░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje 2 kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ░

POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [07.07.2017, 13:48:22] • Dziwnów

Szymon Hołownia ponownie w Dziwnowie

Szymon Hołownia ponownie w Dziwnowie

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Spotkanie Autorskie z Szymonem Hołownią odbyło się 23 czerwca 2017r. – już drugie w Dziwnowie.

I znowu było bardzo udane, przy pełniutkiej Sali – przybyło ponad 50 osób– goście zaczęli się schodzić dużo wcześniej by spotkać się z tak znakomitym Autorem i Człowiekiem, którego warto poznać i posłuchać.

Zadaliśmy Bohaterowi kilka nurtujących nas pytań:

Skąd pomysł na działalność Fundacyjną, dlaczego Afryka? Jak wygląda praca w Afryce?

Słyszeliśmy o nowym projekcie – praca Fundacji w Senegalu – pomoc w szkole dla dziewcząt – i chcielibyśmy dowiedzieć się trochę więcej.

Kolejne zapytanie dotyczyło prac pisarskich, skąd Pan Szymon czerpie tematy i prosiliśmy o kilka słów o najnowszych pozycjach:
„Felietony” i „Ludzie w czasach Jezusa”.

Zapytaliśmy o zdanie Autora na temat uchodźców – pomagać czy nie. Czy ci ludzie rzeczywiście stanowią zagrożenie dla nas?

Autor witając się z nami stwierdził, ze bardzo go cieszy wizyta w pięknym Dziwnowie i, ze już od trzech dni krąży po wybrzeżu ale jeszcze nie widział morza – miał nadzieję, ze po spotkaniu uda mu się podejść do plaży choć na dwie minuty i sprawdzi czy jest na swoim miejscu.

Fundacja „Kassi” zajęła kawał życia Pana Szymona, ale jak zaznaczył to nie jest tak, że jako celebryta potrzebuje On podreperowywać jeszcze swój wizerunek. Po prostu pisząc jeden z reportaży trafił do polskich Sióstr Służebniczek pracujących w Zambii, które prowadziły sierociniec i prowadzą go dalej. Sierociniec, który jest miejscem niezwykłym – w tamtym czasie było w nim ok. 160 dzieciaków – bardzo ciężko chorych na aids, hiv , sieroty i półsieroty. Była tam straszna bieda, trzeba było decydować, czy dać jeść czy leczyć.

Siostry robiły tam niesamowitą robotę choć nie było na nic pieniędzy, więc pan Szymon postanowił tam zostać i cos zrobić, miał trochę swoich pieniędzy więc je zaangażował, ale pieniądze jednostki szybko się kończą jeśli się nie jest milionerem. Tak więc szybko się skończyły, dzieci potrzebowały jedzenia i wizyt lekarskich, to tez Pan Szymon postanowił założyć Fundację, żeby sierociniec mógł działać stale. I po czterech latach działań możemy śmiało stwierdzić - jak powiedział, że jest to najlepszy sierociniec w Zambii – liczy 250 dzieci, są tam dzieci narkomanów, dzieci po gwałtach, dzieci którymi handlowano, sieroty i półsieroty po stronie matki, dzieci chore jak już wcześniej wspomniano.

Handel ludźmi dalej kwitnie, nie wszystkie informacje docierają do nas, jednak jak mówią statystyki daje on większy dochód jak handel bronią i narkotykami razem wzięte – szokujące informacje.

Dzieci są często porywane lub sprzedawane prze rodziców, którzy nie mogą ich utrzymać. Są sprzedawane do adopcji lub jeśli jest to dziewczynka do domu publicznego. Takie dzieci też często do sierocińca fundacji trafiają, oprócz tego są to dzieci z zespołem downa, z porażeniami czterokończynowymi, dzieci z albinizmem i rożnymi poważnymi schorzeniami. Państwo zauważając, że fundacji nieźle idzie zaczęło przysyłać coraz trudniejsze przypadki, znalazło miejsce rozwiązujące trudne problemy.

