POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:27:34] • Gmina Międzyzdroje

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Piękne plaże których faktycznie już nie ma. Teraz tutaj nikt się nie kąpie. 12 lat ostatniej administracji z ratusza w Międzyzdrojach doprowadziło do całkowitej dewastacji tych plaż i smutku mieszkańców Wapnicy i Lubina.

Pół wieku temu nad Jeziorem Wicko, tuż przy Zalewie Szczecińskim, Wapnica i Lubin miały swoje plaże. Ciepła, słonawa mało agresywna woda miała swoich zwolenników. Plaże leżąca na granicy Wapnicy i Lubina. Ta po lewe stronie należała do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZMS Szczecin, ale była też dostępna dla innych.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Druga plaża, ta po prawej stronie, znajdowała się na terenie Wapnicy. W tamtych czasach na terenie Lubina i Wapnicy istniało wiele obiektów letniskowych, głównie kolonijnych dla dzieci z całej Polski i to właśnie ta młodzież najwięcej korzystała z tych plaż. Z plaż korzystali również mieszkańcy Wicka i Zalesia. Plaże były zagospodarowane i zadbane.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego i oczywiście plaże były strzeżone przez ratowników. Przy wejściu na plażę stała tablica informacyjna, mówiąca o tym, jak należy korzystać z kąpieliska. Były takie dni, kiedy przebywało tutaj około 2 tysięcy plażowiczów.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Co się stało, że teraz latem plażowicza nie uświadczysz? . Po zmianie ustroju pogubiliśmy się i jak powiedział klasyk-„... ciemna masa wybrała ciemnych zarządców". Dbamy głownie o Międzyzdroje i to też z problemami. Nie pamiętamy o sołectwach i ludziach tam mieszkających, podobnie, jak w całej gminie, często żyjących z turystyki (wynajmu pokoi letnikom, sprzedaży ryb,itd.). Jak powiedział w jednym z wywiadów nasz burmistrz- „(...) Nie ma szkoły burmistrzów i nikt nie wie co go czeka, gdy kandyduje na to stanowisko. Człowiek nie wie z czym się mierzy.(...)Potrzebna jest szeroka współpraca z różnymi środowiskami, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, umiejętność negocjowania z ludźmi z wielu branż, rozmowy."

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Właśnie brak tego wsłuchania się w głosy mieszkańców, spowodował to, że np. mamy wybudowaną za wiele milionów Marinę, a nie ma do niej drogi dojazdowej i całego zaplecza typu plaże, wypożyczalnie, itd. To są zaniedbania i błędy, które świadczą o braku perspektywicznego planowania. Planowania z myślą o rozwoju i przyszłości całej gminy. Praktycznie i technicznie teraz jest brak nawet dojazdu do plaży i posesji tam istniejących.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Lubinus • Sobota [23.06.2018, 22:36:16] • [IP: 37.47.128.**]

Jak rozumieć wpis o plażach w sołectwach? Czy jest to wyrażenie uznania dla zadania publicznego z inicjatywy lokalnej dla stowarzyszenia KLIF, czy też niezasłużona krytyka za uszkodzony przez orkan i sztormy brzeg tej plaży? Teren uporządkowany i zagospodarowany został społecznym wysiłkiem mieszkańców a dofinansowany w ostatniej fazie z funduszu przeznaczonego na takie zadania. Warto zauważyć, że teraz można jedynie korzystać legalnie z plażowania ale nie z kąpieli. Woda w Wicku Wielkim, nie mówiąc o Małym nie spełnia wymagań, które spełniała w czasach, z których pochodzą zdjęcia... Autorowi życzę więcej optymizmu i wiary w zbiorową mądrość zwykłych ludzi.

Gość • Piątek [01.06.2018, 16:08:44] • [IP: 83.23.249.***]

Uważajcie, bo tam Detektyw obserwuje :P

Gość • Niedziela [27.05.2018, 07:12:45] • [IP: 83.23.247.**]

