POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [16.02.2017, 08:06:08] • Lubin

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Już od dziejów starożytnych Lubin był ważnym miejscem tego regionu. Ja wspomnę kilka chwil ostatniego półwiecza mojego spotkania się na tym terenie. Pamiętam jak w pierwszych latach powojennych było ciężko. By ulżyć w życiu codziennym wraz z kolegą na przełomie lat 1959/60 po raz pierwszy wybrałem się rowerem nad jeziorko Turkusowe, by zdobyć trochę kredy do pomalowania mieszkania.

Później jachtem typu omega z kolegami przypłynąłem ze Świnoujścia przez Starą Świnę do klifów Lubińskich na biwak.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy podjąłem pracę w Głosie Szczecińskim jak fotoreporter bywałem tu wiele razy dokumentując wszelkie ważne wydarzenia. Kiedy otworzyłem swoją firmę fotograficzną, właśnie tutaj wykonywałem wiele zleceń robiąc zdjęcia. Bardzo utkwiła mi wyprawa całej ekipy klubu wysokogórskiego „Watra” i pracowników ZDZ, którzy przed wyprawą do Iranu właśnie tutaj na tych klifach ćwiczyli wspinaczkę.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Brałem w tych ćwiczeniach czynny udział i robiłem dokumentację fotograficzną. Prezesem tej grupy taterników był już nieżyjący wspaniały człowiek, nauczyciel Robert Palus.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Jako ciekawostkę dodam, że w 1977 roku ta grupa zdobyła 15 szczytów w tym Domawent o wysokości 5 671 m n.p.m. Wiele razy tutaj przyjeżdżałem spędzać wolny czas, aż w końcu tu się osiedliłem.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Mam wiele zdjęć i różnych historycznych wydarzeń, które pewnie jeszcze opublikuję.

Piękny Klif Lubiński od zawsze był miejscem ciekawym i ważnym

fot. Andrzej Ryfczyński

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Niedziela [19.02.2017, 14:32:07] • [IP: 79.186.59.***]

A może panie Andrzeju przybliży Pan bardziej działalność i historię klubu WATRA przecież wiele osób z naszego regionu odnosiło z nim sukcesy w Alpach i Himalajach, a mało kto wie o jego istnieniu

Gość • Czwartek [16.02.2017, 23:48:39] • [IP: 164.127.29.**]

klif jest piękny...ale na dzień dzisiejszy zaniedbany...zarósł krzakami...a najbliższy mieszkaniec i właściciel pobliskiego terenu nie zna wartości tak pięknych widoków i nie potrafi zagospodarować i okazać co ma w pobliżu własnego domu... żal że zginie to w pamięci..

Gość 4 • Czwartek [16.02.2017, 22:01:31] • [IP: 83.11.83.***]

Prezentowane na zdjęciach fragmenty klifu koło Lubina nigdy nie były i nie są w granicach Wolińskiego Parku Narodowego. Proszę porównać granice Parku nawet na mapach turystycznych.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 19:52:39] • [IP: 83.11.187.***]

Tak wyglądał klif lubiński ponad pół wieku temu...Woliński Park Narodowy powstał nieco później. Pokolenie pana Andrzeja szanowało Przyrodę, brało udział w akcjach zalesiania i w wielu innych pracach społecznych. Trzeba mieć nadzieję, że obecne młode pokolenie (mając większy dostęp do wiedzy)zrozumie potrzebę chronienia środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Dziękujemy p.Andrzejowi za wprowadzenie tego tematu.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 18:09:15] • [IP: 5.172.235.***]

popatrzcie na te spodnie.piękne szerokie modne szyte u krawców., , Dżinsów, , jeszcze w Polsce nie noszono.To były wspaniałe czasy.Młodzież potrafiła się bawić.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 15:43:58] • [IP: 77.253.156.***]

JESTEM PRZECIW !!

Gość • Czwartek [16.02.2017, 15:38:15] • [IP: 83.21.80.***]

ignoranci zwani alpinistami - lazienie bo zboczach jest zakazane, niebezpieczne i karalne w jakim celu aktualnie promuje się takie fotografie ?! co będzie jak znajdą się młodzi naśladowcy !? klif jest kruchy -gliny margiel kreda -to nie skała

Gość • Czwartek [16.02.2017, 14:50:55] • [IP: 83.13.48.***]

Nad jeziorkiem można było spacerować dolnym przejściem czemu teraz nie można ? ładne zejście, schodki, ławeczki i przycięte krzaki i jest okey

Gość • Czwartek [16.02.2017, 14:18:06] • [IP: 62.69.241.**]

Brak wyobraźni - pod takimi uskokami się nawet nie chodzi, tony piachu mogą zabić.

Gość • Czwartek [16.02.2017, 13:05:58] • [IP: 79.186.195.***]

Proszę o jeszcze...

Gość • Czwartek [16.02.2017, 10:23:20] • [IP: 83.8.184.**]

a co na to WPN ??

Gość • Czwartek [16.02.2017, 09:05:44] • [IP: 83.20.83.**]

Super artykuł..czekam na kolejne zapowiedziane zdjęcia

Gość • Czwartek [16.02.2017, 08:32:30] • [IP: 83.11.144.***]

Brawo panie Andrzeju! To miejsce zawsze było magiczne.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Świnoujście: Jak informuje Małgorzata Kapalan, zmarły jest już po sekcji zwłok, wykryto u niego malarię. Potwierdziła również, że zmarły miał krwotok z górnych dróg oddechowych ■ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie apeluje o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku na terenach leśnych. Od kilkunastu dni występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach oraz prognozy pogody zapowiadające kolejne upalne dni. Tylko we wtorek miało miejsc 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł. ■ W lasach naszego regionu zaznaczają swoją obecność wilki. Na terenach leśnych za rzeką Dziwną przed Wolinem, na terenach łowisk Koła Łowieckiego "Dzik" i "Orzeł" i nad Dziwną już bytują wilki. Od pewnego czasu na wspomnianych terenach znajduje się zarżniętą przez wilki zwierzynę, myśliwi też obserwują ich obecność. Pokazany na zdjęciu basior jest wagi rzędu 50-60 kg. Kamera-pułapka uchwyciła go pół roku temu w nocy, gdy przechodził obok niej. Wilki nie zawsze chodzą w stadach, ten basior był samotnikiem. Nocą mogą przemieścić się nawet 40 km. ■ W Lubinie, w gminie Międzyzdroje na prywatnej posesji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie miało miejsce dziś po godzinie 8.00. Jak się okazuje pomocy potrzebował mężczyzna ■