Przy Fundacji jest w tej chwili mini klinika, ambulans, zakupiono USG, aparat do badania EKG, do badania krwi, jest sala do fizjoterapii, jest możliwość zrobienia podstawowych zabiegów, zakupiono ostatnio mikroskop. W Zambii nie ma podstawowej opieki społecznej ani NFZ- za wszystko płaci się samemu. Najbliższy lekarz jest 40 km od sierocińca. Poprawiono leczenie, poprawiono jedzenie – dzieci zaczęły się lepiej uczyć. Poprawiły się ogólne warunki, razem z Papieżem Franciszkiem fundacja wybudowała w Kasysji nowy dom, gdzie obecnie mieszka 12 dziewcząt, które będą przygotowywały się do dorosłości, kiedyś zamieszkiwały z dziećmi – teraz będą miały swoje pokoje, wspólna kuchnię, pokój do pracy i do przyjmowania gości oraz swoich zebrań.

Cala fundacja jest robiona z małych datków ludzi, nie ma dużych grantów. Wszystko z 5, 10, 20, 50 – złotówek, które ludzie regularnie wpłacają przez projekty fundacji np. można adoptować dziecko na odległość, jest wirtualny sklep spożywczy, który się nazywa „Spiżarnia Kasisi” – gdzie wchodzi się przez Internet i robi się zakupy dla dzieci sierocińca. Jest „Rozpieszczalnik”, gdzie można kupić np. kredki, wycieczki zafundować, i tak grosz do grosza i zbiera się z tego całkiem sporo w tej chwili Fundacja wysyła regularnie Siostrom co miesiąc 32 000,00 dolarów, żeby mogły tę cala instytucje prowadzić.

Mają w tej chwili 50 opiekunek, ponieważ przychodzi mnóstwo bardzo małych dzieci, np. w tym roku sierociniec przyjął już 30 noworodków i niemowlaków porzuconych, pozostawionych gdzieś na ulicy czy w sklepie.

Szymon Hołownia ponownie w Dziwnowie

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Pan Szymon ma też drugą Fundację, nazywa się „Dobra Fabryka” – zajmuje się ona projektami w innych miejscach niż Kasisi – nazwa od nazwy miejscowości (tak chciały siostry). W sumie jest 11 projektów, dwa w Senegalu. Jeden dotyczy szkoły zawodowej dla dziewcząt – 56 dziewczyn z narkotyków, z ulicy z migracji zawodowej uczą się na gospodynie domowe, obsługi hoteli, opiekunki do dziecka – po dwóch latach nauki dostają świadectwa – ta szkoła jest uznawana. Ale tę szkołę trzeba zapłacić – za wykładowców, za jedzenie, trzeba szkołę remontować, wyremontować internat – który jest w przerażającym stanie. Stworzyć środowisko do nauki, m.in. sale wykładowe, rozszerzyć program – tym wszystkim zajmuje się właśnie Fundacja. Przy szkole jest żłobek – sierociniec, gdzie znajdują się dzieci od 0 do 2 lat. Po dwóch latach państwo musi znaleźć rodziny adopcyjne dla tych dzieci.

Fundacja ma szpital w Kongo, gdzie przyjmowanych jest 15 00- pacjentów rocznie, nie ma prądu i wody, mają jednego lekarza do tych 15 000 pacjentów i ratują ludziom życie. Ludzie schodzą z gór bo nie ma dróg, kobiety czasami rodzą dzieci w drodze do szpitala. Mają 3 000 dzieci chorych na malarię rocznie, przyjmują 1000 porodów rocznie. W ośrodku obok Fundacja ma 180 dzieci leczonych z choroby głodowej. Jedyny ośrodek w promieniu 150 km, przyjeżdżają nawet ludzie z Ugandy na leczenie.

