POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [17.08.2018, 22:00:28] • Gmina Kamień Pomorski

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. kam

Kilka lat temu wybuchła głośna sprawa, związana z wywiezieniem na wysypisko odpadów szczątków ludzkich z cmentarza w Gostyniu. Sprawa opisywana była przez najważniejsze tytuły prasowe w kraju i za granicą. Wnet okazać się może, że Kamień Pomorski znowu stanie negatywnym bohaterem w mediach. Tym razem za sprawą rewitalizacji Parku im. Jana Pawła II.

Park im. Jana Pawła II wokół kościoła p.w. św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim, to dawny, wielowiekowy niemiecki cmentarz – widać to na starych planach Kamienia oraz na fotografiach. Po wojnie, po 1945 roku decyzją ówczesnych władz został on przeznaczony do likwidacji. Podstawą do likwidacji była decyzja Prezydium Rady Miejskiej z dnia 13. sierpnia 1957 roku. Cmentarz został „wyplantowany”. Jednak fizyczna likwidacja cmentarz nastąpiła dopiero w latach 60. XX wieku. Wówczas wywieziono pozostałe nagrobki oraz warstwę ziemi w okolice skrzyżowania w kierunku Gryfic. Szczątków pochowanych tam ludzi nigdy nie ekshumowano.

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. kam

Ostatnio w miejscu dawnego cmentarza, a obecnego Parku Jana Pawła II przystąpiono do prac rewitalizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 „Naturalne otoczenie człowieka”, „Ochrona różnorodności biologicznej” pod nazwą: Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Jana Pawła II.

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. archiwum

Zakres prac obejmuje m.in.: modernizacja ciągów komunikacji pieszej, modernizacja istniejących schodów, usunięcie drzew chorych i zagrażających osobom przebywającym na terenie parku, wykonanie nasadzeń drzew i krzewów, w tym gatunków chronionych,
wykonania instalacji wody zimnej pod system zraszaczy, ustawienie tablic informacyjnych wraz z elementami wizualnymi dla osób niepełnosprawnych.

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. archiwum

W związku wykonywaniem instalacji wody zimnej pod system zraszaczy prowadzone będą musiały być wykopy ziemne poniżej jednego metra, bowiem przyjęto, że strefa zamarzania w naszym rejonie wynosi około 0,8 metra. Na terenie byłego cmentarza prowadzono wiele prac niwelacyjnych, więc tak naprawdę nie wiadomo na jakiej głębokości znajdują się szczątki ludzi, którzy zostali tam pochowani. Nie mniej jednak wiadomo, że podczas wykopów przed laty pod słupy oświetlenia parku napotykano na ludzkie szczątki.

Czy teraz, przy okazji prac rewitalizacyjnych nie należałoby po raz pierwszy po przejęciu tych ziem przez Polskę dokonać ekshumacji tego niewielkiego byłego poniemieckiego cmentarza. Jest to tym bardziej konieczne, bo nie wiemy na jakiej głębokości po „wyplantowaniu” znajdują się szczątki ludzkie. Bowiem nigdy nie były tam prowadzone nawet wykopy sondażowe.

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. archiwum

O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy Stanisława Kuryłłę burmistrza Kamienia Pomorskiego. W jego imieniu odpowiedziała nam sekretarz gminy Anna Stanaszek-Kaczor: „W związku z zapytaniem dotyczącym gminnej inwestycji, informuję, że na terenie Parku Miejskiego im. Jana Pawła II nie będą prowadzone prace ekshumacyjne. Cmentarz, na którym prowadzone będą prace został zamknięty pod koniec XIX wieku, dlatego też nie sposób określić z nazwiska pochowanych tam osób”.

Tymczasem: „...w opisie sytuacyjnym wspomina się o nagrobkach, często poprzewracanych i uszkodzonych z datami: 1911, 1919, 1926,1933 w przypadku wzgórza Żalnik, na którym znajduje się kościół św. Mikołaja i 1931 kirkutu – napisał pan Błażej Bubnowicz na stronie Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego”.

Czy w Parku im. Jana Pawła II spacerować będziemy po grobach?

fot. archiwum

Poprosiliśmy o opinię w tej sprawie pana dra Andrzeja Ossowskiego z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie: - Dla sprawy nie ma znaczenia, kiedy na cmentarzu były ostatnie pochówki, czy kiedy został on zlikwidowany. Przede wszystkim chodzi o to, by nie dochodziło do bezczeszczenia szczątków ludzkich. Dlatego uważam, że prace na byłym cmentarzu powinny być prowadzone pod nadzorem archeologicznym, i jakiekolwiek ujawnienie szczątków ludzkich powinno być powodem do wszczęcia prac ekshumacyjnych.

