POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [24.05.2018, 22:27:34] • Gmina Międzyzdroje

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Piękne plaże których faktycznie już nie ma. Teraz tutaj nikt się nie kąpie. 12 lat ostatniej administracji z ratusza w Międzyzdrojach doprowadziło do całkowitej dewastacji tych plaż i smutku mieszkańców Wapnicy i Lubina.

Pół wieku temu nad Jeziorem Wicko, tuż przy Zalewie Szczecińskim, Wapnica i Lubin miały swoje plaże. Ciepła, słonawa mało agresywna woda miała swoich zwolenników. Plaże leżąca na granicy Wapnicy i Lubina. Ta po lewe stronie należała do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZMS Szczecin, ale była też dostępna dla innych.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Druga plaża, ta po prawej stronie, znajdowała się na terenie Wapnicy. W tamtych czasach na terenie Lubina i Wapnicy istniało wiele obiektów letniskowych, głównie kolonijnych dla dzieci z całej Polski i to właśnie ta młodzież najwięcej korzystała z tych plaż. Z plaż korzystali również mieszkańcy Wicka i Zalesia. Plaże były zagospodarowane i zadbane.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Były pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego i oczywiście plaże były strzeżone przez ratowników. Przy wejściu na plażę stała tablica informacyjna, mówiąca o tym, jak należy korzystać z kąpieliska. Były takie dni, kiedy przebywało tutaj około 2 tysięcy plażowiczów.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Co się stało, że teraz latem plażowicza nie uświadczysz? . Po zmianie ustroju pogubiliśmy się i jak powiedział klasyk-„... ciemna masa wybrała ciemnych zarządców". Dbamy głownie o Międzyzdroje i to też z problemami. Nie pamiętamy o sołectwach i ludziach tam mieszkających, podobnie, jak w całej gminie, często żyjących z turystyki (wynajmu pokoi letnikom, sprzedaży ryb,itd.). Jak powiedział w jednym z wywiadów nasz burmistrz- „(...) Nie ma szkoły burmistrzów i nikt nie wie co go czeka, gdy kandyduje na to stanowisko. Człowiek nie wie z czym się mierzy.(...)Potrzebna jest szeroka współpraca z różnymi środowiskami, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, umiejętność negocjowania z ludźmi z wielu branż, rozmowy."

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Właśnie brak tego wsłuchania się w głosy mieszkańców, spowodował to, że np. mamy wybudowaną za wiele milionów Marinę, a nie ma do niej drogi dojazdowej i całego zaplecza typu plaże, wypożyczalnie, itd. To są zaniedbania i błędy, które świadczą o braku perspektywicznego planowania. Planowania z myślą o rozwoju i przyszłości całej gminy. Praktycznie i technicznie teraz jest brak nawet dojazdu do plaży i posesji tam istniejących.

Były dwie plaże, teraz tylko wspomnienia i ...

fot. Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Lubinus • Sobota [23.06.2018, 22:36:16] • [IP: 37.47.128.**]

Jak rozumieć wpis o plażach w sołectwach? Czy jest to wyrażenie uznania dla zadania publicznego z inicjatywy lokalnej dla stowarzyszenia KLIF, czy też niezasłużona krytyka za uszkodzony przez orkan i sztormy brzeg tej plaży? Teren uporządkowany i zagospodarowany został społecznym wysiłkiem mieszkańców a dofinansowany w ostatniej fazie z funduszu przeznaczonego na takie zadania. Warto zauważyć, że teraz można jedynie korzystać legalnie z plażowania ale nie z kąpieli. Woda w Wicku Wielkim, nie mówiąc o Małym nie spełnia wymagań, które spełniała w czasach, z których pochodzą zdjęcia... Autorowi życzę więcej optymizmu i wiary w zbiorową mądrość zwykłych ludzi.

Gość • Piątek [01.06.2018, 16:08:44] • [IP: 83.23.249.***]

Uważajcie, bo tam Detektyw obserwuje :P

Gość • Niedziela [27.05.2018, 07:12:45] • [IP: 83.23.247.**]

Panie redaktorze co za bzdury pan wypisuje? Zaniedbane plaze to nie wina burmistrza czy urzednikow to po prostu wina ludzi ktozy zamiast nad brudnym zalewem w chmarach komarow wola jechac do miedzyzdrojow na piekna plaze. Kilka lat temu plaza w wapnicy byla oczyszczana z krzakow i nawozony byl piach z nad morza. I robil to urzad miasta w miedzyzdrojach ale pewnie woli pan o tym nie pamietac bo lepiej tylko krytykowac. Plaze dziczeja bo nikt na nie nie chodzi a nie przez urzad. Poza tym jest piekna plaza w lubinie dzieki stowarzyszeniu klif. Za to co tam zrobiono powinny prokuratorskie zarzuty marnowania publicznych pieniedzy i degradacji brzegu o tym boi sie pan napisac. Jaki ma pan w tym interes zeby o tym milczec a obecnych wlodarzy krytykowac? Chyba ze bedzie pan kandydowal na burmistrza skoro jak widac po artykulach zna sie pan na wszystkim

