POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:27:34] • Gmina Międzyzdroje

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Piękne plaże których faktycznie już nie ma. Teraz tutaj nikt się nie kąpie. 12 lat ostatniej administracji z ratusza w Międzyzdrojach doprowadziło do całkowitej dewastacji tych plaż i smutku mieszkańców Wapnicy i Lubina.

Pół wieku temu nad Jeziorem Wicko, tuż przy Zalewie Szczecińskim, Wapnica i Lubin miały swoje plaże. Ciepła, słonawa mało agresywna woda miała swoich zwolenników. Plaże leżąca na granicy Wapnicy i Lubina. Ta po lewe stronie należała do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZMS Szczecin, ale była też dostępna dla innych.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Druga plaża, ta po prawej stronie, znajdowała się na terenie Wapnicy. W tamtych czasach na terenie Lubina i Wapnicy istniało wiele obiektów letniskowych, głównie kolonijnych dla dzieci z całej Polski i to właśnie ta młodzież najwięcej korzystała z tych plaż. Z plaż korzystali również mieszkańcy Wicka i Zalesia. Plaże były zagospodarowane i zadbane.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego i oczywiście plaże były strzeżone przez ratowników. Przy wejściu na plażę stała tablica informacyjna, mówiąca o tym, jak należy korzystać z kąpieliska. Były takie dni, kiedy przebywało tutaj około 2 tysięcy plażowiczów.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Co się stało, że teraz latem plażowicza nie uświadczysz? . Po zmianie ustroju pogubiliśmy się i jak powiedział klasyk-„... ciemna masa wybrała ciemnych zarządców". Dbamy głownie o Międzyzdroje i to też z problemami. Nie pamiętamy o sołectwach i ludziach tam mieszkających, podobnie, jak w całej gminie, często żyjących z turystyki (wynajmu pokoi letnikom, sprzedaży ryb,itd.). Jak powiedział w jednym z wywiadów nasz burmistrz- „(...) Nie ma szkoły burmistrzów i nikt nie wie co go czeka, gdy kandyduje na to stanowisko. Człowiek nie wie z czym się mierzy.(...)Potrzebna jest szeroka współpraca z różnymi środowiskami, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, umiejętność negocjowania z ludźmi z wielu branż, rozmowy."

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Właśnie brak tego wsłuchania się w głosy mieszkańców, spowodował to, że np. mamy wybudowaną za wiele milionów Marinę, a nie ma do niej drogi dojazdowej i całego zaplecza typu plaże, wypożyczalnie, itd. To są zaniedbania i błędy, które świadczą o braku perspektywicznego planowania. Planowania z myślą o rozwoju i przyszłości całej gminy. Praktycznie i technicznie teraz jest brak nawet dojazdu do plaży i posesji tam istniejących.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Lubinus • Sobota [23.06.2018, 22:36:16] • [IP: 37.47.128.**]

Jak rozumieć wpis o plażach w sołectwach? Czy jest to wyrażenie uznania dla zadania publicznego z inicjatywy lokalnej dla stowarzyszenia KLIF, czy też niezasłużona krytyka za uszkodzony przez orkan i sztormy brzeg tej plaży? Teren uporządkowany i zagospodarowany został społecznym wysiłkiem mieszkańców a dofinansowany w ostatniej fazie z funduszu przeznaczonego na takie zadania. Warto zauważyć, że teraz można jedynie korzystać legalnie z plażowania ale nie z kąpieli. Woda w Wicku Wielkim, nie mówiąc o Małym nie spełnia wymagań, które spełniała w czasach, z których pochodzą zdjęcia... Autorowi życzę więcej optymizmu i wiary w zbiorową mądrość zwykłych ludzi.

Gość • Piątek [01.06.2018, 16:08:44] • [IP: 83.23.249.***]

Uważajcie, bo tam Detektyw obserwuje :P

Gość • Niedziela [27.05.2018, 07:12:45] • [IP: 83.23.247.**]

Panie redaktorze co za bzdury pan wypisuje? Zaniedbane plaze to nie wina burmistrza czy urzednikow to po prostu wina ludzi ktozy zamiast nad brudnym zalewem w chmarach komarow wola jechac do miedzyzdrojow na piekna plaze. Kilka lat temu plaza w wapnicy byla oczyszczana z krzakow i nawozony byl piach z nad morza. I robil to urzad miasta w miedzyzdrojach ale pewnie woli pan o tym nie pamietac bo lepiej tylko krytykowac. Plaze dziczeja bo nikt na nie nie chodzi a nie przez urzad. Poza tym jest piekna plaza w lubinie dzieki stowarzyszeniu klif. Za to co tam zrobiono powinny prokuratorskie zarzuty marnowania publicznych pieniedzy i degradacji brzegu o tym boi sie pan napisac. Jaki ma pan w tym interes zeby o tym milczec a obecnych wlodarzy krytykowac? Chyba ze bedzie pan kandydowal na burmistrza skoro jak widac po artykulach zna sie pan na wszystkim

Pazdzioch • Sobota [26.05.2018, 06:28:14] • [IP: 83.20.250.*]

To wszystko przez pol ko ws ka, baba zakablowala Jak to potrafi i zamknięto plażę, pajak czerwony

Sofi • Piątek [25.05.2018, 19:43:10] • [IP: 94.254.144.***]

Wróciły wspomnienia. Aż mi się płakać chce...