Fundacja ma hospicjum w Rwandzie – jedyne jakie istnieje, jest 20 łóżek paliatywnych. Przyjmowani są pacjenci starzy i młodzi, chorzy. Niedawno umarł tam czteroletni chłopak bardzo chory niestety, fundacja jest w stanie dać tym ludziom godność. Dać łóżko, pielęgniarkę, morfinę – wszystko czego potrzebują – godność. Hospicjum dostaje ludzi, którzy po prostu gniją żywcem i to co jest niesamowite przypomina się tym ludziom, że maja godność. Wtedy gdy jest się człowiekiem do którego inni boja się podejść z obrzydzenia z powodu smrodu i gnijących odleżyn. Często zakażenie jest tak duże, że człowiek już nie powinien żyć a on żyje jako jedna wielka rana. I hospicjum jest po to właśnie nie tylko po to, żeby gadać, że człowiek jest człowiekiem od poczęcia do śmierci ale po to, żeby to właśnie pokazać. I do ostatniego momentu życia człowiek ma być kochany, zaopiekowany, ma prawo go nie bolec itd. Itd.

Jest spółdzielnia dla rolników w Bultinafaso - rozkręcona w bardzo biednej wiosce, ludzie biedni i bezrobotni dostali ziarno i zwierzęta, wybudowano im ostatnio młyn. W najbliższym czasie będzie budowana piekarnia, założone będzie pole sezamu. Jak jest praca spada przestępczość, maleje problem głodu, maleje problem edukacyjny itd.

Pan Szymon pracując w Fundacjach nauczył się, że cale to gadanie iż lepiej dać „wędkę niż rybę” i, że lepiej pomagać na miejscu – jest totalnie bez sensu i pokrycia – mogą to mówić tylko ludzie, którzy nigdy się tym nie zajmowali, albo jacyś ideolodzy którzy są zacietrzewieni na swoim punkcie widzenia.

Co to znaczy lepiej pomagać na miejscu?
Np. jest 82-letnia kobieta, która od czterech lat jest w obozie uchodźców w Turcji albo w Libanie – jest na ostatnim zakręcie swojego życia, i która ma wszystkie możliwe choroby i teraz jej powiemy, że zawieziemy ją do Syrii bo tak będzie lepiej i tam jej pomożemy ?! Mamy noworodka, który się urodził w takim obozie i powiemy mu, że pojedzie do Aleppo tam gdzie ginęło tyle dzieci i powiemy mu, że lepiej pomagać na miejscu ?! tak niektórym lepiej pomóc na miejscu, ale są tacy, którym nie da się już pomóc na miejscu. To tak jak z tą wędka i rybą, jednemu jest dobrze pomagając dać wędkę ale drugiemu trzeba dać rybę. Dla przykładu co zrobi z taką wędką pacjent hospicjum – położy ją sobie na stoliku? Żeby umierać przy niej – co to za gadanie! Trzeba wiedzieć co komu dać, jednemu trzeba dać wędkę, drugiemu rybę, trzeciemu fabrykę wędek innemu kurs obsługi. Nie trzeba być ideologiem tylko człowiekiem i trzeba i go znać.

Trzeba zobaczyć CZŁOWIEKA – muzułmanin to przede wszystkim człowiek, człowiek to istota bez względu na wyznanie, kolor skóry i różnice rozpatrywane ze względu na jakieś kategorie. Musimy rozróżniać tylko różnice miedzy imigrantami a uchodźcami, Imigracje ekonomiczne, zarobkowe – myśmy przecież tez byli imigrantami w latach 80-tych. Ojciec Pana Szymona wyjechał do RFN i siedział dwa lata w obozie azylantów bo chciał utrzymać rodzinę. ¾ osiedla – mężczyzn – bo to głownie mężczyźni wyjeżdżali – wyjechało do Ameryki za praca i pieniędzmi. To był nonsens aby kobieta z dziećmi ciągała się przez pół świata, rzucała dom i wszystko i szła za pracą. Normalnie każdy tak robi, każdy naród który imigruje. My siedzimy teraz w Anglii i wielu miejscach świata to jest normalne, że chcemy lepszego życia – a nasze Państwo może zdecydować kogo wpuszczać a kogo nie wpuszczać. USA daje wizę tym, których potrzebuje – potrzebują informatyków – wpuszczają informatyków. Potrzebują młodych mężczyzn do pracy na budowach otwierają projekt na to. I my tez możemy tak zrobić, możemy określić politykę imigracyjną – możemy np. określić, że wpuszczamy pięć tysięcy ludzi rocznie żeby się z nami zintegrowali, żeby się mogli dobrze nauczyć języka. Pozwolić żeby się oni u nas dobrze czuli i my z nimi również. Możemy to sobie dobrze przedyskutować, ale to dotyczy imigracji.

