POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [26.09.2016, 10:32:23] • Gmina Golczewo

Metropolita Szczecińsko-Kamieński konsekruje zabytkowy kościół w Niemicy

Metropolita Szczecińsko-Kamieński konsekruje zabytkowy kościół w Niemicy

fot. kam

XVII wieczny kościół filialny w Niemicy p.w. św. Michała Archanioła w parafii rzymskokatolickiej p.w. Chrystusa Króla w Kozielicach w gminie Golczewo został odnowiony ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W niedzielę 25 września 2016 roku w przeddzień odpustu św. Michała Archanioła zupełnie odnowiona świątynia została ponownie konsekrowana przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego arcybiskupa ks. Andrzeja Dzięgę. Od czwartku do soboty w Niemicy trwały rekolekcje przygotowujące wiernych do tej uroczystości.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński konsekruje zabytkowy kościół w Niemicy

fot. kam

Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni.

Księdza Metropolitę powitał ks. prob. Janusz Mieszkowski i wprowadził go do świątyni, gdzie ksiądz Metropolita dokonał aktu konsekracji, poświęcając dzwon wzywający wiernych na nabożeństwa, ołtarza, ścian świątyni oraz ambony z której jak powiedział ksiądz Metropolita: - Głoszone będzie słowo Boże. Konsekracja kościoła w Niemicy zakończona została Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego arcybiskupa ks. Andrzeja Dzięgę.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński konsekruje zabytkowy kościół w Niemicy

fot. kam

W uroczystości poświęcenia kościoła w Nimicy obok kleru i wiernych udział wzięli także: Ewa Stanecka zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków, starostowie kamieńscy Józef Malec i Marek Matys oraz burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk.

Metropolita Szczecińsko-Kamieński konsekruje zabytkowy kościół w Niemicy

fot. kam

Pierwszy kościół w Niemicy zbudowano w XV wieku, w 1647 roku dobudowano drewnianą wieżę. W 1795 roku wzniesiono nową świątynię o konstrukcji szkieletowej według projektu D. Gilly`ego. Po 1945 roku protestancki kościół przejęty został przez polską wspólnotę katolicką katolików i został poświęcony 70 lat temu, 29 września 1946 roku.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Wtorek [27.09.2016, 17:01:26] • [IP: 83.21.37.**]

Od razu widać, że zielony jesteś - On nawet nie widział tych pieniędzy - wszystko musi być dokładnie rozliczone - a to były czasy palikociarskie to oni tego pilnowali - a samochód niech zmienia jeśli potrzebuje - ani mi ani Tobie nic do tego :-)

Gość • Wtorek [27.09.2016, 16:11:50] • [IP: 178.43.42.**]

wilk kiedy Janusz z kaskę z niemice zmieni samochodzik.

Gość • Wtorek [27.09.2016, 08:32:39] • [IP: 83.12.47.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [26.09.2016, 21:39:40] • [IP: 79.186.61.***]

Janusz ks Mieszkowski - fajny czlowiek

Gość • Poniedziałek [26.09.2016, 20:48:40] • [IP: 37.47.185.***]

Jaśku na biskupa:-) Wielki kapłan.

Uczennica z gastronomika • Poniedziałek [26.09.2016, 17:39:55] • [IP: 159.205.71.**]

Księdza Janusza pamiętam z czasów szkoły średniej. To wspaniały człowiek z podejściem do młodzieży. Mam dobre wspomnienia z prowadzonych przez niego lekcji religii. Zawsze był blisko ludzi, tym samym przyciągając ich do Kościoła. To nie tylko ksiądz, ale przede wszystkim człowiek z pasją i ludzkim podejściem. Wielu księży mogłoby nauczyć się od niego jak być księdzem wśród ludzi, a nie tylko przy ołtarzu. Gratuluję Księdzu Januszowi, bo czuję, że ten Kościół w Niemicy to jego zasługa.

Gość • Poniedziałek [26.09.2016, 13:39:32] • [IP: 83.21.57.**]

Brak mi słów.

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uczniowie rywalizowali w konkursie kulinarnym „Polska Kuchnia Regionalna”. W czwartek 15 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbył się konkurs kulinarny „Polska Kuchnia Regionalna”, który był skierowany do uczniów biorących udział w projekcie „Kamień w zmysłach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest w ramach Działania 8.6 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 ■ Na 100-lecie niepodległej Polski cieniem kładzie się minister środowiska i odchodzący burmistrz. Trwa rzeź drzew w Międzyzdrojach. W Międzyzdrojach, w przededniu 11 listopada miało miejsce ostre cięcie 100- letnich buków i dębów przy ulicy Gryfa Pomorskiego 70. Jak się dowiedzieliśmy, terenu nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego ■ 9 sierpnia 2018 r. szczecińska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęła w Międzyzdrojach kontrolę pn. "Kontrola określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem gminy Międzyzdroje, w zakresie powołania do życia oraz działalności Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o." Planowany termin zakończenia to 8 listopada 2018 r. Kontrola jest w toku ■