Jak nam wiadomo prace nadzorował będzie archeolog, pan Grzegorz Kurka dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, którego nie podejrzewamy, by ulegał władzy z kamieńskiego Ratusza czy z ulicy Szczecińskiej, to obiecujemy śledzić to, co dzieje się w Parku im. Jana Pawła II.

A swoją drogą, św. Jan Paweł II na pewno nie chciałby, by w parku noszącym jego imię spacerowano po grobach

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 36, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 36

Gość • Poniedziałek [20.08.2018, 17:42:28] • [IP: 83.23.253.***]

najlepiej to wszedzie cmentarze porobic i czekc az sie na nim polozysz

Gość • Niedziela [19.08.2018, 21:21:18] • [IP: 37.47.155.***]

Te kmentarze w obronie burmistrza i jego działań pisza jego ludzie, radni i pracownicy.

Gość • Niedziela [19.08.2018, 17:42:23] • [IP: 37.249.24.***]

Mieszkaniec z Solskiego właśnie o to chodzi. Autor artykułu bardzo lubi się mieszać w polityczne sprawy, przecież musi być opozycją skoro konkurencja jest proratuszowa. Jak przez tala był tam syf, menelstwo, patologia i inne wynaturzenia to nikomu to ie przeszkadzało, że był tam cmentarz. Jak kamieńskie lampucery w tych krzaczorach tam klęczały i nie w celu pomodlenia się to też nikomu nie przeszkadzało, a teraz jak ktoś ten pierdolnik ma zamiar uprzątnąć to się uruchamiają obrońcy parku, bo tak na dobrą sprawę nie macie się do czego przy...lić. Ilu z was tam chociaż raz w życiu z grabkami poszło? Założę się, że na palcach jednej ręki można policzyć. Rób Stachu tak dalej, psy szczekają, karawana jedzie dalej. Niektórzy nie przywykli jeszcze, że można coś w tym mieście zrobić.

Gość • Niedziela [19.08.2018, 12:36:28] • [IP: 93.159.188.***]

Takie przetargi sparwdza sie w urzedzie zamowien publicznych

Gość • Niedziela [19.08.2018, 12:32:56] • [IP: 93.159.188.***]

A gdzie ta miejska plaza ?

Gość • Niedziela [19.08.2018, 11:20:22] • [IP: 83.11.234.***]

Mieszkaniec • Sobota [18.08.2018, 16:31:32] • [IP: 188.146.225.**] do zrobienia porządku ze śmieciami i leżącymi pijakami nie potrzeba wycinki 50 drzew tylko gospodarza miasta. Tyle w temacie. Zagwarantujesz mi że po wycięciu drzew i wydaniu 2.000.000 zł nagle znikną śmieci i pijacy? Bo ja nie widzę związku jednego z drugim.

Gość • Niedziela [19.08.2018, 08:07:36] • [IP: 83.11.134.***]

Zamiast dróg będziemy mieli wzgórze niemieckich grobów. Zostawić to, tak jak jest. W każdej chwili można otworzyć puszkę pandory.

Gość • Sobota [18.08.2018, 22:25:21] • [IP: 5.135.76.*]

suweren już ostrzy topór aby przy wyborach wyciąć Kuryłłę z ratusza. na pewno wycinka drzew wielu niezdecydowanym pomoże wybrać właściwie

Gość • Sobota [18.08.2018, 22:13:13] • [IP: 78.1.6.***]

To Pan Burmistrz jeszcze nic nie odpowiedział na petycję (a 20.08 rusza akcja WYCINKA) . AHA ROZUMIEM...

sami swoi • Sobota [18.08.2018, 19:21:10] • [IP: 83.11.226.***]

zleceniodawca gmina. wykonawca gminna spółka. nadzór archeologiczny dyrektor gminnego muzeum. Ciekawe ile zwłok znajdą :)

Gość • Sobota [18.08.2018, 19:05:54] • [IP: 83.11.82.***]

To nie był niewielki poniemiecki cmentarz. Groby były po obu stronach alejki. Miasta nie stać na przekopanie 1, 5 metra w głąb całego parku. Takie miejsca są w całej Europie i żyją z tym, a na naszej wsi robią z tego sensacje, z rzeczy o której wszyscy wiedza od lat." Milczenie jest złotem..."

Gość • Sobota [18.08.2018, 17:25:35] • [IP: 37.47.178.***]

A jaka to różnica po czym się chodzi? A marnować publiczną kasę po to tylko żeby jakiś archeolog miał robotę jest bez sensu.

Gość • Sobota [18.08.2018, 16:49:29] • [IP: 89.221.210.***]

Z tego co mi wiadomo bo słyszałam jak rozmawiali pracownicy w poniedziałek tj. 20.08.2018 roku ruszy wycinka wszystkich przeznaczonych drzew do wycięcia. W poniedziałek przyjeżdża sprzęt do wywozu drzewa.