Szymon Hołownia ponownie w Dziwnowie

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Natomiast jest jeszcze problem uchodźców i to jest zupełnie inny problem. Uchodźcy to ludzie, którzy uciekają przed śmiercią.
I to są ludzie z przyznanym statusem uchodźcy, to jest tzw. Międzynarodowa Ochrona Prawna, to są ludzie sprawdzeni, że zagraża im dana sytuacja - śmierć i niebezpieczeństwo. Uchodźca w prawie unijnym relokacji podlega czterokrotnemu sprawdzeniu. Żaden uchodźca nie jest wmieszany w żaden zamach terrorystyczny który miał kiedykolwiek miejsce w Europie.

Zdaniem Pana Szymona i nas wielu mamy moralny obowiązek przyjmować tych ludzi – i teraz np. jest dyskusja Caritas jest gotowy przyjąć 40 osób, a państwo Polskie nie bo to jest zagrożenie. W latach 90- tych przyjęliśmy 97 tysięcy uchodźców Czeczenów – muzułmanów, i nie ma żadnych gwałtów, meczetów, radykałów i wysadzania się ludzi. Nie nastąpiła żadna islamizacja kraju, oni wszyscy prawdopodobnie wyjechali do Niemiec, ale każdy normalny człowiek – nawet Polak, który poczyta sobie w Internecie co u nas się myśli o cudzoziemcach też wolałby pojechać do Niemiec. Nikt normalny nie pozwoli, żeby być na każdym kroku poniżany i obrażany – jak to się stało, że w ciągu dwóch lat z niezwykle gościnnego narodu staliśmy się taka twierdzą która wszystkich dookoła obraża, szuka „ciapatych”, przychodzi człowiek a my mówimy będziesz nas gwałcił – a on mówi- NIE ja chcę tylko założyć restaurację, ja chcę u was mieszkać, chce tu kształcić moje dzieci. A my na to nie będziesz nas gwałcił bo jesteś innego koloru skory i innego wyznania – nonsens. Jest to czysty rasizm, jak to można inaczej nazwać?!

Autor z zaskoczeniem słuchał Radia Maryja, gdzie kilka dni temu – audycja o Muzułmanach, było powiedziane, że muzułmanie przyjeżdżają robić seksualny dżichat, że Islam opiera się na popieraniu siedmiu grzechów głównych i, że wszyscy, którzy wspierają muzułmanów to są idioci – padło potwierdzenie z Sali, że faktycznie taka audycja miała miejsce. I słuchając podobnych bredni człowiek się zastanawia w jakim kraju ja żyję, co się porobiło, kto nas zdołał tak przestraszyć, że nam mózg odebrało.

To wszystko to dzieło polityków, Na pierwszy roku psychologii uczy się studentów – jest książka Prof. Roberta Cialdiniego „Wywieranie wpływu na ludzi”. Tam jest napisane, że jedna z pierwszych metod wywierania wpływu na ludzi jest „mechanizm huśtawki emocjonalnej” czyli najpierw cię przestraszę żeby później cię przytulić. I ty wtedy się ode mnie uzależnisz, bo będziesz widział we mnie swego zbawcę, który rozpracuje twoje lęki. U nas robi się dokładnie to samo, spójrzmy na kampanie wyborcze, każda z grup to robi „jeśli nie zagłosujesz na mnie będzie pusta lodówka i telewizor czarno – biały”, nic nie będzie tylko afery, ośmiorniczki, mafiozi. Ale jak pokazują siebie pokazują wszystko kolorowe, szczęśliwą matkę z dzieckiem, wszystko uśmiechnięte, to jest dobre dla idiotów, poziom rozmowy z idiotami. Bo polityce naprawdę uważają nas za idiotów. I teraz sobie zrobili problem z nieszczęścia tych ludzi, w tej chwili nie mówi się o przyjęciu 15 tysięcy osób – Caritas błaga o możliwość wydania wiz humanitarnych, tymczasowych i przyjęcia i pomocy 40 -100 osobom na czas ściśle określony i odpowiedź brzmi NIE!!! Przecież po udzieleniu im pomocy – zostaną odesłani do siebie – ale odpowiedź brzmi NIE!!!

