POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [18.09.2017, 07:18:36] • Wicko

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedyś rejsy rzeczne nie były tak atrakcyjne jak teraz. Wszystko przez zbyt małe statki, które nie były zbyt dobrze wyposażone. Wtedy przewoziły kilkaset pasażerów, nie mając szczególnych udogodnień dla swoich pasażerów. Teraz wszystko się zmieniło. Te pływające hotele są większe i lepiej wyposażone mogą zabierać do 400 pasażerów.

Najnowsze statki armatorzy wyposażył w silniki hybrydowe spalinowo - elektryczne. Według firmy silniki te wykorzystują około 20% mniej paliwa niż silniki konwencjonalne. Maszynownia jest wyciszona, a co za tym idzie na statku jest mniejszy hałas i drgania.

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. Andrzej Ryfczyński

Właśnie takie statki wycieczkowe, pływające hotele od pewnego czasu zawijają do Świnoujścia, a ostatnio też do Wolina. W gminie Międzyzdroje mamy zapomniany port nad jeziorem Małe Wicko w Wicku. Jak dowiadujemy się z różnych publikacji Pani Julianny Rogowskiej port w Wicku funkcjonował od 1869 roku. Dzisiaj jest to puste, nieczynne nabrzeże. Ten opuszczony port jest idealny dla tego typu turystyki. Spokój, cisza i przepiękny teren.

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. Andrzej Ryfczyński

Jest proste pytanie. Czy i kto doprowadzi ten port do funkcjonowania w pełnym wymiarze. Jest tu kilku gospodarzy. Gmina Międzyzdroje, Szczeciński Urząd Morski i graniczący z torem wodnym tego portu Woliński Park Narodowy. We wstępnej rozmowie z dyrektorem W.P.N. Wojciechem Zyską dowiedzieliśmy się, że turystyka i promowanie tych pięknych terenów zwłaszcza pięknych Klifów Lubińskich jest też w interesie Parku Narodowego.

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. archiwum

Kiedy 148 lat temu 21 czerwca przypłynął pierwszy pasażerski statek ze Szczecina z 200 pasażerami do Wicka zaczęła się prosperita Międzyzdrojów i okolicy. Z Berlina pociągami do Szczecina i dalej z przesiadką statkiem do Wicka zaczęły przypływać letnicy. Koło ronda przy zjeździe na Wicko zachowały się w obecnych komórkach, garażach duże piękne żłoby ze stajni koni dla dorożek obsługujących ten port. Turystów trzeba było przewieźć do pensjonatów w Międzyzdrojach.

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. archiwum

Czy dzisiaj jest możliwe takie funkcjonowanie tego portu? W taki sposób chyba już nie. Mamy szybką kolej i dobre drogi z szybkimi samochodami. Jednak hotelowce są dzisiaj w modzie i zalewają całą Europę, tylko nie Wicko i Międzyzdroje.

Czy pływające hotele zawiną do Wicka koło Międzyzdrojów?

fot. archiwum

Po 1945 roku zastaliśmy piękne zagospodarowane tereny, które doprowadziliśmy do ruiny. Szaber, zaniedbania i brak fachowców w zarządzaniu, to jedna z przyczyn tego smutnego zjawiska. Widać, że takie i inne problemy są ponad siły naszych polskich włodarzy na każdym szczeblu, a zwłaszcza lokalnym.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Ed • Wtorek [19.09.2017, 22:01:05] • [IP: 83.7.211.*]

Jeżeli to był" burdello" to chyba jeden taki przybytek w Polsce, na statku i w pięknych okolicznościach natury. Jednak chyba nie dla każdego...

Gość • Wtorek [19.09.2017, 16:21:05] • [IP: 83.11.144.***]

w Hansie burdello funkcjonowalo

Gość • Wtorek [19.09.2017, 07:41:59] • [IP: 80.52.151.**]

To jak już będą pogłębiać tam to i Stary zdrój na całej linii niech pogłębią, bo tam mułu na metr jak nie na dwa a wody na pół metra. Jak pogłębią to część tego ruszy i znów zamuli pogłębione miejsce.

Ed • Poniedziałek [18.09.2017, 20:46:09] • [IP: 83.7.70.***]

Dzisiaj nikomu nic się nie opłaca. Szkoda, że ten mini port się marnuje. A co się stało ze statkiem" Hansa"? Może ktoś wie. Stał w Wicku kilka lat jako" Amber Baltic" lecz przejeżdżając tam wiele razy nigdy nie widziałem hotelowych gości. Kiedyś chciałem się do niego zbliżyć, lecz ochroniarz stanowczo nie pozwolił wejść. Może też ktoś wie jaką rolę spełniała ta jednostka?

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 18:52:24] • [IP: 188.146.164.**]

Kto to uruchomi to będzie noblistą.

Gość • Poniedziałek [18.09.2017, 16:28:55] • [IP: 83.8.118.**]

a ja, dziś 60+ pamiętam, jak w przełomie lat 60/70 razem z rodzicami w niedzielę pływaliśmy statkami typu Roza. Od Szczecina były Police, Trzebież, Świnoujście, Wicko, Wlin, Stepnica i z powrotem. Cały dzień rajzy. A na pokładzie bufet (z alkoholem też), muzyka, tańce i różne takie inne. Prawie jak w Rejsie Piwowskiego. I komu to przeszkadzało?

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■ Na północnym i zachodnim wybrzeżu Bałtyku prognozowany jest silny wiatr w porywach dochodzących do 75 km/h ■ Kino Eva w Międzyzdrojach zaprasza na seanse. Od 8 grudnia w kinie możemy zobaczyć takie filmy jak: Pierwsza Gwiazda czy Na karuzeli życia. ■ Kordian Skrzyński w 18 - ste swoje urodziny zdobywcą Pucharu Polski Juniorów w zapasach ■ W „Andrzejki” nie tylko „Andrzejki”. 30 listopada dużo działo się w naszej szkole. Oczywiście nie mogło obyć się bez wróżb andrzejkowych, które przygotował Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Dziwnowie, a konkretnie Emilka Bieć, Wiki Szternal, Wiki Ciszewska oraz dwaj panowie: Łukasz Dymerski i Olek Nowakowski. Oprócz tego miała miejsce także bardzo ciekawa inicjatywa uczennic klas IV-VII, które w ramach etyki prowadzonej przez panią Małgorzatę Szumną, przygotowały „szlachetny bufet”■