cmentarzysko szkieletowe (czyli szkielety, może być jeszcze ciałopalne wtedy mamy urny) datowane na okres od XIII do XVII wieku. Łącznie odkryto 550 grobów (grobów, a nie szkieletów, w jednym grobie mogły być np. dwa szkielety), ułożonych warstwowo do dziewięciu poziomów (czyli jeden na drugim, poziom nad poziomem) na liniii wschód-zachód (typowa orientacja dla grobów chrześcijańskich). Większość z nich zostało złożonych do grobów po okresie przejścia na protestantyzm (tutaj link: encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Reformacja_na_Pomorzu) i likwidacji zakonu – późniejszego cmentarza. Ponadto odkryto osadę słowiańską datowaną na XII-XIII wiek (zapewne wiek słowiański, tutaj link pl.wikipedia.org/wiki/Wik), a co ciekawsze osadnictwo pradziejowe wiązane z kulturą łużycką (tutaj link https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_%C5%82u%C5%BCycka) i okresem wpływów rzymskich (czyli kiedy istniało Imperium Rzymskie, tutaj link pl.wikipedia.org/wiki/Okres_wp%C5%82yw%C3%B3w_rzymskich). W północnej części odsłonięto pozostałości porządnego muru fundamentowego. W opinii historyka i kronikarza naszego miasta Ludwika Kückena (z książki o niezwykle długim tytule wydanej w roku 1880) i idących dalej późniejszych badaczy w tym miejscu miał znajdować się klasztor dominikanów. Na podstawie tych przesłanek Wojewódzki Konserwator zlecił wykonanie dalszych badań architektoniczo-archeologicznych. Po odnalezieniu dalszych reliktów kościoła klasztornego badania poszerzono. Głównie o analizy dostępnych materiałów, opracowań, oraz dokumentacji z badań georadarowych przeprowadzonych w roku 2012 (tutaj link: https://mhzk.eu/old/muzeum/admin/indexe144.html?view=art_m&sid=4&aid=1513 ). Poddano weryfikacji pierwotne ustalenia pana Ludwiga z 1873 roku, gdzie zawarł szkicową dokumentację fundamentów odsłoniętych za jego życia.

Ostatecznie potwierdzono lokalizację kościoła sugerowaną przez XIX wiecznego historyka, lecz obraz świątyni wydał się badaczom zupełnie inny. Dzięki wykopaliskom badacze wyróżnili 6 faz w historii kościoła św. Idziego w Kamieniu Pomorskim:

- Faza 1 – związana ze wzniesieniem pierwszego kościoła św. Idziego pod koniec XII wieku
- Faza 2,3,4 – budowa kościoła dominikańskiego w połowie XIII wieku.
- Faza 5 – czyli po roku 1308 (kiedy to nasze miasto zostało spalone) do roku 1539 (kiedy to zlikwidowano klasztor)
- Faza 6 – po 1539 do 1606 roku. W tej fazie następuje rozbiórka kościoła i klasztoru

Pozdrawiam

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com/


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 00:04:18] • [IP: 5.172.239.***]

ale ta Vineta Zremisowała w sobotę dnia 13.10.2018 o godz 15.00 Nawet wygrywać nie umieją zamiast wtrafić do bramki na 5:0 Dla Vinety to po zero takie mecze Vinety są nudne, Jak by Vineta straciła te 5 bramek to ciekawszy mecz byłby a tak to nie Był aż żal było patrzeć jak jest (0:0) Zero do zera iż co to za wynik zero do zera, nawet źle myśąc że będzie ciekawy a tu o nie był ciekawy tylko nudny. Vineta musi wygrywać i wyjść z czwartej ligi i awansować na pierwsze miejsce a nie spadać w dół.

z Kamienia • Niedziela [14.10.2018, 19:49:20] • [IP: 83.8.117.***]

I pobudowano ohydę architektoniczną zwaną kwartałem dominikańskim. brry. Sprawcy tego cudu architektury przejdą do annałów samorządowych dzięki swoim monumentalnym i przerośniętym ego. Śmieszne były tłumaczenia kamieńskiego archeologa, którego ogarnęła niemoc decyzyjna i zwalił wszystko na innych. Kamień najlepiej zaorać i posadzić ziemniaki, niżeli mają rządzić w nim, ludzie płytcy z inteligencją nie większą jak pantofelek.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■