A szkoda bo gdy nasi rodacy potrzebowali pomocy to ja otrzymywali na całym świecie i na Bliskim Wschodzie też. Trzeba odróżnić radykalizm od uchodźctwa – uchodźca to człowiek zraniony, który krwawi – potrzebuje pomocy i nie stanowi realnego zagrożenia.

My jako kraj chrześcijański mamy moralny obowiązek pomagać, natomiast o imigracji można sobie dyskutować. Uchodźctwo to jest zupełnie inna sprawa. Co do tego wszyscy byliśmy zgodni. Nie ludzkie jest stwierdzenie, ze jeśli ktoś jest innego koloru skóry lub wyznania to jest zły – to się nazywa rasizm.

Poruszyliśmy jeszcze wiele niezmiernie interesujących tematów, ale żeby je poznać trzeba było po prostu przybyć na Spotkanie z naszym fantastycznym Gościem Szymonem Hołownią i już teraz z pewnością stwierdzamy, ze nie było ono ostatnie.

Chciałabym jeszcze na koniec przytoczyć, zacytować naszego Gościa, słowa dotyczą wiary i poruszyły mnie niezmiernie:
„ Nie wystarczy wierzyć w (istnienie) Boga, trzeba wierzyć Bogu”.
Przeanalizujmy te mądre słowa i zobaczymy ogromna różnice w podejściu do wiary i naszego stosunku do samego Boga.
I na tym zakończę swoja recenzję ze Spotkania z Wspaniałym Człowiekiem. Na pewno powiadomimy o kolejnym za jakiś czas.

Alina Cygal Sobhi


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Komentarze do tego artykuły zostały wyłączone.