Mieszkaniec • Sobota [18.08.2018, 16:31:32] • [IP: 188.146.225.**]

To czemu do tej pory tam wszyscy deptaliście i wam nie przeszkadzało, nie było tez widać żeby ktoś tam kwiaty nosił czy znicze palił skoro cmentarz do Rossmana też chodzicie na zakupy mimo iż postawiony jest na cmentarzu i co to wam nie przeszkadza a to że bedą nowe drzewa i kwiaty tak ciekawe czy tym co tam leżeli też będzie przeszkadzać, że zamiast śmieci i leżących pijaków będzie czysto i ładnie

Gość • Sobota [18.08.2018, 15:37:41] • [IP: 89.228.243.***]

Grzegorz 12:48 jesteś jak sam przyznajesz laikiem w tych sprawach to się lepiej nie wypowiadaj. PGK to spółka prawa handlowego i ma pełne prawo przystępować do publicznych przetargów. Co do doświadczenia to PGK przebudowało już trochę chodników i ulic w mieście. Lepiej nie więc nie wypisuj bzdur na tą spółkę bo możesz się przypadkiem spotkać z nimi w sądzie i może to być kosztowne dla ciebie spotkanie.

wioletta • Sobota [18.08.2018, 14:01:10] • [IP: 83.8.167.***]

Co się z wami ludzie porobiło? Przeraża mnie to że zatracają się wartości. Brak poszanowania dla historii, przyrody. Co tam groby, co tam drzewa. Najważniejsze żeby było ładnie. Nowe drzewka, nowe krzaczki, czy plac zabaw na cmentarzu. Niewidocznym.. a jednak cmentarzu.tylko należy sobie zadać pytanie,. . co to znaczy ładnie? W czym tkwi piękno? A może tkwi ono właśnie w wartościach, które zatracamy. Byle do przodu, z postępem z cywilizacją, byle dogodzić naszej próżności, dla kasy dla ambicji i nie wiadomo dla czego jeszcze. Może warto zatrzymać sie na chwile i w tej chwili zadać sobie pytanie, do czego to wszystko zmierza. I czym sie różni ptasia mama, która a chwile może stracic swoje pisklaki wypadające z gniazda ze ściętego drzewa. Czy będzie mniej rozpaczała od ludzkiej? Może więcej zrozumienia i empatii a świat będzie lepszy. Ja walczyłam o drzewa, ktoś inny chce szacunku do przedwojennych mieszkańców Kamienia, ale niestety, przy takim podejściu do życia jest to walka z wiatrakami

GośćAs • Sobota [18.08.2018, 13:29:02] • [IP: 93.105.177.***]

Ciemnogród to dopiero będziesz mieć jak się wizja burmistrza zmieni

GRZEGORZ • Sobota [18.08.2018, 12:48:30] • [IP: 37.47.156.**]

Najciekawsze jest to że przetarg na rewitalizację parku wygrywa gminna spółka PGK która nie posiada żadnego doświadczenia w tego typu inwestycjach. Oczywiście atrakcyjna cena wykonania zadecydowała powiedzą urzędnicy ale są też takie kryteria jak jakość, czas i doświadczenie. Istnieje tutaj szeroko rozumiany konflikt interesów skoro przetarg organizowany przez gmine wygrywa spółka kierowana przez gminę. Pracę rozpoczęły się 8.08.18 a termin zakończenia to 31.10.18 dla mnie jako laika jest nierealny. Prace które zostały wykonane przez 10 dni to ustawienie tablicy informacyjnej i na tym koniec. Oczywiście prace potrwają przynajmniej rok a żadnych karach umownych nie będzie mowy jak w przypadku ul. Nowoogrodowej. Gmina nie ukaże własnej spółki, to oczywiste. Ktoś powinien przyjrzeć się sprawie bo PGK nie od dziś faworyzowana przez władze gminy ponadto należy zadać pytanie dlaczego żadne prace nie są prowadzone do dziś. Czyżby chodziło tylko o wypłate środków? Wygląda na to że rozpoczęcie rewitalizacji to fikcja

Gość • Sobota [18.08.2018, 11:17:51] • [IP: 83.11.143.***]

a nie likwiduje się nie opłacanych grobów? nie ma rodzin to i miejsce zajmuje prawda ? to po co komu ten cmentarz ? kto by dbał? czas na zmiany tak trzymać a nie ciemnogród

Gość • Sobota [18.08.2018, 10:40:24] • [IP: 5.60.69.***]

Kurka już dawno obiektywny nie jest. Wpasował się w poślady władzy. Prace można i trzeba wykonać, ale z poszanowaniem szczątków ludzkich. Jak się oburzamy jak Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini niszczą nasze cmentarze, a sami jesteśmy nielepsi.

