POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:27:34] • Gmina Międzyzdroje

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Piękne plaże których faktycznie już nie ma. Teraz tutaj nikt się nie kąpie. 12 lat ostatniej administracji z ratusza w Międzyzdrojach doprowadziło do całkowitej dewastacji tych plaż i smutku mieszkańców Wapnicy i Lubina.

Pół wieku temu nad Jeziorem Wicko, tuż przy Zalewie Szczecińskim, Wapnica i Lubin miały swoje plaże. Ciepła, słonawa mało agresywna woda miała swoich zwolenników. Plaże leżąca na granicy Wapnicy i Lubina. Ta po lewe stronie należała do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZMS Szczecin, ale była też dostępna dla innych.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Druga plaża, ta po prawej stronie, znajdowała się na terenie Wapnicy. W tamtych czasach na terenie Lubina i Wapnicy istniało wiele obiektów letniskowych, głównie kolonijnych dla dzieci z całej Polski i to właśnie ta młodzież najwięcej korzystała z tych plaż. Z plaż korzystali również mieszkańcy Wicka i Zalesia. Plaże były zagospodarowane i zadbane.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego i oczywiście plaże były strzeżone przez ratowników. Przy wejściu na plażę stała tablica informacyjna, mówiąca o tym, jak należy korzystać z kąpieliska. Były takie dni, kiedy przebywało tutaj około 2 tysięcy plażowiczów.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Co się stało, że teraz latem plażowicza nie uświadczysz? . Po zmianie ustroju pogubiliśmy się i jak powiedział klasyk-„... ciemna masa wybrała ciemnych zarządców". Dbamy głownie o Międzyzdroje i to też z problemami. Nie pamiętamy o sołectwach i ludziach tam mieszkających, podobnie, jak w całej gminie, często żyjących z turystyki (wynajmu pokoi letnikom, sprzedaży ryb,itd.). Jak powiedział w jednym z wywiadów nasz burmistrz- „(...) Nie ma szkoły burmistrzów i nikt nie wie co go czeka, gdy kandyduje na to stanowisko. Człowiek nie wie z czym się mierzy.(...)Potrzebna jest szeroka współpraca z różnymi środowiskami, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, umiejętność negocjowania z ludźmi z wielu branż, rozmowy."

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Właśnie brak tego wsłuchania się w głosy mieszkańców, spowodował to, że np. mamy wybudowaną za wiele milionów Marinę, a nie ma do niej drogi dojazdowej i całego zaplecza typu plaże, wypożyczalnie, itd. To są zaniedbania i błędy, które świadczą o braku perspektywicznego planowania. Planowania z myślą o rozwoju i przyszłości całej gminy. Praktycznie i technicznie teraz jest brak nawet dojazdu do plaży i posesji tam istniejących.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Piątek [01.06.2018, 16:08:44] • [IP: 83.23.249.***]

Uważajcie, bo tam Detektyw obserwuje :P

Gość • Niedziela [27.05.2018, 07:12:45] • [IP: 83.23.247.**]

Panie redaktorze co za bzdury pan wypisuje? Zaniedbane plaze to nie wina burmistrza czy urzednikow to po prostu wina ludzi ktozy zamiast nad brudnym zalewem w chmarach komarow wola jechac do miedzyzdrojow na piekna plaze. Kilka lat temu plaza w wapnicy byla oczyszczana z krzakow i nawozony byl piach z nad morza. I robil to urzad miasta w miedzyzdrojach ale pewnie woli pan o tym nie pamietac bo lepiej tylko krytykowac. Plaze dziczeja bo nikt na nie nie chodzi a nie przez urzad. Poza tym jest piekna plaza w lubinie dzieki stowarzyszeniu klif. Za to co tam zrobiono powinny prokuratorskie zarzuty marnowania publicznych pieniedzy i degradacji brzegu o tym boi sie pan napisac. Jaki ma pan w tym interes zeby o tym milczec a obecnych wlodarzy krytykowac? Chyba ze bedzie pan kandydowal na burmistrza skoro jak widac po artykulach zna sie pan na wszystkim

Pazdzioch • Sobota [26.05.2018, 06:28:14] • [IP: 83.20.250.*]

To wszystko przez pol ko ws ka, baba zakablowala Jak to potrafi i zamknięto plażę, pajak czerwony

Sofi • Piątek [25.05.2018, 19:43:10] • [IP: 94.254.144.***]

Wróciły wspomnienia. Aż mi się płakać chce...

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:16:25] • [IP: 178.219.134.***]

Pamiętam jak były kosze wiklinowe i zjeżdżalnia. To był rok 1961, 62. Plaże były utrzymywane przez Miejskie Przedsiębiorstwo komunalne w Międzyzdrojach. W Lubinie było kino gdzie były poranki w niedzielę. W sezonie koło kina sprzedawano lody watę cukrową i pamiątki z bursztynu. To moje wspomnienia z dzieciństwa. Była mieszkanka.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:10:17] • [IP: 31.0.67.***]

I nie było puszystych kobiet...