■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Informujemy, że Pan Artur Kubasik złożył, z przyczyn osobistych, mandat Sołtysa Lubina. Burmistrz Międzyzdrojów, po zasięgnięciu opinii Rady Sołeckiej, zgodnie z Zarządzeniem Nr15/SEK/2020 wyznaczył Pana Roberta Osińskiego do pełnienia funkcji Sołtysa Lubina do czasu wyborów nowego Sołtysa. Wybory nowego sołtysa zostaną przeprowadzone w dniu 04 marca 2020 roku o godz.18.00 w świetlicy wiejskiej „Wiklina" przy ul. Turkusowej 26 w Wapnicy -Sekretarz Gminy Adam Szczodry ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Kamieńscy policjanci podsumowali rok 2019. W sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, odbyła się odprawa podsumowująca pracę funkcjonariuszy naszego powiatu w 2019 roku. Udział w niej wzięli m.in.: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal, Starosta Kamieński Józef Malec, burmistrzowie i wójt z terenu powiatu kamieńskiego, a także przedstawiciele sądu, prokuratury oraz służb mundurowych współpracujących z Policją. Podczas środowej (12.02.2020 r.) odprawy Komendant Powiatowy Policji w Kamieniu Pomorskim mł. insp. Leszek Nowak zaprezentował i omówił osiągnięcia jednostki w 2019 roku. Nakreślił zadania priorytetowe dla komendy na najbliższe miesiące. Pracownikom i funkcjonariuszom Policji życzył „dużo wytrwałości i sukcesów w realizacji codziennych zadań i obowiązków” ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Ośrodek Symulacji Medycznych w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Międzyzdrojach został oficjalnie otwarty 27 stycznia 2020 roku. Utworzono go w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii / Brandenburgii (InGRiP)” dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A. To pierwszy Ośrodek Symulacji Medycznych w Polsce należący do Pogotowia. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i z Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia ■ Pierwszy etap Bałtyckiej Odysei, który wystartował w sobotę – 18 stycznia o godzinie 9.00 w Świnoujściu przy latarni morskiej, jest za nami. Każdy woluntariusz dostał worki i rękawice. Na starcie akcji pojawiła się też grupa wolontariuszy, którzy jako pierwsi zadeklarowali udział we wszystkich etapach akcji! W ten weekend Woliński Park Narodowy jest gospodarzem wyjątkowej akcji. Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wspólnie z wolontariuszami z całej Polski wyruszył w niezwykły marsz ■ KAMIEŃ POMORSKI: W związku z nieuwzględnieniem przez Burmistrza Kamienia Pomorskiego stanowiska Klubu Radnych Nasza Gmina dotyczącego prywatyzacji spółki PGK Eksploatacja Sp. z o.o. z siedzibą w Mokrawicy 14, Klub Radnych Nasza Gmina podjął uchwałę o rozwiązaniu Klubu z dniem 13.01.2020 r. Radni: Jadwiga Cuber, Jacek Golusda, Bogdan Klamborowski, Anna Kowalska, Barbara Majcher, Bożena Mundziakiewicz, Michał Sadowski, Jacek Socha, Mateusz Stodulski ■ Sztab WOŚP Świerzno dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji. Kochani za nami Pierwszy Świerznowski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy Wolontariuszom,Zespołom , Strażakom OSP Świerzno i OSP Gostyń, wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji i przebiegu Letniej Zadymki w środku zimy. Sztab nr #5775 zebrał 19 783,89 zł + 161,97 € DZIĘKUJEMY!!! ■ Wiedzieli wszyscy poza Burmistrzem? Ciekawe odpowiedzi Kuryłły na pytania radnych. Burmistrz twierdzi, że nie wiedział o powołaniu Spółki PGK Eksploatacja. Zapowiada podjęcie działań w sprawie. Tymczasem od powołania Spółki minął prawie rok, od sprzedaży udziałów ponad pół roku. O sprawie co najmniej od czerwca 2019 wiedziała Rada Nadzorcza gminnego PGK. Dlaczego nikt nie poinformował Kuryłły? Na sesji w dniu 20 grudnia 2019 roku radni pytali burmistrza o Spółkę PGK Eksploatacja. Pytania zadawała zarówno radna opozycyjna Monika Kosińska jak i członek rządzącej koalicji Jacek Golusda ■ Tragiczny wypadek w Laskach koło Wolina. W Laskach niedaleko Wolina, 7 stycznia po godzinie 10.00 doszło do tragicznego wypadku. Samochodem, w stronę Kamienia Pomorskiego, podróżowały dwie starsze osoby. Małżeństwo w wieku 69 lat. Około 400 metrów za Laskami na łagodnym łuku drogi, Nisan Micra uderzył w przydrożne grube drzewo. Reanimacja trwała około godziny, ale niestety obrażenia były na tyle duże że nie udało się uratować życia podróżujących samochodem ■ W niedzielę rano w miejscowości Żółcino doszło do wybuchu gazu w jednym z domów mieszkalnych. Na miejsce przyjechały