POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [10.03.2017, 13:48:36] • Dziwnów

Wieści z przedszkola – realizacja projektu edukacyjnego „Sztuka kryje marzenia”

Wieści z przedszkola – realizacja projektu edukacyjnego „Sztuka kryje marzenia”

fot. Organizator

Przedszkole jest przestrzenią edukacyjną, w której dziecko poznaje świat i przez udział w różnych sytuacjach edukacyjnych, który stwarza projekt edukacyjny „Sztuka kryje marzenia”, patrzy, słucha, w sposób praktyczny doświadcza, eksperymentuje, staje się twórcą siebie i świata. Udział w projekcie rozwija aktywność dziecka w zakresie sfery: emocjonalnej, społecznej, poznawczej, fizycznej, a także rozwija podmiotowość. Realizacja projektu to wspólne tworzenie: dziecka z nauczycielem, rodzicami (opiekunami), środowiskiem lokalnym oraz artystycznym. Współczesne badania dowodzą, że wychowawcze możliwości sztuki dla dzieci (literatury, muzyki, teatru) w stosunku do najmłodszych są większe niż wobec starszych jej odbiorców. Związane jest to ze skłonnością w tym wieku do naśladownictwa, identyfikowania się , z postaciami literackimi, szybkim rozwojem mowy i myślenia, wrażliwością emocjonalną, intensywnością w poznawaniu otaczającego świata, aktywnością poznawczą i zabawową. Proponowane przez dorosłych utwory powinny pobudzać dzieci do twórczej aktywności na różnych płaszczyznach: plastycznej, ruchowej, językowej. Dzięki sztuce dziecko komunikuje się ze światem, zdobywa wiedzę, pogłębia wrażliwość i rozwija wyobraźnię. Niestety, współcześnie wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera lub telewizora i jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. W masie gier komputerowych i filmów coraz częściej ginie piękna i wartościowa literatura dziecięca. Dlatego, mając na uwadze ten problem, postanowiłyśmy stworzyć projekt edukacyjny „Sztuka kryje marzenia”. Promuje on głośne czytanie dzieciom, udział w koncertach muzycznych, przedstawieniach teatralnych, warsztatach muzealnych i lekcjach bibliotecznych. Jest to sposób na rozwój dzieci, ich kształcenie, zdobywanie wiedzy, a w rezultacie wychowanie szczęśliwego człowieka. Projekt jest dostosowany do warunków, w których pracujemy na co dzień.

Realizacja projektu edukacyjnego „Sztuka kryje marzenia” po pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017 przebiegła według określonego harmonogramu działań:
• Dzieci słuchały bajek czytanych przez nauczyciela w grupie i tworzyły do nich prace plastyczne. Poznały następujące opowiadania: „O kwiatku, który lubi wieczór”, „O kotku, który nie słuchał mamy”, „Jak Żuczek Karolek szukał przyjaciela?”, „Czy pająk jest naprawdę taki straszny?”, „O podarowanym skrzydełku”.
• Rodzice czytali dzieciom bajki i wykonywali wspólnie prace plastyczne z następujących bajek: „Marchewkowy tort”, „Opowiadanie o jesiennym liściu”, „Wyprawa po choinkę”, „Babcia też człowiek”.
• Dzieci na bieżąco tworzyły indywidualne książeczki – rozwijały swobodną aktywność twórczą.
• Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dziwnowie ( 10 spotkań).
• Dzieci brały udział w bajkach muzycznych na terenie przedszkola i wykonywały prace plastyczne „Tak brzmi instrument” do następujących bajek: „Legenda o hejnale z Wieży Mariackiej”, „Psotny chochlik w gitarowym pudle”, „Tajemnicze zniknięcie Świętego Mikołaja”, „Bal srebrnego pantofelka”, „O wodniku, który mieszkał w studni”.

Wieści z przedszkola – realizacja projektu edukacyjnego „Sztuka kryje marzenia”

fot. Organizator

• Dzieci z grupy III i IV wzięły udział w OPER- anku w Operze na Zamku w Szczecinie.
• Dzieci z grupy I i II wzięły udział w lekcji muzealnej pod nazwą „Tropiciel muzealny” w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
• Dzieci wykonywały w przedszkolu kukiełki do różnych bajek.
• Rodzice wzięli udział w spektaklu „Zemsta Nietoperza” w Operze na Zamku w Szczecinie.
• Dzieci wzięły udział w spotkaniu z pisarką – panią Dorotą Schrammek, na którym dowiedziały się, jak zostać pisarzem.
• Dzieci wzięły udział w wycieczce autokarowej do Międzyzdrojów na przedstawienie wystawiane w Domu Kultury.
• Organizowano zajęcia otwarte dla rodziców z zakresu literatury, muzyki i teatru.
• Rada Pedagogiczna przygotowała dla rodziców seminaria o następujących tematykach: „Istota edukacji teatralnej w wychowaniu dziecka w wieku przedszkolnym” oraz „Rola literatury i jej wpływ na rozwój dzieci w wieku przedszkolnym”.

Wieści z przedszkola – realizacja projektu edukacyjnego „Sztuka kryje marzenia”

fot. Organizator

Każde zrealizowane z dziećmi działanie kryło w sobie magię doświadczenia, budowało wiedzę i uczyło wrażliwości na piękno sztuki.

Co przed nami? Kontynuacja zaplanowanych działań z projektu. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu „Sztuka kryje marzenia”. Zapraszamy do dalszej współpracy.

autorki projektu Katarzyna Kołakowska, Agata Lelo, Bożena Zajączkowska


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Niedziela [26.03.2017, 23:32:48] • [IP: 77.115.87.*]

Cieszę się że mój wnuczek dorasta w tak dobrze kształcącym dzieci przedszkolu-dziękuję RADZIE PEDAGOGICZNEJ

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■