POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [10.03.2014, 13:07:07] • Wolin

Zrujnowany dwór w Dobropolu

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy. Obiekt ten zbudowany został w 1777 r. przez Ernesta Matthiasa von Köllera, przedstawiciela rodu znanego na Pomorzu od drugiej połowy XIII w.

Ernest Matthias von Köller urodził się w Dobropolu 24 lipca 1719 r., był kapitanem piechoty w armii króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Jak się przypuszcza brał udział w wojnie siedmioletniej.

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Na cztery lata przed śmiercią zbudował dla siebie grobowiec przy południowo– wschodniej części kościoła w Dobropolu, po którym do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka ociosanych głazów. Köller zmarł 27 grudnia 1798 r. Spoczął w dobropolskim kościele, celowo zniszczonym na skutek polityki władz komunistycznych w latach 50. XX w.

Zrujnowany dwór w Dobropolu

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Barokowy dwór Köllerów, założony na rzucie prostokąta, był dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem wzniesionym w konstrukcji ryglowej. Do dworu w XIX wieku dobudowano skrzydła boczne. W głównej części znajdowała się szeroka reprezentacyjna sień, a za nią dwuskrzydłowe drzwi, za którymi usytuowana była XVIII-wieczna klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro. Drzwi te wieńczyło pierwotnie nadświetle, które zabezpieczone w porę przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie udało się uratować. Nadświetle z Dobropola jest to ażurowa kompozycja przedstawiająca, w centralnej części, putto - uskrzydlonego aniołka, trzymającego w rękach zwoje liści akantu, w które wplecione są inicjały EMVK, pod którymi kryje się budowniczy i pierwszy właściciel dworu Ernest Matthias von Köller.


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 21:24:57] • [IP: 83.21.101.**]

rodzina Kollerów posiadała wspaniały pałac we świńcu-niestety potem rządził tam PGR i nic z tego nie zostało.Żyja w Niemczech potomkowie ale nie wykazują zainteresowania.kollerowie ze Swińca uratowali całą wieś w 1945 roku wywożąc barkami mieszkańców do Świnoujscia i pociągiem w okolice Luneburga.Wagnerowie z Trzebieszewa uciekli sami w nocy zostawiając resztę na pastwę czerwonoarmiejców.Wiadomo, że po wojnie niszczało wszystko co niemieckie ale najwyzszy czas wbić sobie do polskiej głowy ze to nasza historia ziemi gdzie jesteśmy i nie dzielic na słuszną i zapomnianą ze wzgledów ideologii Adolfa.

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:54:04] • [IP: 31.2.72.***]

coś mi się wydaje ze jasiweicz się zaraz za to wezmie i popłyną grube pieniążki

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:46:51] • [IP: 79.184.187.**]

Stan techniczny budynku świadczy o tym, że gospodarz gminy powinien niezwłocznie wnioskować do PINB o rozbiórkę obiektu, czy będzie czekał aż dzieciaki pójdą się tam bawić i skończy się tragedią!?

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 20:10:13] • [IP: 195.205.28.*]

Wszystkie dwory i pałace trzymały się dopóki były w nich szkoły lub biura gospodarstw rolnych. Niestety, wraz z reorganizacją sieci szkół i likwidacją wielu z nich oraz z prywatyzacją PGR-ów i Spółdzielni Rolniczych, opuszczone budynki uległy rozgrabieniu i ruinie. Miejscowe władze nie starły się temu zapobiec.

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 17:56:53] • [IP: 79.184.101.***]

a po wyprowadzeniu się ostatniego mieszkańca miał być remontowany

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 16:23:30] • [IP: 178.238.243.***]

Jak komuś tak żal tego dworku to niech kupi i wyremontuje. Jeszcze jakiś problem?

Gość • Poniedziałek [10.03.2014, 15:55:26] • [IP: 88.156.235.***]

jaki to dwór?zwykły dom...chyba nidgy dworu nie widzieliscie

Gość co pisze na złość: • Poniedziałek [10.03.2014, 15:02:59] • [IP: 109.243.245.**]

na początku cytat:" Spoczął w dobropolskim kościele, celowo zniszczonym na skutek polityki władz komunistycznych w latach 50. XX w." - jak z tego krótkiego fragmentu widać kamieńskie muzeum pracuje pod dyktando określonych sił politycznych. Muzealnikom z Kamienia Pomorskiego wydaje się, że w powojennej Polsce mieszkali sami komuniści i to oni niszczyli symbole niemieckości na tych ziemiach. Nie przyszło wam do głowy, że to osiedlający się tu Polacy nie chcieli mieć nic wokół siebie niczego, co przypominało im wojenne przeżycia. I do niszczenia poniemieckich symboli nie potrzeba im było ani Manifestu komunistycznego niejakiego Marksa niby Niemca ale i Żyda takie dwa w jednym ani wytycznych Józefa Wissarionowicza z Kremla.

GośćAs • Poniedziałek [10.03.2014, 14:04:59] • [IP: 77.255.5.**]

Wiele takich dworków w naszym województwie niszczeje, jeszcze trochę i mury obronne koło katedry też runą

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Dziesięć organizacji apeluje do Premiera Morawieckiego: kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla przedsiębiorców Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie kolejny raz apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o wycofanie się z krzywdzącego przedsiębiorców kryterium kodów PKD jako czynnika uzależniającego wsparcie. Postulujemy, by to spadek przychodów – jako najbardziej obiektywny czynnik – był wyznacznikiem, które firmy potrzebują wsparcia. Sygnatariuszami listu są instytucje gospodarcze, które podobnie jak Izba uważają, że przedsiębiorcom w obliczu TRZECIEGO lockdownu należy się pomoc i wsparcie. ■ Międzyzdroje - rusza przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania pn. „przebudowa drogi ul. Głównej w m. Lubin wraz z odcinkiem drogi ul. Turkusowej w m. Wapnica wraz z sieciami” ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Pacjenci covidowi mają osobny telefon Rodziny pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu w Kamieniu Pomorskim. Możliwa jest jedynie wizyta księdza. - U pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie ma odwiedzin, ale na życzenie pacjenta bądź rodziny pacjenta możliwa jest wizyta księdza - informuje Agnieszka Borzęcka ze szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Jak hospitalizowani mogą się kontaktować z rodziną? Na oddziale covidowym jest oddzielny numer telefonu ( 729 058 397 ) przeznaczony tylko dla pacjentów zakażonych Covid-19. Przez telefon można też prowadzić videorozmowy. ■