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:16:25] • [IP: 178.219.134.***]

Pamiętam jak były kosze wiklinowe i zjeżdżalnia. To był rok 1961, 62. Plaże były utrzymywane przez Miejskie Przedsiębiorstwo komunalne w Międzyzdrojach. W Lubinie było kino gdzie były poranki w niedzielę. W sezonie koło kina sprzedawano lody watę cukrową i pamiątki z bursztynu. To moje wspomnienia z dzieciństwa. Była mieszkanka.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:10:17] • [IP: 31.0.67.***]

I nie było puszystych kobiet...

Jola • Piątek [25.05.2018, 12:18:46] • [IP: 79.190.202.***]

Muszę przyznać, że żal takich malutkich urokliwych miejsc. Szkoda żeby to tak zostawić. Władze może się zreflektują i naprawią swój błąd.

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:51:18] • [IP: 83.23.187.***]

Plaże były utrzymywane prze liczne ośrodki kolonijne. Było to wielkie zagłębie kolonijne. Po zmianach ustrojowych zakłady przestały finansować takie ośrodki. Obiekty kolonijne rozebrano (ZMS, PTTK itp.).

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:17:21] • [IP: 31.0.71.**]

Jest jak jest sami jesteśmy sobie winni glosujac na radnych zasiedzialych i burmistrza.Międzyzdroje stracily swoj urok.

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:51:16] • [IP: 92.42.116.***]

To tam taka szeroka plaża była? CO za żal, że od dawna wygląda to zupełnie inaczej!

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:47:24] • [IP: 89.174.73.**]

Chyba bardziej chodzi o klasę nieczystości wody...

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:22:17] • [IP: 80.245.177.***]

Rany jakie tam były imprezy

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:14:07] • [IP: 31.0.47.***]

To byĺy przepiękne miejsca. A przy tym cisza spokoj. Nikt za dewastacje tych cudnych miejsc pewnie nie odpowie.

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:52:26] • [IP: 83.11.78.***]

Bez parawaningu. Cudowne

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:44:25] • [IP: 62.69.253.*]

Szkoda, taki potencjał, pamiętam jak to jeszcze w miarę prosperowało ale w takim krótkim czasie to zarosło i pokryło sie mchem że aż trudno w to uwierzyć że taki ośrodek i takie pomosty były jeszcze nie dawno. Szkoda bardzo...

Gość • Piątek [25.05.2018, 08:16:50] • [IP: 37.47.187.**]

Mądrala Przewodniczacy gdzies tam mieszka.. Moze jakies grunty sprzeda i plaza bedzie😂😂

Gość • Piątek [25.05.2018, 07:54:42] • [IP: 79.227.84.**]

Niestety tak wygląda zarządzanie przez ostatnie lata. Niektórzy to w urzędzie pozjadali wszystkie rozumy. A zwróć takiemu uwagę to się obrazi. Niestety są pieniądze i pomysły na tworzenie spółek a na rozwiązanie prostych problemów mieszkańców nie ma szans.

Gość • Czwartek [24.05.2018, 23:20:28] • [IP: 188.146.234.**]

dewastacja gminy! Kryminał!

Oglądasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dnia 20.09.2020 w Międzyzdrojach zgubiono portfel z ukraińskimi dokumentami na nazwisko Fernezyi. Znalazce proszę o kontakt pod numerem telefonu 663354234 ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Fundacja Perspektywa zaprasza serdecznie na mały koncert oraz wspomnienie wizualne Meksykańskiego Weekendu ■ Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia wobec prezesa kamieńskiego PGK Adriana G. Wraz z nim aktem oskarżenia objęto 3 inne osoby. Zarzuty w sprawie dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej znacznych rozmiarów spółce PGK, wprowadzania w błąd PFRON ■ Na terenie całego kraju od 1 września do 30 listopada br. prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny (PSR 2020). PSR jest badaniem statystycznym realizowanym (przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami) raz na 10 lat obejmującym wszystkie gospodarstwa rolne. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Spis jest obowiązkowy to znaczy, że wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobligowani są do udziału w tym badaniu. Rolnicy będą mogli udzielić informacji poprzez: • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej: spisrolny.gov.pl/, • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego, • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, służby statystyki publicznej mają opracowane różne rozwiązania organizacyjne, które pozwolą na realizację PSR w zależności od panującej sytuacji w kraju ■ W dniu 4 września 2020 r. o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskiego odbędzie się XIX sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Sesja będzie prowadzona z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania) Pliki do pobrania na stronie: www.kamienpomorski.pl/pl/news/xix-sesja-rady-miejskiej-w-kamieniu-pomorskim-0 ■ Meklemburgia-Pomorze Przednie otwiera granice dla jednodniowych turystów. Rząd niemieckiego Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o zniesieniu rygorystycznych obostrzeń dla tzw. jednodniowych turystów. Swobodne poruszanie będzie możliwe od 3 lub 4 września br. Jako pierwszy apelował o to marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Konkurs na teledysk „Nakręć się na RAP”. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wspólnie z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Szczecinie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020” ogłasza wojewódzki konkurs na teledysk z gatunku muzyki rap o tematyce profilaktyki zażywania nowych narkotyków pod hasłem „Nakręć się na RAP” ■