POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [10.03.2014, 13:07:07] • Wolin

Zrujnowany dwór w Dobropolu

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy. Obiekt ten zbudowany został w 1777 r. przez Ernesta Matthiasa von Köllera, przedstawiciela rodu znanego na Pomorzu od drugiej połowy XIII w.

Ernest Matthias von Köller urodził się w Dobropolu 24 lipca 1719 r., był kapitanem piechoty w armii króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Jak się przypuszcza brał udział w wojnie siedmioletniej.

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Na cztery lata przed śmiercią zbudował dla siebie grobowiec przy południowo– wschodniej części kościoła w Dobropolu, po którym do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka ociosanych głazów. Köller zmarł 27 grudnia 1798 r. Spoczął w dobropolskim kościele, celowo zniszczonym na skutek polityki władz komunistycznych w latach 50. XX w.

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Barokowy dwór Köllerów, założony na rzucie prostokąta, był dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem wzniesionym w konstrukcji ryglowej. Do dworu w XIX wieku dobudowano skrzydła boczne. W głównej części znajdowała się szeroka reprezentacyjna sień, a za nią dwuskrzydłowe drzwi, za którymi usytuowana była XVIII-wieczna klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro. Drzwi te wieńczyło pierwotnie nadświetle, które zabezpieczone w porę przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie udało się uratować. Nadświetle z Dobropola jest to ażurowa kompozycja przedstawiająca, w centralnej części, putto - uskrzydlonego aniołka, trzymającego w rękach zwoje liści akantu, w które wplecione są inicjały EMVK, pod którymi kryje się budowniczy i pierwszy właściciel dworu Ernest Matthias von Köller.


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 21:24:57] • [IP: 83.21.101.**]

rodzina Kollerów posiadała wspaniały pałac we świńcu-niestety potem rządził tam PGR i nic z tego nie zostało.Żyja w Niemczech potomkowie ale nie wykazują zainteresowania.kollerowie ze Swińca uratowali całą wieś w 1945 roku wywożąc barkami mieszkańców do Świnoujscia i pociągiem w okolice Luneburga.Wagnerowie z Trzebieszewa uciekli sami w nocy zostawiając resztę na pastwę czerwonoarmiejców.Wiadomo, że po wojnie niszczało wszystko co niemieckie ale najwyzszy czas wbić sobie do polskiej głowy ze to nasza historia ziemi gdzie jesteśmy i nie dzielic na słuszną i zapomnianą ze wzgledów ideologii Adolfa.

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:54:04] • [IP: 31.2.72.***]

coś mi się wydaje ze jasiweicz się zaraz za to wezmie i popłyną grube pieniążki

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:46:51] • [IP: 79.184.187.**]

Stan techniczny budynku świadczy o tym, że gospodarz gminy powinien niezwłocznie wnioskować do PINB o rozbiórkę obiektu, czy będzie czekał aż dzieciaki pójdą się tam bawić i skończy się tragedią!?

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:10:13] • [IP: 195.205.28.*]

Wszystkie dwory i pałace trzymały się dopóki były w nich szkoły lub biura gospodarstw rolnych. Niestety, wraz z reorganizacją sieci szkół i likwidacją wielu z nich oraz z prywatyzacją PGR-ów i Spółdzielni Rolniczych, opuszczone budynki uległy rozgrabieniu i ruinie. Miejscowe władze nie starły się temu zapobiec.

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 17:56:53] • [IP: 79.184.101.***]

a po wyprowadzeniu się ostatniego mieszkańca miał być remontowany

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 16:23:30] • [IP: 178.238.243.***]

Jak komuś tak żal tego dworku to niech kupi i wyremontuje. Jeszcze jakiś problem?

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 15:55:26] • [IP: 88.156.235.***]

jaki to dwór?zwykły dom...chyba nidgy dworu nie widzieliscie

Gość co pisze na złość: • Poniedziałek [10.03.2014, 15:02:59] • [IP: 109.243.245.**]

na początku cytat:" Spoczął w dobropolskim kościele, celowo zniszczonym na skutek polityki władz komunistycznych w latach 50. XX w." - jak z tego krótkiego fragmentu widać kamieńskie muzeum pracuje pod dyktando określonych sił politycznych. Muzealnikom z Kamienia Pomorskiego wydaje się, że w powojennej Polsce mieszkali sami komuniści i to oni niszczyli symbole niemieckości na tych ziemiach. Nie przyszło wam do głowy, że to osiedlający się tu Polacy nie chcieli mieć nic wokół siebie niczego, co przypominało im wojenne przeżycia. I do niszczenia poniemieckich symboli nie potrzeba im było ani Manifestu komunistycznego niejakiego Marksa niby Niemca ale i Żyda takie dwa w jednym ani wytycznych Józefa Wissarionowicza z Kremla.

GośćAs • Poniedziałek [10.03.2014, 14:04:59] • [IP: 77.255.5.**]

Wiele takich dworków w naszym województwie niszczeje, jeszcze trochę i mury obronne koło katedry też runą

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■