Panie redaktorze co za bzdury pan wypisuje? Zaniedbane plaze to nie wina burmistrza czy urzednikow to po prostu wina ludzi ktozy zamiast nad brudnym zalewem w chmarach komarow wola jechac do miedzyzdrojow na piekna plaze. Kilka lat temu plaza w wapnicy byla oczyszczana z krzakow i nawozony byl piach z nad morza. I robil to urzad miasta w miedzyzdrojach ale pewnie woli pan o tym nie pamietac bo lepiej tylko krytykowac. Plaze dziczeja bo nikt na nie nie chodzi a nie przez urzad. Poza tym jest piekna plaza w lubinie dzieki stowarzyszeniu klif. Za to co tam zrobiono powinny prokuratorskie zarzuty marnowania publicznych pieniedzy i degradacji brzegu o tym boi sie pan napisac. Jaki ma pan w tym interes zeby o tym milczec a obecnych wlodarzy krytykowac? Chyba ze bedzie pan kandydowal na burmistrza skoro jak widac po artykulach zna sie pan na wszystkim

Pazdzioch • Sobota [26.05.2018, 06:28:14] • [IP: 83.20.250.*]

To wszystko przez pol ko ws ka, baba zakablowala Jak to potrafi i zamknięto plażę, pajak czerwony

Sofi • Piątek [25.05.2018, 19:43:10] • [IP: 94.254.144.***]

Wróciły wspomnienia. Aż mi się płakać chce...

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:16:25] • [IP: 178.219.134.***]

Pamiętam jak były kosze wiklinowe i zjeżdżalnia. To był rok 1961, 62. Plaże były utrzymywane przez Miejskie Przedsiębiorstwo komunalne w Międzyzdrojach. W Lubinie było kino gdzie były poranki w niedzielę. W sezonie koło kina sprzedawano lody watę cukrową i pamiątki z bursztynu. To moje wspomnienia z dzieciństwa. Była mieszkanka.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:10:17] • [IP: 31.0.67.***]

I nie było puszystych kobiet...

Jola • Piątek [25.05.2018, 12:18:46] • [IP: 79.190.202.***]

Muszę przyznać, że żal takich malutkich urokliwych miejsc. Szkoda żeby to tak zostawić. Władze może się zreflektują i naprawią swój błąd.

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:51:18] • [IP: 83.23.187.***]

Plaże były utrzymywane prze liczne ośrodki kolonijne. Było to wielkie zagłębie kolonijne. Po zmianach ustrojowych zakłady przestały finansować takie ośrodki. Obiekty kolonijne rozebrano (ZMS, PTTK itp.).

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:17:21] • [IP: 31.0.71.**]

Jest jak jest sami jesteśmy sobie winni glosujac na radnych zasiedzialych i burmistrza.Międzyzdroje stracily swoj urok.

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:51:16] • [IP: 92.42.116.***]

To tam taka szeroka plaża była? CO za żal, że od dawna wygląda to zupełnie inaczej!

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:47:24] • [IP: 89.174.73.**]

Chyba bardziej chodzi o klasę nieczystości wody...

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:22:17] • [IP: 80.245.177.***]

Rany jakie tam były imprezy

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:14:07] • [IP: 31.0.47.***]

To byĺy przepiękne miejsca. A przy tym cisza spokoj. Nikt za dewastacje tych cudnych miejsc pewnie nie odpowie.

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:52:26] • [IP: 83.11.78.***]

Bez parawaningu. Cudowne

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:44:25] • [IP: 62.69.253.*]

Szkoda, taki potencjał, pamiętam jak to jeszcze w miarę prosperowało ale w takim krótkim czasie to zarosło i pokryło sie mchem że aż trudno w to uwierzyć że taki ośrodek i takie pomosty były jeszcze nie dawno. Szkoda bardzo...

Gość • Piątek [25.05.2018, 08:16:50] • [IP: 37.47.187.**]

Mądrala Przewodniczacy gdzies tam mieszka.. Moze jakies grunty sprzeda i plaza bedzie😂😂

Gość • Piątek [25.05.2018, 07:54:42] • [IP: 79.227.84.**]

Niestety tak wygląda zarządzanie przez ostatnie lata. Niektórzy to w urzędzie pozjadali wszystkie rozumy. A zwróć takiemu uwagę to się obrazi. Niestety są pieniądze i pomysły na tworzenie spółek a na rozwiązanie prostych problemów mieszkańców nie ma szans.

Gość • Czwartek [24.05.2018, 23:20:28] • [IP: 188.146.234.**]

dewastacja gminy! Kryminał!

Oglądasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ OSTRZEŻENIE NUMER 124/I/2020 BURZE: dnia 03-07-2020 Obszar: województwo zachodniopomorskie. Prognozuje się wystąpienie pojedynczych burz z umiarkowanymi opadami deszczu o wydajności do 20-30mm/m2 oraz porywami wiatru do 70-80km/h, przeważnie z kierunków zachodnich ■ Gmin z najmniejszą frekwencją gm. Świerzno - 51,85%. Gminy z największą frekwencją gm. Dziwnów 80,85% ■ Powiat kamieński: Frekwencja 62,76% Liczba kart ważnych 26 450 Liczba uprawnionych 42 147 ■ OSTRZEŻENIE NUMER 122/I/2020 BURZE Stopień zagrożenia: 1 Ważność: dnia 29-06-2020 do godz. 20:00 Obszar: województwo dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Przebieg: Wraz z przemieszczającym się płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia nad naszym krajem, prognozuje się występowanie burz z umiarkowanym opadem deszczu o wydajności od 10 do 30 mm/m2 oraz wiatr wiejący w porywach do 70-80 km/h z kierunków południowo-zachodnich ■ Wczasowicze z regionów ryzyka wyrugowani z Heringsdorfu! Jak poinformował serwis niemieckiej telewizji NDR, turyści, którzy przyjechali na wakacje do Heringsdorfu na Uznamie zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy uznam. Takie sankcje dotknęły 14 osób – gości z tak zwanych obszarów wysokiego ryzyka czyli terenów Niemiec zagrożonych koronawirusem. Usunięcie gości to wynik czujności właścicieli kwater prywatnych. Jeden z nich miał sprawdzić pochodzenie gości. Gdy okazało się, że przyjechali z rejonu objętego epidemią, mieszkaniec odmówił ich przyjęcia. Dodatkowo powiadomił urząd powiatowy i Ordnungsamt. Jak poinformował rzecznik powiatu Achima Froitzheima, ta „sytuacja pokazuje, że wynajmujący kwatery i hotelarze są bardzo uważni i dobrze działa przepływ informacji. Przemysł turystyczny nad Morzem Bałtyckim cieszy się z rozpoczęcia sezonu. „Chcemy jednak, aby nasi mieszkańcy pozostali zdrowi, a nasi goście mogli także zdrowi po urlopie opuścić ten region”. Według aktualnie obowiązujących przepisów turyści nie mogą wjeżdżać do Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jeśli pochodzą z okręgu lub miasta, w którym liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców była większa niż 50 w ciągu ostatnich siedmiu dni przed wjazdem ■ W efekcie nieodpowiedzialnego zachowania turystów z południa Polski kilkadziesiąt osób w Rewalu zostaje na kwarantannie w hotelu ■ 27-latek zabił swoją babcię. Zadał jej kilka ciosów nożem. Do tragedii doszło w Stuchowie, wsi położonej na terenie gminy Świerzno w powiecie kamieńskim. Mężczyzna, będący pod wpływem narkotyków zabił nożem swoją babcię. W postępowaniu przygotowawczym sąd dzisiaj zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy ■ Informujemy, że w Porcie Rybackim (Dziwnów, ul. Osiedle Rybackie 16K) rozpoczął swoją regularną działalność handlową Sklep Rybny „Miruna”. Można go znaleźć na parterze budynku Zarządu Portu tj. w specjalnym miejscu, które projektanci tego obiektu, przewidywali właśnie na tego typu sklep. W ofercie są ryby świeże ■ Urokliwe i widokowe klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach ■ Mateusz Stodulski – radny Gminy Kamień Pomorski z Klubu „Ziemia Kamieńska” składa mandat W gminie Kamień Pomorski w okręgu wyborczym nr 9 w Kamieniu Pomorskim prawdopodobnie na jesieni tego roku odbędą się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Kamień Pomorski. Mateusz Stodulski w Wyborach Samorządowych w 2018 roku wybrany został w skład Rady Miejskiej Kamień Pomorski z listy „Nasza Gmina Nasz Powiat” w Okręgu Wyborczym nr 9 w Kamieniu Pomorskim. Radny składa mandat z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania ■ W Międzyzdrojach sieć Plusa uruchamia nowoczesną czwartą generację telefonii komórkowej ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Stan na godz: 8:00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ Szczecin – starszy mężczyzna. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 554/19 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie ■ Głowa piosenkarza z gabinetu Figur Woskowych w Międzyzdrojach, powróciła na swoje miejsce ■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■