Pazdzioch • Sobota [26.05.2018, 06:28:14] • [IP: 83.20.250.*]

To wszystko przez pol ko ws ka, baba zakablowala Jak to potrafi i zamknięto plażę, pajak czerwony

Sofi • Piątek [25.05.2018, 19:43:10] • [IP: 94.254.144.***]

Wróciły wspomnienia. Aż mi się płakać chce...

Gość • Piątek [25.05.2018, 16:16:25] • [IP: 178.219.134.***]

Pamiętam jak były kosze wiklinowe i zjeżdżalnia. To był rok 1961, 62. Plaże były utrzymywane przez Miejskie Przedsiębiorstwo komunalne w Międzyzdrojach. W Lubinie było kino gdzie były poranki w niedzielę. W sezonie koło kina sprzedawano lody watę cukrową i pamiątki z bursztynu. To moje wspomnienia z dzieciństwa. Była mieszkanka.

Gość • Piątek [25.05.2018, 15:10:17] • [IP: 31.0.67.***]

I nie było puszystych kobiet...

Jola • Piątek [25.05.2018, 12:18:46] • [IP: 79.190.202.***]

Muszę przyznać, że żal takich malutkich urokliwych miejsc. Szkoda żeby to tak zostawić. Władze może się zreflektują i naprawią swój błąd.

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:51:18] • [IP: 83.23.187.***]

Plaże były utrzymywane prze liczne ośrodki kolonijne. Było to wielkie zagłębie kolonijne. Po zmianach ustrojowych zakłady przestały finansować takie ośrodki. Obiekty kolonijne rozebrano (ZMS, PTTK itp.).

Gość • Piątek [25.05.2018, 11:17:21] • [IP: 31.0.71.**]

Jest jak jest sami jesteśmy sobie winni glosujac na radnych zasiedzialych i burmistrza.Międzyzdroje stracily swoj urok.

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:51:16] • [IP: 92.42.116.***]

To tam taka szeroka plaża była? CO za żal, że od dawna wygląda to zupełnie inaczej!

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:47:24] • [IP: 89.174.73.**]

Chyba bardziej chodzi o klasę nieczystości wody...

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:22:17] • [IP: 80.245.177.***]

Rany jakie tam były imprezy

Gość • Piątek [25.05.2018, 10:14:07] • [IP: 31.0.47.***]

To byĺy przepiękne miejsca. A przy tym cisza spokoj. Nikt za dewastacje tych cudnych miejsc pewnie nie odpowie.

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:52:26] • [IP: 83.11.78.***]

Bez parawaningu. Cudowne

Gość • Piątek [25.05.2018, 09:44:25] • [IP: 62.69.253.*]

Szkoda, taki potencjał, pamiętam jak to jeszcze w miarę prosperowało ale w takim krótkim czasie to zarosło i pokryło sie mchem że aż trudno w to uwierzyć że taki ośrodek i takie pomosty były jeszcze nie dawno. Szkoda bardzo...

Gość • Piątek [25.05.2018, 08:16:50] • [IP: 37.47.187.**]

Mądrala Przewodniczacy gdzies tam mieszka.. Moze jakies grunty sprzeda i plaza bedzie😂😂

Gość • Piątek [25.05.2018, 07:54:42] • [IP: 79.227.84.**]

Niestety tak wygląda zarządzanie przez ostatnie lata. Niektórzy to w urzędzie pozjadali wszystkie rozumy. A zwróć takiemu uwagę to się obrazi. Niestety są pieniądze i pomysły na tworzenie spółek a na rozwiązanie prostych problemów mieszkańców nie ma szans.

Gość • Czwartek [24.05.2018, 23:20:28] • [IP: 188.146.234.**]

dewastacja gminy! Kryminał!

Oglądasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Domek kempingowy spłonął w Dziwnówku. Pożar wybuchł w niedzielę po godzinie 3. W akcji gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów strażaków. Jedna osoba potrzebowała pomocy ratowników pogotowia ■ Uwaga, mieszkańcy Świńca- nie będzie prądu ENEA informuje o planowanym wyłączeniu prądu 2018-10-15, w godzinach: 08:30 -14:00 w miejscowości Świniec ■ W powiecie kamieńskim kradną niemieckie samochody! Od początku roku skradziono 11 aut! ■ Korzystając z zaproszenia 50 słuchaczy kamieńskiego UTW pojechało w sobotę do Szczecina na Targi Seniora. Dwudniowa impreza zorganizowana przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oraz Urząd Marszałkowski związana była z obchodami Dnia Seniora i Targami 60 +, na których wszyscy mogli skorzystać z wielu interesujących wykładów, spotkań, wykonać różne medyczne badania, zapoznać się z wieloma ciekawymi propozycjami dla Seniorów, obejrzeć wystawy związane z artystyczną działalnością członków naszych zachodniopomorskich Uniwersytetów III wieku. ■ Na prośbę mieszkańców, którzy usnęli azbest, a teraz zalega im na posesjach postanowiłem zapytać się wójta co dalej. Gmina posiada miejsca, w których mogłaby przechować ten niebezpieczny materiał, do chwili wywozu na utylizację - mówi w rozmowie z ikamien.pl radny Świerzna Waldemar Kaproń ■ W kamieńskim parku rozpoczęto wycinkę drzew, uzasadnianą przez władze względami bezpieczeństwa mieszkańców. Tymczasem jeden z Czytelników z Mamienia Pomorskiego uważa, że uwaga burmistrza powinna skierować się również na inne ulice, gdzie rosną drzewa zagrażające przechodniom ■ Na południowym - zachodzie i zachodzie kraju prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 30°C. Ponadto, w rejonach zachodnich i częściowo północnych w drugiej części dnia rozwinie się konwekcja burzowa z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru do 70-95 km/h. ■ W wypadku na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo śmierć poniosła pasażerka Mercedesa. Zderzenie skutera z samochodem około godz. 10.30 miało miejsce na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu ■ Uwaga, mieszkańcy Dobropola, Piasków Wielkich i Sierosławia. Komunikat Dyrektora ZGK i M w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dostarczanej przez wodociąg publiczny Dobropole, Piaski Wielkie i Sierosław ■ Wyczyścili konto bankowe nieświadomej starszej kobiety? Bez skrupułów wyczyścili konto bankowe nieświadomej kobiety z Domu Pomocy Społecznej w Śniatowie- pisze Dziennik Powiatu Kamieńskiego. -Policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwości bezczelnego przywłaszczenia ponad 80 tysięcy złotych. Poszkodowaną ma być jedna ze starszych pensjonariuszek DPS w Śniatowie, która posiadała ponad 80 tysięcy złotych ze sprzedaży mieszkania w jednej ze wspólnot. Jak donosi dziennik, przestępstwa mogli dopuścić się członkowie najbliższej rodziny z gminy Międzyzdroje, którzy za pomocą znajomego notariusza mieli podstępnie uzyskać pełnomocnictwo od nieświadomej niczego starszej kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi kamieńska Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie ■ Do bardzo poważnego wypadku doszło na ulicy Słowiańskiej w Wolinie, gdzie rozpędzony motocyklista nie zdążył wyhamować i uderzył w samochód. Jak się okazuje, siła uderzenia była tak duża, że uderzone przez motocyklistę auto zatrzymało się na drzewie. Kierujący motocyklem cudem przeżył wypadek i został przetransportowany helikopterem do szpitala w Szczecinie ■ W barze "Rejs" wybuchł pożar w skutek którego spłonął pawilon usługowo - gastronomiczny. Zniszczeniu uległ także zaparkowany przy pawilonie samochód. Pechowa zaczął się poniedziałek w Międzyzdrojach. Pracownik ochrony przy Alei Gwiazd o godzinie 5 nad ranem zauważył pożar ciągu pawilonów usługowych. Natychmiast zadzwonił po straż ■ 19 strażaków wyciągało z dołu mężczyznę, który 6 września, około godziny 18.00 spadł ze stromej skarpy. Na szczęście, kilka minut wcześniej na szlaku prowadzącym wokół jeziora nieszczęśnik spotkał kobietę. To właśnie ona, gdy usłyszała przeraźliwy krzyk spadającego ze zbocza mężczyzny natychmiast powiadomiła służby ratownicze ■ Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje spółkę Międzyzdrojski Rynek. Jak informuje Polska Agencja Prasowa agenci sprawdzają czy majątek gminy, który został wniesiony do w większości prywatnej spółki został odpowiednio zabezpieczony ■ Śmiertelny wypadek - 71-latka najpierw opalała się na plaży, potem szła wzdłuż torów i została potrącona przez lokomotywę ■ We wsi dożynki a w centrum Świerzna pożar domu! W dożynkową noc, około północy w płomieniach stanął opuszczony dom w centrum Świerzna (niedaleko Urzędu Gminy). Pierwsza do akcji przybyła Policja a następnie OSP Świerzno. Budynek został prawdopodobnie podpalony. Nie wiadomo czy w środku przebywali ludzie ■