POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [13.08.2018, 18:33:37] • Lubin

W Lubinie jest coraz więcej wróbli żarłocznych jak szpaki

W Lubinie jest coraz więcej wróbli żarłocznych jak szpaki

fot. Andrzej Ryfczyński

Przez kilka ostatnich lat dały się we znaki szpaki. Ogromnymi grupami atakowały wszelkie plony, a ich żarłoczność była tak duża, że przy braku jagód, czereśni, winogron jadły niemal wszystkie owoce: jabłka, gruszki i słodkie śliwki. W ubiegłym roku deszcze i różne choroby zmniejszyły plony, a w tym roku niespotykana susza zmusiła szpaki do nieskładania jaj i wylęgu młodych.

W końcu się wyniosły i są tylko od czasu do czasu w bardzo małych grupach. W Lubinie miejsce szpaków zajęły wróble, przeważnie z rodziny wróbla mazurka. Ciepła wiosna i początek lata pozwoliły się im rozmnożyć do niespotykanych do tej pory ilości.

W Lubinie jest coraz więcej wróbli żarłocznych jak szpaki

fot. Andrzej Ryfczyński

Prawdopodobnie były 3 wylęgi. Jednak dla wróbli zaczął się też problem z żywnością. Z powodu długotrwałej suszy jest mniej owadów, nasion różnych traw. Głód zajrzał im w oczy. Latają w dużych grupach jak szpaki i dziobią wszystkie owoce jakie tylko są. Robią potworne spustoszenie w przydomowych sadach.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Wtorek [14.08.2018, 12:39:14] • [IP: 83.21.59.**]

Zarówno mazurek jak i wróbel należą do rodzaju Passer, zatem można o nich powiedzieć, że są wróblami. Mazurek ma kasztanowo-brązowy wierzch, czarną plamkę na białym policzku. Żywią się nasionami dziko rosnących roślin i owadami.

nick 2 • Wtorek [14.08.2018, 09:50:18] • [IP: 83.21.51.***]

To jest wróbel domowy. Mzurek to inny gatunek żyje na polach raczej z dala od domostwa ludzi. To najwierniejszy towarzysz ludzi. Sprząta wszelkie odpady jadalne np. na dworcach, chodnikach itp. Jest pod ochroną prawną. Za jagodami i owocami nie przepada, jest ziarnojadem.

Gość • Wtorek [14.08.2018, 07:45:54] • [IP: 37.248.157.**]

szanujmy te piękne ptaszki, bo jak ich zabraknie to robactwo nas zeżre

Gość • Wtorek [14.08.2018, 01:00:55] • [IP: 94.254.143.***]

Moznaby zrobic miejsca gdzie maja jedzenie dla zwierzat. Dobrze jest.

Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 22:25:36] • [IP: 83.11.72.***]

Do Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 18:45:44] • [IP: 83.23.187.***] Jaki karmniczek i jakie poidełko wystawić dla takiej masy wróbli?

Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 21:45:45] • [IP: 83.8.164.***]

U mnie szpaki wyjadły wszystkie czerwone piękne porzeczki.

Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 21:19:21] • [IP: 83.23.187.***]

Wróble i sikorki to czyściciele naszych ogrodów ze szkodników. Nie przepuszczą larwom i gąsieniczkom.

rys • Poniedziałek [13.08.2018, 21:13:52] • [IP: 83.23.185.***]

cieszmy się że tych pożytecznych ptaszków przybywa, gdyż to jest naturalny wróg naszych odwiecznych wrogów a że troszeczkę nam nabroją to możemy im śmiało wybaczyć, dać wody jakiegoś jedzenia ponieważ nie mogą sobie nic upolować a wszystko wróci do normy zwróćmy uwagę jak ubyło nam jaskółek a przecie to najlepszy ptaszek który chroni nas przed krwiopijcami

Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 20:06:07] • [IP: 178.235.177.***]

Każdy chce żyć.

Gość • Poniedziałek [13.08.2018, 18:45:44] • [IP: 83.23.187.***]

Proste jak obręcz, dokarmiać je w karmnikach wystawić poidła, owoców wtedy nie ruszą

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Na 100-lecie niepodległej Polski cieniem kładzie się minister środowiska i odchodzący burmistrz. Trwa rzeź drzew w Międzyzdrojach. W Międzyzdrojach, w przededniu 11 listopada miało miejsce ostre cięcie 100- letnich buków i dębów przy ulicy Gryfa Pomorskiego 70. Jak się dowiedzieliśmy, terenu nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego ■ 9 sierpnia 2018 r. szczecińska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęła w Międzyzdrojach kontrolę pn. "Kontrola określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem gminy Międzyzdroje, w zakresie powołania do życia oraz działalności Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o." Planowany termin zakończenia to 8 listopada 2018 r. Kontrola jest w toku ■