POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [17.09.2017, 19:03:52] • Gmina Świerzno

Jak odbudować drogę z Gostynia do Rybic

Jak odbudować drogę z Gostynia do Rybic

fot. kam

Droga powiatowa 1023 Z na odcinku Gostyń – Rybice w gminie Świerzno lata świetności ma już za sobą. Wpierw była to droga brukowana, potem asfaltowa. Teraz trudno określić jej nawierzchnię. Jest to teraz raczej droga szutrowa.

Rybice w gminie Świerzno, to miejscowość leżąca na tzw. „końcu świata”. Mieszka w niej kilka zaledwie rodzin, ok. 70 mieszkańców. Nie znaczy to wcale, że nie mają oni tytułu by jeździć gdziekolwiek i z powrotem dobrą – jak przystało na XXI wiek – drogą.

Jak odbudować drogę z Gostynia do Rybic

fot. kam

- Jestem – jako gospodarz gminy – gotowy przejąć drogę Gostyń-Rybice. Musiałby być spełniony jeden warunek, Powiat Kamieński powinien wpierw drogę tę przebudować – mówi wójt Krzysztof Atras i dodaje: - Przebudowa drogi to koszt około 1,5 do 2 milionów złotych. W ramach programu „Budowa dróg na pola” można by uzyskać około 70 procent dofinansowania. Wówczas własnych pieniędzy potrzeba około 400 tysięcy złotych. Gdyby Powiat Kamieński wyłożył 200 tysięcy złotych, to drugie 200 tysięcy złotych zabezpieczylibyśmy w budżecie Gminy Świerzno.

Jak odbudować drogę z Gostynia do Rybic

fot. kam

Na ca 70 procent dofinansowania zewnętrznego – zdaniem Krzysztofa Atrasa – składałyby się środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 60,4 procent oraz Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych 15,4 procent kwoty zadania.

Jak odbudować drogę z Gostynia do Rybic

fot. kam

Pytany w tej sprawie Marek Matys wicestarosta kamieński powiedział: - Propozycja pana Wójta jest interesująca i warta rozważenia. W tej chwili nie ma jednak projektu przebudowy tej drogi a Powiat Kamieński obecnie nie posiada wolnych środków na jego wykonanie, bowiem w tej chwili prowadzimy jedną z największych – w ostatnich latach – inwestycji drogowych kosztem około 6,5 miliona złotych. Tymczasem wykonanie dokumentacji to 60-70 tysięcy złotych.

Jest jeszcze jeden aspekt tego problemu. To na pewno nie mieszkańcy swoimi samochodami czy motocyklami i rowerami zniszczyli tę drogę. Korzystają z niej także producenci rolni, którzy na swoje pola jeżdżą nią ciężkim sprzętem rolnym. Może w tej sytuacji należałoby sięgnąć po Partnerstwo publiczno-prywatne, czyli współpracę pomiędzy jednostkami administracji rządowej i samorządowej (administracji publicznej) a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych.

Być może będzie trzeba poczekać na poprawki do Ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Postawienie wówczas na terenie gminy Świerzno farm wiatrowych i płynące z tego tytułu dochody pozwolą na realizację nowych inwestycji drogowych.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 14:26:16] • [IP: 31.0.35.***]

Taka droga im wystarczy

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 13:13:22] • [IP: 188.146.97.**]

Pan wójt zamiast dawać złote rady niech przeczyta nowe wytyczne do PROW to dowie sie, że droga nie spełnia kryteriów... z drugiej strony skąd ma wiedzieć skoro wszystko robi prywatne biuro projektowe w Szczecinie do którego pan Atras tak lubi jeździć w delegację. To trochę jak płacenie rachunków w żabce. Szybko i wygodnie. Tak prowadzić gminę każdy może.

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 11:25:08] • [IP: 46.170.221.***]

Panie Atras idź pan już na załużoną emeryturę i daj sobie na luz.

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 09:05:39] • [IP: 83.23.253.***]

Polska to nie Islandia. Inny klimat włóczykiju. Drogi takie jak do Będzieszewa, Krzemykowa i Rybic powinny być obligatoryjnie zrobione, bo na głupoty pieniądze są, a na podstawowe potrzeby kasy nie ma. Dajcie k...wa ludziom materiał to sami sobie zrobią bez zbędnego pierdolamento ze strony samourzędasów.

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 07:45:33] • [IP: 83.16.231.***]

Droga powiatowa? A które Powiaty łączy? :P

Gość • Niedziela [17.09.2017, 21:33:07] • [IP: 188.146.104.***]

Niech się cieszą że w ogóle jest droga. Na Islandii większość dróg jest nieutwardzonych a nawet jeśli jest asfalt to droga kręta i śliska.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Kino Eva w Międzyzdrojach zaprasza na seanse. Od 8 grudnia w kinie możemy zobaczyć takie filmy jak: Pierwsza Gwiazda czy Na karuzeli życia. ■ Kordian Skrzyński w 18 - ste swoje urodziny zdobywcą Pucharu Polski Juniorów w zapasach ■ W „Andrzejki” nie tylko „Andrzejki”. 30 listopada dużo działo się w naszej szkole. Oczywiście nie mogło obyć się bez wróżb andrzejkowych, które przygotował Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dziwnowie, a konkretnie Emilka Bieć, Wiki Szternal, Wiki Ciszewska oraz dwaj panowie: Łukasz Dymerski i Olek Nowakowski. Oprócz tego miała miejsce także bardzo ciekawa inicjatywa uczennic klas IV-VII, które w ramach etyki prowadzonej przez panią Małgorzatę Szumną, przygotowały „szlachetny bufet”■