Gość • Sobota [18.08.2018, 07:46:53] • [IP: 83.8.42.***]

Pan Kurka nadzór pełni prywatnie? W godzinach pracy w muzeum? Czy społecznie? Czy znów sytuacja jak z kwartalem? On zatrudnił w muzeum jako księgowa prezesów Tbs a ona mu zleciał za 30.000 zł pracę konserwatorskie?

Gość • Sobota [18.08.2018, 07:24:27] • [IP: 37.228.224.***]

Pod targowiskiem tez były groby i jakoś wam to nie przeszkadzało

Gość • Sobota [18.08.2018, 07:09:54] • [IP: 77.112.47.***]

a na nowym kwartale to szczątków nie ma że się czepiacie Kamień to same cmentarzysko tam to dopiero ludzie mieszkają na grobach może zamiast rewitalizacji parku to pomniki postawcie skoro cmentarz

Gość • Sobota [18.08.2018, 06:56:36] • [IP: 5.172.236.**]

Pracę mogą się opóźnić ale wykonać należy fachowo z szacunkiem dla zmarłych. Jesteśmy w Unii, a nie dzicz stepowa.

Andrzej Olkiewicz • Sobota [18.08.2018, 06:32:44] • [IP: 77.253.4.**]

Wzgórze Żalnik, od zarania jego ludzkich dziejów miejsce to smutne, opuszczone ciemne i ponure, poza murami miasta ongiś ludziom chorym - trędowatym i śmierci przeznaczone było, i choć grobów już dawno tam nie ma, miejsce to jak dawniej zdaje się być opuszczone, smutne, ciemne i ponure, jakby śmierć na zawsze we władanie wzgórze objęła. Ożywmy to miejsce! niech prócz ptaków śpiewu, głos radosnej zabawy naszych dzieci i wnucząt będzie słychać. Niech słońce to miejsce rozpromieni, już na zawsze śmierci smutek, w radość zamieni.

Oglądasz 1-25 z 36
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Piątkowa gala w Międzyzdrojach to już dziewiąte wydarzenie spod szyldu Babilon MMA Tomasza Babilońskiego. W Międzyzdrojach odbyła się kolejna gala organizacji Babilon MMA 9. Podczas tego wydarzenia fani obejrzeli siedem pojedynków, w tym jeden kobiecy ■ Zamknięcie ulicy Zamkowej w związku z wystąpieniem awarii. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na przyłączu i sieci wodociągowej biegnącej w ulicy Zamkowej (na wysokości budynku pod nr 5) konieczne jest zamknięcie fragmentu ulicy Zamkowej od skrzyżowania ulic Zamkowej i Wojska Polskiego do skrzyżowania ulic Zamkowej i Ogrodowej. Zamknięcie części ulicy Zamkowej spowodowane jest koniecznością wykonania wykopu oraz zabezpieczeniem terenu robót budowlanych. W obszarze robót będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu. W związku z pracami w godzinach popołudniowych może nastąpić przerwa w dostawie wody. Przepraszam mieszkańców za niedogodności związane z tą sytuacją. Prace związane z usunięciem awarii rozpoczną się w dniu 13 sierpnia 2019 r. i planowane są przez okres 2 dni. W tym czasie będzie obowiązywała zmiana w organizacji ruchu ■ 60 ratowników pilnuje kąpielisk w gminie Dziwnów: Na kąpielisku w Dziwnowie służbę w pełni sezonu pełni 24 ratowników, w Międzywodziu - 18, w Dziwnówku - 12, w Łukęcinie – 6. ■ Tego studia nikt nie kontroluje. Jest większe ryzyko zakażeń. Każde studio tatuażu musi być pod nadzorem sanepidu. Sanepid w Kamieniu Pomorskim nie ma w rejestrze żadnego zakładu w Wysokiej Kamieńskiej. Takie usługi mogą być świadczone w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Kto korzysta z nielegalnych usług, naprawdę dużo ryzykuje. W sprawie nielegalnego domowego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej, o którym informował nasz Czytelnik, wypowiedział się państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. Wygląda na to, że wątpliwości i obawy naszego Czytelnika są jak najbardziej uzasadnione ■ Potwierdziły się przypuszczenia, co do kłamstw Burmistrza Stanisława Kuryłło w sprawie rewitalizacji tzw. „dzikiej plaży”. Nie ma żadnego wniosku mieszkańców, a już przed Sesją Burmistrz miał zgodę Starostwa na wycinkę dwóch topoli ■ Ciekawą odpowiedź dostaliśmy z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim w sprawie nielegalnego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej. Policja zajmie się sprawą tylko wtedy, gdy dostanie oficjalne zawiadomienie. Sprawa domowego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej zbulwersowała naszych Czytelników ■