POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [08.10.2017, 20:33:31] • Gmina Golczewo

Krystyna Pięta – wyjątkowa kobieta z Kłodzina. Zobacz film!

Krystyna Pięta – wyjątkowa kobieta z Kłodzina. Zobacz film!

fot. kam

Kłodzino: wieś popegeerowska w gminie Golczewo. Po 1945 roku Kłodziniec Goliszewski. Pierwsze wzmianki o Kłodzinie pochodzą 1314 roku. Wówczas rodzina Bersterbeke mała prawo do dziesięciny z wpływów z Kłodzina (Klötzin). Potem wieś otrzymuje biskup kamieński Konrad IV jako odszkodowanie za zamek w Ramlewie. Od 1515 roku Kłodzino było dobrami rycerskimi rodziny Flemming. W 1939 roku wieś liczyła 211 mieszkańców. W latach 1901- 1996 przez wieś przechodziła wąskotorowa linia kolejowa Gryfice – Stepnica.W Kłodzinie mieszka pani Krystyna Pięta, którą śmiało nazwać można kobietą wyjątkową. Pani Krystyna śpiewa, tańczy i gra na kilku instrumentach: gitarze, akordeonie guzikowym oraz harmonijce ustnej. - Tę harmonijkę dostałam od pani profesor Ewy Grochowskiej, która mnie odwiedziła – mówi pani Krystyna, pokazując z wielką czcią instrument.

Panią Krystynę Piętę poznałem podczas happeningu kończącego projekt „Droga do Golczewa – przez warsztaty artystyczne do refleksji nad wspólnotą”. Bohaterami projektu byli mieszkańcy wsi Kłęby i Kłodzino. Za udział w projekcie pani Krystyna otrzymała ładny puchar. Podczas happeningu pani Krystyna wystąpiła razem ze znanym szczecińskim zespołem muzycznym „Złodzieje” na parkingu przed Restauracją „Herbowa” w Golczewie. Postanowiłem wówczas przedstawić panią Krystynę naszym Czytelnikom.

Krystyna Pięta – wyjątkowa kobieta z Kłodzina. Zobacz film!

fot. kam

Odwiedziłem Panią Krystynę Piętę w towarzystwie Renaty Dobrowolskiej pani sołtys Kłodzina. Pani Krystyna przyjęła nas bardzo gościnnie. - Pani Krysia jest osobą mającą serce na dłoni, ma w sobie wiele empatii w stosunku do innych. Choć życie nigdy jej nie rozpieszczało. Zawsze gotowa nieść pomoc innym – mówi z sympatią o pani Krystynie Renata Dobrowolska pani sołtys Kłodzina.

Pani Krystyna Pięta nie miała łatwego życia. Od wczesnych lat dziecinnych ciężko pracowała. Zamiast do szkoły rodzice wysyłali ją do pracy do różnych ludzi. Ukończyła tylko 3 klasy podstawówki. Nie posiada umiejętności pisania i czytania. Kiedy była starsza pracowała w tartaku w Golczewie, a następnie wykonywała prace w systemie chałupniczym. Od wielu lat mieszka z niepełnosprawnym, poruszającym się na wózku inwalidzkim Zdzisławem Paluchem, którym się bardzo sumiennie opiekuje. Jest jego prawnym opiekunem.

Krystyna Pięta – wyjątkowa kobieta z Kłodzina. Zobacz film!

fot. kam

- Nie jest źle. Dopóki mi sił starczy będę się Zdzisiem opiekować. Moja skromna emerytura i jego także niewielka renta starcza nam na bieżące wydatki. Pomaga nam opieka społeczna, pani sołtys oraz życzliwi sąsiedzi. Chociaż mam 62 lata i słabe zdrowie, i nieraz jest mi ciężko, to nie skarżę się. Lubię śpiewać, grać i tańczyć – mówi pani Krystyna.

Jedynym marzeniem pani Krystyny Pięty jest to, by mogła zrobić remont mieszkania, na który ją nie po prostu nie stać. Jednak najpilniejszą sprawą jest zrobienie nowej instalacji elektrycznej. Stara nie działa. Jest tylko prowizorka. Może znajdzie się jakiś elektryk, i wykona w domu pani Krystyny solidną instalację elektryczną, na którą ją także nie stać.

My życzymy pani Krysi wiele lat życia w zdrowiu i radości.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Środa [11.10.2017, 09:20:55] • [IP: 83.23.183.**]

Dużo zdrowia i radości dla tej wyjątkowej Kobiety jaką jest Pani Krystyna. Życzę spełnienia skromnego marzenia jakim jest instalacja w mieszkaniu.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 23:34:34] • [IP: 83.11.220.**]

Do gościa z 21.06. Coś taki zawistny, można kogoś lubić lub nie, ale Pani sołtys naprawdę dużo pomaga Pani Krystynie a ty? Mundrować to widzę że się lubisz, może wykonasz Pani Krysi tą upragniona instalacje elektryczną?Tak incognito bo przecież parcia na szkło przecież to ty nie masz. Oj ile twoja matka musiała zjeść śniegu żeby. ... . . ... . ...A

Gość • Wtorek [10.10.2017, 21:06:42] • [IP: 94.254.226.**]

Widzę, że największą gwiazdą z" parciem na szkło" jest jednak pani sołtys, która przy okazji reportażu o biednej kobiecie, widać, że chce pokazać swoją skromną osobę.

Gość • Wtorek [10.10.2017, 11:45:36] • [IP: 91.233.18.***]

Pozdrowionka dla Państwa!

Gość • Wtorek [10.10.2017, 09:06:18] • [IP: 79.186.115.***]

Wielki szacunek dla Pani Krystyny. Dziękuję za taką inicjatywę. Pozdrawiam Panią Krystynę i Ciebie, Renatko.

Gość • Poniedziałek [09.10.2017, 20:34:36] • [IP: 83.23.254.**]

ta pani jest warta medalu za wszystko. to jednak sie sprawdza ludzie wychowani w biedzie maja wielkie serca. zycze pani duzo sily i wytrwalosci

Gość • Poniedziałek [09.10.2017, 20:29:54] • [IP: 92.42.117.***]

SUPER

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Kino Eva w Międzyzdrojach zaprasza na seanse. Od 8 grudnia w kinie możemy zobaczyć takie filmy jak: Pierwsza Gwiazda czy Na karuzeli życia. ■ Kordian Skrzyński w 18 - ste swoje urodziny zdobywcą Pucharu Polski Juniorów w zapasach ■ W „Andrzejki” nie tylko „Andrzejki”. 30 listopada dużo działo się w naszej szkole. Oczywiście nie mogło obyć się bez wróżb andrzejkowych, które przygotował Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dziwnowie, a konkretnie Emilka Bieć, Wiki Szternal, Wiki Ciszewska oraz dwaj panowie: Łukasz Dymerski i Olek Nowakowski. Oprócz tego miała miejsce także bardzo ciekawa inicjatywa uczennic klas IV-VII, które w ramach etyki prowadzonej przez panią Małgorzatę Szumną, przygotowały „szlachetny bufet”■