Jola • Piątek [25.05.2018, 12:18:46] • [IP: 79.190.202.***]

Muszę przyznać, że żal takich malutkich urokliwych miejsc. Szkoda żeby to tak zostawić. Władze może się zreflektują i naprawią swój błąd.

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:51:18] • [IP: 83.23.187.***]

Plaże były utrzymywane prze liczne ośrodki kolonijne. Było to wielkie zagłębie kolonijne. Po zmianach ustrojowych zakłady przestały finansować takie ośrodki. Obiekty kolonijne rozebrano (ZMS, PTTK itp.).

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:17:21] • [IP: 31.0.71.**]

Jest jak jest sami jesteśmy sobie winni glosujac na radnych zasiedzialych i burmistrza.Międzyzdroje stracily swoj urok.

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:51:16] • [IP: 92.42.116.***]

To tam taka szeroka plaża była? CO za żal, że od dawna wygląda to zupełnie inaczej!

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:47:24] • [IP: 89.174.73.**]

Chyba bardziej chodzi o klasę nieczystości wody...

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:22:17] • [IP: 80.245.177.***]

Rany jakie tam były imprezy

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:14:07] • [IP: 31.0.47.***]

To byĺy przepiękne miejsca. A przy tym cisza spokoj. Nikt za dewastacje tych cudnych miejsc pewnie nie odpowie.

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:52:26] • [IP: 83.11.78.***]

Bez parawaningu. Cudowne

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:44:25] • [IP: 62.69.253.*]

Szkoda, taki potencjał, pamiętam jak to jeszcze w miarę prosperowało ale w takim krótkim czasie to zarosło i pokryło sie mchem że aż trudno w to uwierzyć że taki ośrodek i takie pomosty były jeszcze nie dawno. Szkoda bardzo...

Gość • Piątek [25.05.2018, 08:16:50] • [IP: 37.47.187.**]

Mądrala Przewodniczacy gdzies tam mieszka.. Moze jakies grunty sprzeda i plaza bedzie😂😂

Gość • Piątek [25.05.2018, 07:54:42] • [IP: 79.227.84.**]

Niestety tak wygląda zarządzanie przez ostatnie lata. Niektórzy to w urzędzie pozjadali wszystkie rozumy. A zwróć takiemu uwagę to się obrazi. Niestety są pieniądze i pomysły na tworzenie spółek a na rozwiązanie prostych problemów mieszkańców nie ma szans.

Gość • Czwartek [24.05.2018, 23:20:28] • [IP: 188.146.234.**]

dewastacja gminy! Kryminał!

Oglądasz 1-18 z 18
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Z okazji jubileuszu 20 - lecia Firmy Heureka Sp. z o.o. zapraszamy wszystkich mieszkańców Międzyzdrojów (z dokumentem potwierdzającym zamieszkanie) do bezpłatnego zwiedzania Gabinetu Figur Woskowych w dniu 17.06.2018 ■ Radni Powiatu Kamienskiego udzielili Zarzadowi Powiatu absolutorium z wykonania budzetu za rok 2017 ■ Kierowca białego lanosa uszkodził słupki, zgubił tablicę rejestracyjną i...uciekł z miejsca zdarzenia. We Wrzosowie około godz 18:40 kierowca białego lanosa, wchodząc w zakręt z dużą prędkością stracił panowanie nad pojazdem. W efekcie prędkości wyrzuciło go na chodnik, na którym strącił 7 słupków. Prawdopodobnie nie zauważył, że odpadł mu zderzak z tablicą rejestracyjną, bo od razu uciekł z miejsca wypadku ■ Walczy o lepsze życie mieszkańców więc spalili mu samochód. Czy radny Radosław Drozdowicz poniósł cenę za to że startuje na stanowisko Wójta? ■ Świnoujście: Jak informuje Małgorzata Kapalan, zmarły jest już po sekcji zwłok, wykryto u niego malarię. Potwierdziła również, że zmarły miał krwotok z górnych dróg oddechowych ■ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie apeluje o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku na terenach leśnych. Od kilkunastu dni występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach oraz prognozy pogody zapowiadające kolejne upalne dni. Tylko we wtorek miało miejsc 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł. ■ W lasach naszego regionu zaznaczają swoją obecność wilki. Na terenach leśnych za rzeką Dziwną przed Wolinem, na terenach łowisk Koła Łowieckiego "Dzik" i "Orzeł" i nad Dziwną już bytują wilki. Od pewnego czasu na wspomnianych terenach znajduje się zarżniętą przez wilki zwierzynę, myśliwi też obserwują ich obecność. Pokazany na zdjęciu basior jest wagi rzędu 50-60 kg. Kamera-pułapka uchwyciła go pół roku temu w nocy, gdy przechodził obok niej. Wilki nie zawsze chodzą w stadach, ten basior był samotnikiem. Nocą mogą przemieścić się nawet 40 km. ■ W Lubinie, w gminie Międzyzdroje na prywatnej posesji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie miało miejsce dziś po godzinie 8.00. Jak się okazuje pomocy potrzebował mężczyzna ■