jednostki straży pożarnej, policjanci i ratownicy medyczni. Budynek zabezpieczono, ale prawdopodobnie nie nadaje się do użytku. Przed godziną 8.00 strażacy interweniowali w Żółcinie, gdzie miał miejsce wybuch gazu w mieszkalnym budynku. Przyjechały jednostki straży pożarnej: PSP z Kamienia Pomorskiego, OSP Jarszewo, OSP Trzebieszewo. Na miejscu jest także policja oraz ratownicy medyczni. Dwie osoby są poszkodowane, zajmują się nimi ratownicy medyczni. Dom prawdopodobnie nie będzie nadawał się do użytku, ma popękane ściany ■ Pierwsze urodzone dziecko w Polsce w roku 2020 to międzyzdrojanin który na świat przyszedł... w Świnoujściu ■ Niechaj spełnią się życzenia, kiedy roczek cyfry zmienia! Nawet się nie obejrzeliśmy, a już czas otworzyć nowe kalendarze! Wszystkim Wam życzymy abyście odkryli w nich jak najwięcej dat, które warto będzie zapamiętać! I, aby lista spełnionych marzeń była w nadchodzących miesiącach znacznie dłuższa od tej, którą zamknęliśmy w nieaktualnych już terminarzach.Niechaj czterdziestolatkowie poczują energię jakby mieli 2 razy po 20 bo tak przecież wita nas Nowy 2020 rok. Niechaj nadchodzące dni rozwiążą Wam wszystko co wydawało się dotąd nie do rozwiązania i spełnią życzenia, które traktowaliśmy dotychczas jak „szóstkę w Lotto - nie do trafienia. I tylko szczęście, niech nic innego Wam się nie trafia! Niechaj przyjaciele Was nie zawodzą, fortuna sprzyja, zdrowie nie opuszcza! Szczęśliwego Nowego Roku życzy Wam redakcja iswinoujscie.pl - portalu na, który możecie liczyć w kolejnym roku! źródło: www.ikamien.pl ■ Podczas świąt ratownicy medyczni interweniowali 29 razy - W Wigilię i święta w Kamieniu Pomorskim stacjonowały dwa zespoły ratownictwa medycznego. W okresie świątecznym interweniowały 29 razy. Najczęściej ratowników medycznych wzywano do pacjentów z dolegliwościami żołądkowymi, do osób, które nadużyły alkoholu i do osób z drobnymi urazami. Wśród pacjentów z najpoważniejszymi dolegliwościami był dorosły mężczyzna z problemami kardiologicznymi i jedno dziecko, które z silnym bólem brzucha zostało przewiezione do szpitala w Szczecinie - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ W rejonie Barnisławic zaginęła suka. Właściciele zaginionej suki proszą o pomoc w jej odnalezieniu. - Suczka rasy gończy słowacki zaginęła ok. godz 12.00 21 grudnia w okolicach wsi Barnisławice, Imno (ok. 2km od Golczewa). Prosimy o kontakt z numerem 888 360 400 ■ Zaginiony! Dariusz Trychta, 57 lat, zam. gmina Dziwnów. Ww. w dniu 5 grudnia 2019 r. (czwartek), około godziny 6:30 wyszedł z domu w miejscowości Międzywodzie i udał się na przystanek autobusowy z zamiarem wyjazdu do Szczecina. Od tamtej pory nie ma z nim kontaktu.Jeśli posiadają Państwo informację na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Na Pomorzu Zachodnim: Kołobrzeg, Świnoujście, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój i Dąbki. Gminy przeznaczają te środki na inwestycje, które są konieczne do utrzymania statusu uzdrowiska, inwestują w infrastrukturę turystyczną - promenady czy parki zdrojowe.- Uważam tą decyzję za przejęzyczenie i proszę rządzących aby się powstrzymali od tego typu działań – apelował Stanisław Kuryłło, burmistrz Kamienia Pomorskiego ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Czy podobne sceny jak te ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim mogą się rozgrywać w innych szkołach? Do eskalacji konfliktów dochodzi poprzez zaniedbanie – słyszymy głosy z innych gmin powiatu. Zobaczcie, jak z agresją uczniów walczą w gminach Dziwnów i Wolin ■ Zakończyła się akcja podniesienia i wywozu brytyjskiej lotniczej miny morskiej. Waży 900 kg, a samego materiału wybuchowego ma ponad 400 g. Okręt z tym niebezpiecznym obiektem jest już poza główkami świnoujskiego portu w drodze na poligon morski, gdzie mina zostanie zneutralizowana ■ Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców. Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko - przyznaje Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie. Pracownicy Zakładu znajdowali w niej między innymi pojemniki, ubrania, 100 m kwadratowych siatki rybackiej, folie, podpaski czy prezerwatywy. Czy podobna awaria oczyszczalni ścieków jak ta w Warszawie mogłaby się zdarzyć w Waszym Zakładzie? Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie: Tak. Taka awaria może wystąpić praktycznie w każdej oczyszczalni ścieków w Polsce ■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■