POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [16.02.2017, 08:06:08] • Lubin

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Niedziela [19.02.2017, 14:32:07] • [IP: 79.186.59.***]

A może panie Andrzeju przybliży Pan bardziej działalność i historię klubu WATRA przecież wiele osób z naszego regionu odnosiło z nim sukcesy w Alpach i Himalajach, a mało kto wie o jego istnieniu

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:48:39] • [IP: 164.127.29.**]

klif jest piękny...ale na dzień dzisiejszy zaniedbany...zarósł krzakami...a najbliższy mieszkaniec i właściciel pobliskiego terenu nie zna wartości tak pięknych widoków i nie potrafi zagospodarować i okazać co ma w pobliżu własnego domu... żal że zginie to w pamięci..

Gość 4 • Czwartek [16.02.2017, 22:01:31] • [IP: 83.11.83.***]

Prezentowane na zdjęciach fragmenty klifu koło Lubina nigdy nie były i nie są w granicach Wolińskiego Parku Narodowego. Proszę porównać granice Parku nawet na mapach turystycznych.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:52:39] • [IP: 83.11.187.***]

Tak wyglądał klif lubiński ponad pół wieku temu...Woliński Park Narodowy powstał nieco później. Pokolenie pana Andrzeja szanowało Przyrodę, brało udział w akcjach zalesiania i w wielu innych pracach społecznych. Trzeba mieć nadzieję, że obecne młode pokolenie (mając większy dostęp do wiedzy)zrozumie potrzebę chronienia środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Dziękujemy p.Andrzejowi za wprowadzenie tego tematu.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:09:15] • [IP: 5.172.235.***]

popatrzcie na te spodnie.piękne szerokie modne szyte u krawców., , Dżinsów, , jeszcze w Polsce nie noszono.To były wspaniałe czasy.Młodzież potrafiła się bawić.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 15:43:58] • [IP: 77.253.156.***]

JESTEM PRZECIW !!

Gość • Czwartek [16.02.2017, 15:38:15] • [IP: 83.21.80.***]

ignoranci zwani alpinistami - lazienie bo zboczach jest zakazane, niebezpieczne i karalne w jakim celu aktualnie promuje się takie fotografie ?! co będzie jak znajdą się młodzi naśladowcy !? klif jest kruchy -gliny margiel kreda -to nie skała

Gość • Czwartek [16.02.2017, 14:50:55] • [IP: 83.13.48.***]

Nad jeziorkiem można było spacerować dolnym przejściem czemu teraz nie można ? ładne zejście, schodki, ławeczki i przycięte krzaki i jest okey

Gość • Czwartek [16.02.2017, 14:18:06] • [IP: 62.69.241.**]

Brak wyobraźni - pod takimi uskokami się nawet nie chodzi, tony piachu mogą zabić.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 13:05:58] • [IP: 79.186.195.***]

Proszę o jeszcze...

Gość • Czwartek [16.02.2017, 10:23:20] • [IP: 83.8.184.**]

a co na to WPN ??

Gość • Czwartek [16.02.2017, 09:05:44] • [IP: 83.20.83.**]

Super artykuł..czekam na kolejne zapowiedziane zdjęcia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 08:32:30] • [IP: 83.11.144.***]

Brawo panie Andrzeju! To miejsce zawsze było magiczne.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Planowane wyłączenia prądu, w gminie Wolin, w dniach: 2017-02-27, w godzinach: 27 lut 09:00 - 27 lut 14:00 w miejscowości Laska ■ Gmina Golczewo ubiegała się o dofinansowanie projektu utworzenia szlaku kajakowego wokół jeziora Szczuczego. Ma on powstać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Najważniejszym elementem tego projektu jest modernizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego czyli kąpieliska i plaży.■ Marszałek Geblewicz prosi rząd o zainteresowanie się Nord Stream 2 i EUGAL ■ 5 zastępów straży i 11 policjantów poszukiwało 85- letniej mieszkanki gminy Świerzno. Kobieta wyszła na spacer...■ Mieszkaniec Kamienia Pomorskiego ostrzega: Nie dajcie się oszukać! Naciągacz chciał wyłudzić od mojej babci 200 złotych! ■ Najstarsza mieszkanka gminy Świerzno obchodziła swoje 103 urodziny! 20 lutego 2017 roku jubileusz 103 urodzin obchodziła najstarsza mieszkanka naszej gminy Świerzno – Pani Bronisława Przybylak. ■ Woliński Park Narodowy zaprasza na aukcje. Do kupienia elementy metalowych wiat ■ Półkolonie w PSOUU w Kamieniu Pomorskim. 20 lutego 2017r. w ramach realizacji programu pod nazwą „Bezpieczne Ferie 2017r.” kamieńscy funkcjonariusze wraz z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzili wykład dla dzieci przebywających na półkoloniach w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kamieniu Pomorskim. W trakcie spotkania dzieci miały okazję poznać podstawowe przepisy ruchu drogowego, zasady których powinny przestrzegać podczas spędzania czasu wolnego poza domem, a także jak należy zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi czy podczas ataku rozzłoszczonego psa. ■ Ulica Leśna w Golczewie to prawdziwa droga przez mękę - tak to widzą jej mieszkańcy. Często na łamach portalu ikamien poruszamy problemy mieszkańców, którzy są bezradni wobec władz, służb odpowiedzialnych np. za stan nawierzchni. Tym razem do naszej redakcji zwrócił się mieszkaniec Golczewa, konkretnie ulicy Leśnej, który w imieniu tamtejszych lokatorów prosi o nagłośnienie sprawy fatalnego stanu drogi ■ Komitet Obrony Demokracji zbierał podpisy za referendum szkolnym ■